متخصص قلب در تهران

تشخیص و درمان بیماری ایسکمیک قلبی

ایسکمی قلبی نوعی نارسایی قلبی است که در آن، خون رسانی به بخش هایی از عضلات قلب به دلیل تنگ شدن عروق کرونر کاهش می یابد. از جمله عوارض ایسکمی قلبی می توان به آنژین های پایدار و ناپایدار و سکته قلبی اشاره کرد. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن اکوکاردیوگرافی قلب ایران، اروپا و آمریکا در این باره بیشتر توضیح می دهند. جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و دیدن آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

از آنجایی که تنگی عروق کرونر به میزان 10 تا 15 درصد نمی تواند عوارض خود را به صورت بیماری ایسکمیک نشان دهد، بنابراین تشخیص علائم به منظور درمان بیماری ایسمیک قلبی بسیار مهم است.

تشخیص علائم ایسکمی قلبی

پزشک طبق علائم، سابقه پزشکی و خانوادگی، عوامل خطر و نتایج حاصل از آزمایش ها و فرایند ها بیماری ایسکمیک قلبی را تشخیص می دهد.

از آنجایی که امکان دارد زنان و پزشکان آن ها علائم بیماری ایسکمیک قلبی متفاوت با آقایان را تشخیص ندهند، احتمال دارد زنان به سرعت مردان تشخیص و درمان نشوند. در صورت ابتلا به علائم بیماری ایسکمیک قلبی پیگیری فوری درمان ضروری است.

تشخیص ایسکمیک قلبی

سابقه پزشکی

پزشک در ارتباط با عادات غذایی، فعالیت فیزیکی، سابقه خانوادگی و عوامل خطر بیماری ایسکمیک قلبی از بیمار سوال خواهد کرد. پزشک فرد می تواند از ابتلا یا عدم ابتلا به علائم و نشانه های دیگر نیز سوال پرسد. این اطلاعات در تعیین ابتلا به عوارض یا دیگر بیماری هایی ایجاد کننده بیماری ایسکمیک قلبی به پزشک کمک می کنند. بسته به عوامل خطر فرد، پزشک او حتی در صورت عدم وجود علائم می تواند انجام آزمایش های تشخیصی را پیشنهاد دهد.

فرایند ها و آزمایش های تشخیصی

پزشک می تواند جهت تشخیص بیماری ایسکمیک قلبی انجام برخی از آزمایش های زیر را درخواست دهد:

 • آزمایش های خون: جهت بررسی سطوح کلسترول، تری گلیسرید، قند، لیپوپروتئین ها یا پروتئین هایی که علامت التهاب هستند. سطوح غیر عادی این موارد عوامل خطر ابتلا به بیماری ایسکمی قلبی می باشند.
 • اکوکاردیوگرافی (اکو): تا ظرفیت پمپاژ قلب بررسی شده و عملکرد دریچه ها و حفرات آن مشاهده گردد. این آزمایش تصویر برداری همچنین می تواند نواحی دارای جریان ضعیف خون را نشان دهد. این ضعف در جریان خون می تواند در اثر تنگی یا انسداد شریان های کرونری به وجود آمده باشد.
نوعی از اکو به نام (سونوگرافی داپر از طریق قفسه سینه) می تواند چگونگی پاسخ دهی شریان های کوچک قلب به داروی داده شده جهت افزایش جریان خون را نشان دهد. این آزمایش می تواند به تشخیص بیماری میکرو واسکولار کرونری کمک کند.
 • نوار قلب (EKG یا ECG): این آزمایش جهت تعیین پایدار یا غیر طبیعی بودن ریتم قلب انجام می شود. آزمایش نوار قلب همچنین قدرت و زمان بندی سیگنال های الکتریکی را در هنگام عبورشان از قلب اندازه گیری می کند.
 • تست استرس اکو: این موارد جهت بررسی نحوه عملکرد قلب در حین فشار جسمانی انجام می شوند. در حین آزمایش استرس، فرد بر روی یک تردمیل راه رفته و یا بر روی یک دوچرخه ثابت رکاب می زند تا قلب او شدید تر کار کرده و به سرعت پمپاژ کند.

نحوه انجام تست اکو

تست استرس اکو در حین تمرین کردن، بر روی قلب انجام می شوند. در صورتی که فرد به مشکلی ابتلا دارد که مانع ورزش کردن او می شود، پزشک به او دارو می دهد تا قلب او به گونه ای بتپد که در حین ورزش می تپد.
 • CT اسکن قلبی: این آزمایش جهت تشخیص یا ارزیابی حضور و وسعت بیماری شریان های کرونری انجام می شود. این آزمایش همچنین می تواند جهت پیگیری یافته های بدست آمده از تصویر برداری اشعه ایکس از قفسه سینه یا دیگر آزمایش ها انجام شود.
 • MRI قلبی (تصویر برداری از قلب به روش تشدید مغناطیسی): این آزمایش جهت تشخیص آسیب بافتی یا مشکلات مرتبط با جریان خون در قلب یا شریان های کرونری انجام می شود. این مورد می تواند در تشخیص بیماری میکرو واسکولار کرونری و یا بیماری انسدادی یا غیر انسدادی شریان های کرونری به پزشک کمک کند. MRI قلبی می تواند نتایج حاصل از دیگر آزمایش های تصویر برداری مانند اشعه ایکس از سینه یا  CTاسکن را توضیح دهد.
 • اسکن توموگرافی قلبی با گسیل پوزیترون (PET): نوعی از تصویر برداری هسته ای قلب است که به وسیله ردیاب های پرتوزا انجام می شود. این آزمایش جهت تشخیص بیماری میکرو واسکولار کرونری از طریق ارزیابی جریان خون موجود در شریان های کوچک و درون بافت های قلبی انجام می شود.
 • تصویر برداری کلسیم کرونری: این تصویر برداری جهت تشخیص و سنجش میزان کلسیم موجود در دیواره های شریان های کرونری انجام می شود. تجمعات کلسیم می توانند نشانه ای از تصلب شرایین (آترواسکلروزیس)، بیماری شریان های کرونری یا بیماری میکرو واسکولار کرونری باشند.

اسکن های کرونری کلسیم می توانند به ارزیابی خطر ابتلا به بیماری ایسکمیک قلبی در افراد سیگاری یا فاقد علائم قلبی نیز کمک کنند.

 • آنژیوگرافی کرونری: این آزمایش جهت مشاهده درون شریان های کرونری انجام می شود. پزشک جهت وارد کردن رنگ مخصوص به شریان های کرونری از یک فرایند به نام کاتتریزاسیون قلبی استفاده می کند. این فرایند اغلب در صورتی استفاده می شود که دیگر آزمایش ها بیانگر ابتلای احتمالی فرد به بیماری شریان های کرونری باشند.

آنژیوگرافی استاندارد نمی تواند در تشخیص بیماری میکرو واسکولار کرونری به کار گرفته شود زیرا عروق خونی زیر بسیار کوچک تر از آن هستند که بتوانند دیده شوند. با این حال، ارزیابی غیر مستقیم عملکرد شریان های کوچک از طریق سنجش زمان رسیدن رنگ از شریان های بزرگ به شریان های کوچک امکان پذیر است.

 • تکنولوژی حسگر سیم هدایتی کرونری: این سیستم جهت ارزیابی عملکرد ریز عروقی قلب انجام می شود. یک سیم هدایت شونده که توسط چند حسگر مجهز شده است به وسیله کاتتریزاسیون قلبی به درون شریان های قلب وارد می شود. حسگر ها می توانند دما و فشار خون کرونری را جهت ارزیابی روانی جریان خون در شریان های کوچک تشخیص دهند.

این اقدامات معمولا قبل و بعد از دارو دادن به بیمار جهت افزایش جریان خون رونده موجود در قلب انجام می شوند. در صورتی که شریان های کوچک با عدم افزایش جریان خون به دارو پاسخ ندهند، امکان دارد پزشک ابتلا به بیماری میکرو واسکولار کرونری را تشخیص دهد. در صورتی که شریان ها در هنگام قرار گیری در معرض دارویی به نام استیل کولین تنگ یا منقبض شوند، این نوع از تکنولوژی می تواند بیماری غیر انسدادی را نیز در شریان های کرونری بزرگ تر نشان دهد.

تشخیص بیماری غیر انسدادی شریان های کرونری

از آنجایی که بیماران و پزشکان علائم بیماری غیر انسدادی شریان های کرونری و بیماری میکرو واسکولار کرونری را به عنوان نشانه هایی هشدار دهنده تشخیص نمی دهند، این موارد می توانند مخفی باقی بمانند. این پدیده می تواند مخصوصاً در خانم ها به عدم تشخیص یا تشخیص دیر هنگام منتهی شود.

زنان به احتمال کمتری به درد رایج قفسه سینه مبتلا شده و بیشتر علائم دیگری از جمله حالت تهوع، درد شکمی، استفراغ، خستگی و گیجی را گزارش می کنند. پزشک می تواند جهت تشخیص بیماری انسدادی شریان های کرونری انجام آزمایش های تشخیصی از جمله آزمایش های استرس، فرایند های تصویر برداری و آزمایش های سنجش خطر ابتلا را توصیه کند.

تشخیص بیماری غیر انسدادی شریان های کرونری و بیماری میکرو واسکولار کرونری اغلب نیازمند انجام آزمایش های تهاجمی تر یا فرایند های آزمایشی تخصصی مانند تصویر برداری PET قلبی می باشد که به صورت گسترده در دسترس نیستند.

درمان بیماری ایسکمی قلبی

درمان به نوع و شدت بیماری فرد و دیگر عوارض و بیماری هایی بستگی دارد که فرد به آن ها مبتلا می باشد. درمان های ممکن برای بیماری ایسکمیک قلبی شامل ایجاد تغییرات مناسب با سلامت قلب در سبک زندگی، مصرف دارو ها یا انجام فرایند ها می باشد. از جمله این فرایند ها می توان به پیوند بای پس شریان کرونری یا مداخله کرونری از طریق پوست اشاره کرد.

پزشک در هنگام تصمیم گیری در ارتباط با بهترین درمان بیماری ایسکمی قلبی فرد یک محاسبه خطر 10 ساله را در نظر می گیرد.

 • تغییرات مناسب با سلامت قلب در سبک زندگی

پزشک می تواند به فرد توصیه کند تا تغییراتی مناسب با سلامت قلب در سبک زندگی خود ایجاد کند. از جمله این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هدف گذاری جهت دستیابی به وزنی سالم: از دست دادن تنها 3 تا 5 درصد از وزن فعلی خود می تواند در مدیریت برخی عوامل خطر بیماری ایسکمی قلبی از جمله دیابت و کلسترول خون بالا کمک کند. مقادیر بیشتر کاهش وزن نیز می توانند اعداد فشار خون فرد را بهبود بخشند.

بیماری ایسکمیک قلبی

 • داشتن فعالیت فیزیکی: انجام فعالیت فیزیکی متداول می تواند در مدیریت برخی عوامل خطر بیماری ایسکمی قلبی از جمله کلسترول خون بالا، فشار خون بالا یا اضافه وزن و چاقی کمک کند.
 • مصرف مواد غذایی مناسب با سلامت قلب مانند DASH (راهبرد های غذایی جهت جلوگیری از فشار خون بالا): یک رژیم غذایی مناسب با سلامت قلب شامل میوه ها، سبزیجات، و دانه های کامل بوده و حاوی مقادیر محدودی از چربی های اشباع شده، چربی های ترانس، سدیم، شیرین کننده های اضافه و الکل می باشد.
 • مدیریت استرس: یادگیری چگونگی مدیریت استرس، آرام سازی و مقابله با مشکلات می تواند سلامت جسمانی و عاطفی فرد را بهبود دهد.
 • ترک سیگار

بهترین داروها برای درمان ایسکمی قلبی

پزشک می تواند دارو هایی را جهت مدیریت عوامل خطر یا درمان عوامل زمینه ای بیماری ایسکمی قلبی برای بیمار تجویز کند. برخی دارو ها می توانند درد قفسه سینه را کاهش داده و یا از آن جلوگیری کرده و همچنین دیگر بیماری هایی را کنترل کنند که می توانند با بیماری ایسکمی قلبی در ارتباط باشند.

دارو های مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) و بتا بلاکر ها می توانند به کاهش فشار خون و حجم کاری قلب کمک کنند.

دارو های مسدود کننده کانال های کلسیمی می توانند با فراهم کردن امکان انبساط عروق فشار خون را کاهش دهند.

در صورت ابتلا به هر دوی بیماری های دیابت و بیماری ایسکمی قلبی، دارو های کنترل کننده قند خون مانند امپاگلیلوزین، کاناگلیفلوزین و لیراگلوتید می توانند به کاهش خطر ابتلا به عوارض این دو بیماری کمک کنند.

در صورت ابتلا به دیابت، متفورمین می تواند تصلب شرایین را کنترل کند.

نیترات ها مانند نیتروگلیسرین می توانند درد قفسه سینه را تسکین داده و یا از تبدیل شدن آن به آنژین جلوگیری کنند. نیتروگلیسرین در زیر زبان یا بین لثه و گونه حل می شود.

رانولازین می تواند بیماری میکرو واسکولار کرونری و درد قفسه سینه ناشی از آن را درمان کند.

درمان بیماری ایسکمیک قلبی

درمان های استاتینی و غیر استاتینی می توانند جهت کنترل کلسترول بالای خون به کار گرفته شوند. در صورت داشتن خطر بالای ابتلا به عوارض بیماری ایسکمیک قلبی، سکته مغزی یا در صورت ابتلا به دیابت در سنین 40 تا 75 سالگی، پزشک می تواند درمان با استاتین ها را تجویز کند.

درمان های غیر استاتینی هنگامی می توانند جهت کاهش کلسترول خون استفاده شوند که استاتین ها قادر به کاهش کلسترول به میزان کافی نبوده و یا عوارض جانبی ایجاد می کنند. پزشک می تواند دارو های غیر استاتینی را برای بیمار تجویز کند. از جمله این دارو ها می توان به جم فیبروزیل، ازتیمیب، سکوستران های بیل اسید، فنوفیبرات، آلیروکوماب، اوولوکوماب یا اسید های چرب امگا 3 اشاره کرد.

درمان جراحی

امکان دارد به منظور درمان نوع پیشرفته تر بیماری ایسکمی قلبی به یک فرایند یا جراحی قلبی نیاز باشد.

پیوند بای پس شریان کرونری می تواند جهت بهبود جریان خون رونده به قلب با استفاده از شریان های عادی دیواره قفسه سینه و ورید های پا صورت گیرد تا شریان های مسدود شده دور زده شوند. جراحان به طور معمول از این جراحی جهت درمان افرادی استفاده می کنند که به نوع شدید بیماری شریان های کرونری در چندین شریان کرونری ابتلا یافته اند.

بای پس شریان کرونری

مداخله کرونری از طریق پوست جهت باز کردن شریان های کرونری تنگ شده یا مسدود شده به وسیله تجمع پلاک مرتبط با تصلب شرایین انجام می شود. در این روش پس از انجام مداخله جهت پیشگیری از تنگ شدن مجدد شریان یک لوله فلزی تور مانند به نام استنت در شریان قرار داده می شود.

احیا دوباره عروق از طریق عضله قلب به وسیله لیزر: در هنگامی که دیگر درمان ها بسیار پر خطر بوده و یا جوابگو نمی باشند، این مداخله جهت درمان آنژین شدید مرتبط با بیماری ایسکمی قلبی انجام می شود.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و دیدن آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شهین پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  با سلام مادرم 70 سال دارند حدود سال 85 توسط دکتر مرزبان در مرکز قلب بای پس قلب شدند . 2 سال پیش کرونا گرفتند درچار اریتمی قلب شده و داروهای متورال 50 دونوبت و لوزاتان 25 و تروزماید و الاکوئیت آخرین اکو رو جهت نظر نهایی شما می فرستم البته دکتر فرمودند که نه پیشرفت داره نه پسرفت
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام. اکو مری انجام شود در صورت علامت دار بودن راجع به عمل مجدد تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربر رجائی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  خانم دکتر سلام
  از کودکی به علت روماتیسم قلبی گشادی دریچه آئورت دارم در حد مثبت ۲ و تا یک سال پیش هم ماهیانه پنادر می زدم جديدا که اکو شدم گفتند کمی رسوب دارد
  صبح انالاپیریل ۱۰ و سوتالول ۴۰
  شب انالاپیریل ۱۰ و سوتالول ۴۰
  و اترووستاتین ۲۰ دریافت می کنم
  آیا پنادر با رسوب ارتباط دارد؟
  داروی دیگری باید مصرف کنم ؟
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   سلام پنادر را حد اقل تا ۴۰ سالگی باید بزنید سالیانه اکو را تکرار کنید
 • تصویر کاربر میترا چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من ۲۵ ساله هستم ودرد قفسه سینه ودر حین فعالیت هم دچار تنگی نفس میشدم واکوی قلب دادم در بیمارستان ودکتر گفت که پرولاپس دریچه میترال دارم وگفت درضمن نارسایی دریچه میترال هم دارم ودکتر گفت نارسایی من modrate tosever هست اما EF من ۶۵ بود ومن تعجب کردم وفکر میکردم اگر نارسایی من modrate tosever باشد باید EF من هم پایین تر از ۶۵ باشد اما دکتر گفت لزوما ربطی ندارد وگفت سال بعد هم اکوی قلب بده
  ومن امسال هم اکو دادم وبیمارستان دیگری رفتم وباز هم دکتر نارسایی من رو MODRATE TOSEVER تشخیص داد اما باز EF من ۶۵ بود الان چند سوال از شما دارم که اگر پاسخ بدهید من رو از نگرانی در می اورد
  سوال اول : آیا داشتن نارسایی متوسط روبه بالا دریچه میترال لزوما باعث پایین امدن EF میشود یا نه ممکن است EF من پایین نیاید؟
  سوال دوم : درست است که من در حین فعالیت دچار تنگی نفس میشوم اما اگر ده تا ۱۵ دقیقه آرام بدوم یا نیم ساعت پیاده روی سریع بکنم برایم قابل تحمل هست ودکتر هم گفته تا وقتی تنگی نفس نگرفتم میتونم فعالیت کنم وتقریبا بیشتر تفریح من تو زندگی همین فعالیتهاست اگر تشخیص این دو پزشک درست باشد ونارسایی میترال من متوسط روبه بالا باشد میتونم این فعالیتها رو ادامه بدهم ؟ درضمن من علاقه به ورزش شنا هم دارم آیا شنای ارام عیبی دارد؟
  سوال سوم : من دو دز واکسن آستارازنکا زدم ودکتر گفت نارسایی متوسط روبه بالا منعی برای زدن واکسن آستارازنکا ندارد آیا اشتباه که نکردم؟
  سوال چهارم : پزشکان به من پروپانول ۲۰ وپوکساید دادند وگفتند دوره ای آموکسی سیلسین ومترونیدازول هم بخورم آیا داروی دیگری لازم است مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام ۱.در طولانی مدت سبب کاهش ef خواهد شد باید تحت نظر باشید ۲.فعلا فعالیت ایرادی ندارد ورزش سنگین نکنید ۳.استرازنکا منعی ندارد ۴. نیاز به مصرف دارو در صورت بی علامت بودن ندارید ، حتما اکو تخصص برای تشخیص دقیق انجام بدید
 • تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت به خیر
  بیمار 23 ساله ای داریم. 8 ماه است متوجه شدیم بیماری کوارکتاسیون آئورت و دریچه دولتی دارد. بیمار هیچ علامتی نداشت تا به طور اتفاقی 8 ماه پیش فشار خون گرفت و فهمیدیم خیلی بالاست. برای رفع کوارکتاسیون 8 ماه پیش استنت گذاشت. در خوش بینانه ترین حالت؛ تا چه زمانی می تواند عمل تعویض دریچه آئورت و اصلاح ریشه را به تعویق بیاندازد؟(دچار مشکل نارسایی قلب یا دایسکشن نشود) بیمار در حال حاضر سه داروی فوروزماید-کارودیلول-آملودیپین را مصرف می کند. فشارش کنترل است. استرس و یبوست ندارد و هیچ علامت بالینی دیگری ندارد.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام ، اگر الان تنگ نفس دارند باید عمل انجام بشه ، در غیر اینصورت ، در صورتی که ائورت صعودی به ۵ سانت برسه و یا در ثورتی که اندازه بطن چپ به ۵ cm برسه باید عمل بشند ، امکان پیش بینی دیسکشن ، مشخص نیست ولی چون بیمار کوارکتاسیون داشتند جز بیمارانی محسوب میشند که ریسک دایسکشن بالاست و باید زودتر عمل بشند
 • تصویر کاربر سهیل چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید دکتر. بنده چند سال میشه که غذاهای سنگین مانند. حلیم. نان ساندویچ. آش. لوبیا و امثال میخوردم بعد چند ساعت تپش قلب در حد چند ثانیه میگرفتم. ناگفته نماند ورم معده هم دارم. جدیدا رعایت نکردم یه غذای سنگین خوردم فست فود با نوشابه. الان مدت یک ماه میشه تقریبا یکسره ریتم قلبم عوض شده و تپش دارم. پودرهای بدنسازی هم مصرف میکردم لطفا راهنمایی کنید متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام پودر ها ی بدنسازی برای قلب ضرر دار ه ، حتما اکو انجام بدید ، داروی ضد ریفلاکس معده هم بخورید
 • تصویر کاربر fana چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 409 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر دکتر.مامان من متوهگزال 47.5 روزی ، یکی و نصف استفاده می کنند.با توجه به اینکه این دارو تو داروخانه ها پیدا نمیشه مجبوریم از طریق مسافرانی که دارو رو میارند ،تهیه کنیم. چون واقعا نگرانی داریم که دارو اصل هست یا نه. شما صلاح میدونید از همون متوهگزال مسافر آورده استفاده بشه یا متازیرو47.5 ؟ و اینکه قرصهای متازیرو اندازش خیلی کوچیکتر از متوهگزاله. دوز 47.5 متازیرو به اندازه همون متوهگزال 475 اثر داره ؟ممنونم از راهنماییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام متازیرو هم داروی خوبی هست ، متونن به جای متو هگزال با همون دوز مصرفی ، استفاده کنند
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  لطف بفرمایید نظرتون در مورد جواب اسکن قلب من را بفرمایید
  من چهل ساله هستم
  روزی حدود چهار نخ سیگار هم میکشم
  1. تصویر کاربر امیر جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   این جواب اسکن منه
  2. تصویر کاربر امیر جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   جواب اسکن من هست
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اسکن مختصر کم خونی داره بهتره بررسی بیشتری انجام بشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید

  آقای دکتر بنده ۳۶ سالمه همیشه استرس زیادی دارم و اکثر مواقع فشار خونم بالاست که با انجام آزمایش اکو، پزشک متخصص نارسایی خفیف قلبی رو تشخیص دادن؛ که قرص متورال ۵۰ رو برام تجویز کردن. لطفا با توجه به آزمایش اکوی ارسالی پیوست شده، بفرمایید چه راهکاری را پیشنهاد میدهید. آیا پارامتر LVET مربوط به این مورده؟؟ مقدار نرمال آن معمولا چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اکو مسکل خاصی ندارهفشار خونتون باید کنترل بشه
 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام.این اسکن قلب مادرم هست به دلیل درد قفسه سینه هنگام فعالیت شدید مثل پله بالا رفتن به پزشک مراجعه کردند.در تست ورزش کمبود اکسیژن ودر اکو افتادگی خفیف دریچه گزارش شد.که برای اطمینان اسکن دادند.پزشک ایشون برای آنژیو شک داشتن و به دلیل کرونا گفتن فعلا قرص کلسترول و آسپیرین بخورن.میخواستم نظرتون رو بدونم که آیا نیاز به آنژیو هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام در صورتی که در فعالیت های روز نره با مصرف دارو درد دارند باید انژیوگرافی بشند ،در غیر اینصورت کنترل قند و چربی و فشار به بهترین نحو انجام بشه
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من از سه سال پیش به خاطر استرس و فشار عصبی دچار تپش قلب شدید و احساس گر گرفتگی شدم، تشخیص پزشک متخصص افتادگی و نارسایی خفیف دریچه میترال بود. و برای بررسی PFO دستور انجام اکومری دادند. نتیجه اکو و اکو مری که دی 97 انجام دادم بدین صورت بود.
  mild MR, mild TR mild PI و small size PFO(3.5mm) was seen
  پزشک متخصص گفتند نیازی به پیگیری نیست، و به زندگی عادی ادامه بده، حرف ایشون به من احساس آرامش داد و مشکل خاصی احساس نمی کردم. اما جدیدا احساس سنگینی خفیفی روی قلب و قفسه سینه و تپش قلب در هنگام خواب دارم، نیاز به پیگیری هست.
  پیشاپیش از توجه شما سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام pfo ۳ میلی متری علایمی ایجاد نمیکنه و مسکل خاصی نداره ، اگه مشکل گوارشی دارید و ترش میکنید اون را ورمان کنید اگه بهتر نشید برای بررسی علل دیگر تپش قلب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 492 مشاهده پرسش
  سلام خانم خسته نباشید
  بنده مرد 47 ساله آئورتم دو لتی هست.
  (Ascending Aorta is Dilated :46 )
  دو ماه پیش با تشخیص کورآکتوپلاستی استنت گذاری کردم. بعدش فشارم حدود 9 و 10 هست و مرتبا موقع بلند شدن دچار سرگیجه و عدم تعادل میشم.
  داروهای تجویزی :
  صبح نصف آنژیپول
  بین نهار و شام والزودک یک عدد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بر اساس ضربانتون باید دارو کم بشه حتما مراجعه کنید ، اگه تنگی یا نارسایی شدید دریچه ائورت هم دارید باید بیشتر بررسی کنید
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  در ماه هفتم بارداری گشادی دریچه قلب دارم آیا مصرف داروی پرانول کافی است یا باید انتی بیوتیک مصرف کنم. اگر تا زمان زایمان صبر کنم و انتی بیوتیک مصرف نکنم خطر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام نیاز به انتی بیوتیک نیست ، حتما تحت نظر دکتر قلب باشید
 • تصویر کاربر طاهره سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت خانم دکتر
  خداقوت
  من ی خانم 38 ساله با سابقه 2زایمان سزارین و 2 عمل الکتیو هستم حدود 5 ماه پیش تست کرونا مثبت شدم و حئوئ 2 ماهی درگیر بودم و تقریبا 1 ماه پیش آزمون جامع داشتم بدون سابقه مصرف صبح روز امتحان پروپرانول 20 خوردم و حالم بد شد طوری که نهایتا منجر به بستری شدنم شد. بدون سابقه مشکل قلبی الان حدود 6 روز است بعد از یک تنش عصبی دچار درد قفسه سینه و ضعف و بی حالی شدم و دست چپم درد میکرد . ECG ,ECOانجام دادم در اکو نارسایی میترال تشخیص دادن و گفتن مهم نیست اکثر خانم ها دارند ولی همچنان با کوچکترین فعالیتی مجددا درد را دارم لطفا راهنمایی ام بفرمایید چکار کنم
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به دکتر ریه مراجعه کنید شاید تکرار سی تی یا تست ریه لازم باشه
 • تصویر کاربر مهشید سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  آیا میتوان جهت جلو گیری از بارداری از قرص های اورژانسی استفاده کرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   از متخصص زنان بپرسید ، ولی کلا این قرص ها برای قلب مضر هستن
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر