متخصص قلب در تهران

نوار قلب؛ بهترین راه تشخیص بیماری قلبی

وقتی پزشک در هنگام معاینه بدنی علائم بیماری قلبی را پیدا می کند، از آزمایش هایی برای تشخیص دقیق بیماری استفاده می کند. نوار قلب (ECG) یک تست اولیه است که در آن تکانه های الکتریکی قلب ثبت می شود.الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب نشان میدهد که عملکرد قلببه چه صورتی است و اطلاعات مربوط به ریتم، دریچه های قلب و رشد دهلیزها و بطن ها را ثبت می کند.نوار قلب مشکل دار

در واقع می توان گفت بهترین راه تشخیص بیماری قلبی نوار قلب می باشد. انجام این تست در مطب دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق امکان پذیر است. در این مقاله سعی داریم شما را با تشخیص بیماری قلبی با نوار قلب و نقش آن در پیشگیری و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی آشنا کنیم.

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب چه چیزی را نشان میدهد؟

 

الکتروکاردیوگرام بهترین آزمایش برای قلب می باشد. یک روش تشخیصی سریع، ساده و بدون درد برای ارزیابی سلامت قلب و عروق است که به بررسی برخی از ناهنجاری های قلبی می پردازد. همچنین برای نظارت بر بهبود یا وخیم شدن برخی بیماری ها توسط پزشک متخصص قلب توصیه می شود.

علت اصلی سکته قلبی، سکته مغزی و انفارکتوس، تصلب شرایین با تجمع چربی ها در دیواره رگ ها و در نهایت انسداد جریان خون است.در ارزیابی با الکتروکاردیوگرام در واقع نوار قلب نشان میدهد که آیا عواملی که منجر به بیماری هایی همچون تصلب شرایین می شود وجود دارند یا خیر.

تست ECG به چه صورتی انجام می شود؟

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب به دو صورت انجام می شود. نوار قلب استراحت و تست با ورزش.

نوار قلب در حالت استراحت

نوار قلب در حالت استراحت، متداول ترین روش ارزیابی و معاینه می باشد. به این صورت که برای انجام نوار قلب با نتیجه ای صحیح، لازم است بیمار چند دقیقه روی برانکارد دراز بکشد تا تحت تأثیر عوامل خارجی مانند فعالیت های بدنی یا استفاده از سیگار و … قرار نگیرد.

سپس، الکترودها بر روی قفسه سینه و بر روی مچ دست ها و مچ پا ها قرار می گیرند و برای سهولت اندازه گیری جریان الکتریکی، در نقاط اتصال از ژل استفاده می شود. پوست باید در محل های ثابت شدن الکترود تمیز و بدون چربی باشد.
دستگاه الکتروکاردیوگرافی از طریق سیم هایی که به الکترودها متصل می شود، فعالیت الکتریکی قلب را ضبط می کند و در اختیار پزشک قرار می دهد.

 

تست نوار قلب

نوار قلب با ورزش

ورزش با کمک تردمیل یا دوچرخه انجام می شود. ابتدا الکترودها به پوست بیمار متصل می شوند. سپس، طبق دستور پزشک متخصص قلب، بیمار با دویدن یا پدال زدن حرکت را آغاز می کند و با دستور پزشک توقف می کند.

اطلاعات مربوط به فعالیت الکتریکی قلب توسط الکترودها خوانده شده، به دستگاهی که به آن متصل شده اند ارسال می شود و سپس ثبت می شود.

قبل از گرفتن نوار قلب چه کاری باید انجام دهیم؟

قبل از تست نوار قلب به موارد زیر توجه کنید:

 • بیمار باید داروهای مورد استفاده خود را به پزشک گزارش دهد، زیرا برخی از داروها می توانند در نتیجه آزمایش تغییراتی ایجاد کنند.نوار قلب مشکل دار
 • تست نباید با جواهرات روی گردن، بازوها یا مچ دست انجام شود.
 • برای آقایانی که موهای زیادی در ناحیه قفسه سینه دارند ، لازم است که قبل از تست آنها را کوتاه کنند.

آیا تست نوار قلب خطرناک است؟

 

ECG غیر تهاجمی و کاملا بی خطر است و به طور کلی، همه افراد از جمله خانم های باردار و کودکان هم می توانند بدون هیچ نگرانی، تست نوار قلب بدهند.نوار قلب مشکل دار

 

تست نوار قلب چقدر طول می کشد؟

 

انجام نوار قلب معمولاً 5 تا 10 دقیقه طول می کشد.

 

ایا پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان است؟

 

چه کسانی باید این تست را انجام دهند؟

 

این تست بسته به گروه سنی و جنسیتی باید به صورت دوره ای انجام شود. خانم های بالای 50 سال و آقایان بالای 40 سال باید نوار قلب را سالانه انجام دهند. که بر اساس نتایج این تست، در صورت لزوم می توان تست استرس اکو را توصیه کرد.

تفسیر و خواندن نوار قلب

 

آیا نوار قلب دقیق است؟ نتیجه نوار قلب را می توان بلافاصله پس از انجام آن مشاهده کرد. اگر جواب ازمایش، نوار قلب نشان میدهد که مشکلی در ضربان قلب فرد وجود دارد یا خیر. سپس برای بررسی بیشتر پزشک آزمایش های دیگری را توصیه خواهد کرد. آزمایش هایی مانند اکوکاردیوگرافی، هولتر یا … .
با این حال، یک نوار قلب طبیعی وجود بیماری قلبی را رد نمی کند.

 

آیا نوار قلب مشکل قلبی را نشان میدهد؟

 

آیا مشکل قلبی با نوار قلب مشخص می شود؟ نوار قلب ممکن است ناهنجاری های ریتم قلب، آسیب ناشی از حمله قلبی یا بزرگ شدن قلب را نشان دهد. اگر رسوبات چربی یک یا چند شریان کرونر شما را باریک کرده باشد ، نوار قلب می تواند تشخیص دهد.

نوار قلب در مطب دکتر آرزو خسروی
نوار قلب در مطب دکتر آرزو خسروی

با نوار قلب چه بیماری هایی تشخیص داده می شوند؟

 

نوار قلب قادر است بیشتر آسیب های قلبی عروقی راتشخیص داده یا حداقل تغییرات عملکرد قلب و عروق خونی را نشان دهد.
در طی ارزیابی قلب با ECG، آریتمی قلبی، بیماری عروق کرونر (CAD) ، ایسکمیک و رشد حفره را می توان شناسایی کرد که در ادامه به توضیح مختصری از این موارد می پردازیم.

 • آریتمی که به دنبال تغییر در ریتم قلب ایجاد می شود.
 • ایسکمیک زمانی اتفاق می افتد که جریان خون در قلب کاهش یابد و از دریافت اکسیژن کافی توسط اندام جلوگیری کند.
 • رشد حفره های قلب – دهلیزها و بطن ها – در نوار قلب ظاهر می شود.که باید با اکوکاردیوگرافی تایید شود.
 • سکته قلبی
 • مشکلات دریچه های قلب
 • پریکاردیت
 • افیوژن پریکارد یا پنوموتوراکس
 • حمله قلبی در شرایط اضطراری
 • بیماری های ژنتیکی

علاوه بر این، نوار قلب می تواند عملکرد دستگاه های مکانیکی کاشته شده در قلب مانند دستگاه های ضربان ساز را کنترل کند و اینکه آیا استفاده از برخی داروها عوارض جانبی بر روی قلب ایجاد می کنند یا خیر.

ارزیابی قلبی قبل از عمل و خطر جراحی با ECG

قبل از انجام هرگونه عمل جراحی، بررسی اینکه آیا خطر بروز بیماری قلبی عروقی وجود دارد یا خیر، مهم است.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر بنده پسر ۲۹ساله هستم که بعد از زدن واکسن کرونا سینوفارم تنگ نفس گرفتم به مدت ۴۵روز و استرس و بی قراری ،بعدش که از تنگی نفس در آمدم حالا قلب احساس ضعف داره و بی قرارم و عصاب خراب
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام به روانپزشک جهت کاهش استرس مراجعه کنید به نظر ارتباطی با واکسن نداره
 • تصویر کاربر Sv شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر وقت بخیر من یک دختر ۲۶ ساله هستم که مدت یک سال هست که دست چپم بشدت درد میکرد طوری که نمیتونستم تکونش بدم فقط باید میگذاشتمش رو زمین حتی جون نداشت باهاش گوشی دست بگیرم گاهی به دست چپم هم میزد برخی اوقات گردن درد شدید هم میگیرم طوری که نمیتونم گردنم رو تکون بدم ولی دست درد چپم خیلی بیشتره...برخی اوقات که استرس شدید دارم همراه با دست درد حالت تهوع دارم احساس سنگینی در قفسه سینه دارم و سمت سینه چپم هم در میکنه و گاهی هم احساس میکنم دارم خفه میشم انگار یه چیزی اومده تو گلوم داره خفه م میکنه...نوار قلب گرفتم گفتن چیزی نیست و تست ورزشی دادن برای اطمینان...میخواستم بپرسم بنظر شما مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام اگر مشکل گوارشی دارید انرا درمان کنید ، سطح ویتامین دی را کنترل کنید ، اگو هم انجام بدید
 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من ۱۸ سالمه حدود ۴ سال از فوت خالم میگذره من بعد مرگ اون استرس و اضطراب شدید گرفتم بعد اون همش احساس می‌کردم قلبم درد میکنه قفسه سینم درد میکنه تا الان بعضی موقع اون دردا رو احساس می‌کردم ولی الان ۳ ماه میشه یه سره درد میکنه قلبم گردنم و دست چپم میزنه الان دو سه روز احساس ضعف هم میکنم ندار قلب گرفتم هیچ مشکلی نداشت از چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 4 هفته پیش)

   سلام سطح ویتامین دی را چک کنید ولی ممکنه عصبی باشه به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر S چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۰سالمه حدود۲ساله پیش شک بزرگی بهم واردشد مرگ ناگهانی همسرم ودوران کرونابامدرسه انلاین که خیلی اذیت شدم سمت چپ سینه ام دردمیگیره دوبارهم نوارقلب دادم گفتن مشکلی نداره قلبت خواستم بدونم علت دردچیه ممکنه قلب یامعده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 4 هفته پیش)

   سلام ممکنه معده یا کمبود ویتامین دی باشه

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام.۲۸ساله هستم،قلب من و پایین قفسه سینم دو سه روزه که میسوزه و یکککمم تیرمیکشه.درد دو قسمت شانه یا کتف یا سینه هم ندارم،قفسه سینمم که فشار میدم قلب یا سینم دردی نمیکنه اصلا،فقط در حد چندثانیه میسوزه یا میگیره و ول میکنه.خطرناکه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   اگر درد با فعالیت و راه رفتن بیشتر میشه نیاز به بررسی از نظر قلبی هست
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   نه اصلا با فعالیت و راه رفتن درد بیشتر نمیشه.بالای شکمم درد داره با سمت چپ پایین قفسه سینم درد داره و میسوزه.مشکل از طحال یا معدمه بنظرتون؟یا قلب؟؟
  3. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   نه اصلا با فعالیت و راه رفتن بیشتر نمیشه.فقط قسمت بالای شکم و سمت چپ زیره قفسه سینم میسوزه و درد میکنه.بنظرتون از طحال یا معده ست یا قلب؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   سلام هز نظر گوارشی ابتدا بررسی بشید
  5. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی شکم هم بدید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام.۲۸ساله هستم،قلب من و پایین قفسه سینم دو سه روزه که میسوزه و یکککمم تیرمیکشه.درد دو قسمت شانه یا کتف یا سینه هم ندارم،قفسه سینمم که فشار میدم قلب یا سینم دردی نمیکنه اصلا،فقط در حد چندثانیه میسوزه یا میگیره و ول میکنه.خطرناکه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام به نظر نمیاد مربوط به قلب باشه

 • تصویر کاربر روژین چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.مادرم حدود 54 سا و برادرم حدود 26 سالشونه و چند سالی هست که هر یکی دوماه به مدت سه چهار روز دچار تپش شدید قلب میشن تا حالا چندبار نوار قلب و دو سه بار اکو گرفتن که ظاهرا مشکلی نبوده چند روز پیش هم دوباره تپش شدید داشتن و نوار قلب گرفت بردیم پیش دکتر گفت مشکلی نیست سوالم این هست که آیا میشه به نوار قلب اعتماد کرد و اینکه آیا لازمه اکو بگیرن چکار کنیم ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام نوار قلب باید حتما موقع تپش قلب گرفته بشه ،اگر مکرر تکرارمیشه ، میشه آزمایش هولتر ریتم هم بدین.

 • تصویر کاربر ,alireza شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  چه مشکلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 ماه پیش)
   این نوار مشکلات زیادی داره بیمار باید معاینه و بررسی بشه و شرح حال دقیق نیاز هست
 • تصویر کاربر نازنین یکشنبه ۴ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام،تقریبا دو‌هفته‌ای میشه ک‌ اظطراب و ترس شدیدی دارم و همین باعث میشه ک دقیقا وسط سینم‌ درد میگیره،بعد از غذا خوردن دردش بیشتر میشه و هی احساس میکنم‌بادگلو‌دارم‌ و بعداون‌ کمی اروم میشه
  خودم احساس میکردم مشکل قلبمه نوارقلب گرفتم و دکتر گفت هیچ مشکلی نداری ولی بازم خیلی استرس از مرگ دارم
  و اینکه گاهی اوقات شانه و پشت گردن سمت چپم درد میگیره
  مشکل از قلبمه یا معده؟!
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۴ مهر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام چیری که عنوان کردین بیشتر مربوط به اضطراب و مشکلات گوارشی هست
 • تصویر کاربر Fatemeh شنبه ۳۰ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر وقت بخیر من تقریبا چند روز پیش ناحیه چپ سینه ام احساس سنگینی شدید میکردم طوری ک نفس می‌کشیدم احساس میکردم ی سنگ گذاشتن رو سینه ام رفتم دکتر نوار قلب نوشت گفت نوار یکم مشکل داره ی سرم و سوزن پنتوپرازول بهم داد و زدم بعدش دوباره نوار گرفت گفت مشکل داره ی قرص زیر زبونی تی آن جی بهم داد خوردم خوب شد بعدش تپش قلب شدید گرفتم ی قرص دیگ داد خوردم و گفت سریع برو بیمارستان رفتم اونجا آزمایش خون برا قلب گرفتم گفتن مشکل ندارد نوار روهم دکتر تو بیمارستان دید گفت مشکل ندارد ولی از روز چهارشنبه که از بیمارستان اومدم مجدد همون درد و دارم خیلی اذیتم می‌کنه خیلی بی حالم و دلم میخواد فقط بخوابم ۲۵سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام احتمال اینکه مربوط به قلب باشه کم هست ، علل گوارشی ، اضطراب و کمبود ویتامین دی بررسی بشه
 • تصویر کاربر Zahra پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من۱۸ سالمه و نزدیک یک هفتس که درد متوسطی در قسمت چپ قفسه سینه دارم که تا بحال نداشتم و درد مقطعی هستش و هی قطع و دوباره شروع میشه نوار قلبم گرفتم و گفتن ایرادی نداره و قرص پروپرانولول تجویز کردن نه درد گرفتگی است نه تیر کشیدن بخاطر همین میترسم.ممکنه چیز خاصی باشه؟؟یا استخوان قفسه سینه دچار مشکل شده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 7 ماه پیش)
   سلام سطح ویتامین دی را چک کنید و اگر مشکل معده دارید درمان کنید
 • تصویر کاربر لاله دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام من 52 ساله امه سه چهار روز پیش درد خیلی بدی پشت قفسه سینه ام داشتم و گاهی زیر سینه چپم درد می‌گرفت البته گاهی تا دیروز صبح که از خواب بیدار شدم نتونستم بلند شم سرگیجه شدید تهوع خیلی بد و بچه ها با اورژانس تماس گرفتند و گفتند فشارم احتمالا پایین بوده و گفتن بهتره یه متخصص برم البته فقط رفتم اورژانس و سرم وصل کردند ولی نواری نگرفتن آیا ممکنه قلبم باشه
  چون من سیگار میکشم و از دیروز خیلی ترسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 7 ماه پیش)
   سلام بله احتمال داره مربوط به قلب باشه ، حتما جهت بررسی مراجعه کنید ونوار قلب و اکو و انزیم قلبی بگیرید
 • تصویر کاربر ریما چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خواهر بنده چند سالی با افت شدید فشار و افزایش ضربان قلب مواجه بوده و جدیدا بیش از یک بار در ماه اتفاق می افته و حتی در تردد از پله هم مشکل پیدا میکنه و رنگ روش زرد میشه، در گیلان ساکن است، رفتند دکتر دستگاه هلتر نصب کردند و نوار قلب گرفتند و گفتند باید عمل ابلیشن روش انجام بدند و ظاهرا آریتمی دارند. میخواستم بدونم آیا آریتمی وجود دارد و نیاز به ابلیشن است؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   سلام حتما به متخصص الکتروفیزیولوژی مراجعه کنند ،با این جواب هولتر ، اریتمی صد در صد نیست ولی احتما ل اریتمی وجود داره نیاز به بررسی هست ، حتما پیگیری کنید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مادرم دو وز پیش فشارش تا 17 بالا رفته و سابقا فشار هم دارد وهمان موقع از قرص زیر زبان و انتولول با هم استفاده کرد تا فشارش پایین بیا و بعد از اون الان دو روز فشارش 7 یا گاها پایین تر هم میاد خواستم نظرتون را بدانم با توجه به پر بودن ای سی یو چکار کنیم
  البته نوار هم درمانگاه گرفت گفت نامیزونه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   سلام اگر فشار هفت هست حتما به اورژانس مراجعه کنید شاید مشکل مهمی باشه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر