متخصص قلب در تهران

آنچه درباره تست قلب در بارداری باید بدانید

ممکن است جهت تشخیص ابتلا به بیماری های قلبی احتمالی یا ارزیابی دوره ای عملکرد قلب از آزمایش های تشخیصی یا تست قلب در بارداری استفاده شود. انجام بسیاری از آزمایش های تشخیصی در دوره بارداری ایمن است. با این وجود، انجام آزمایش های هسته ای و حاوی اشعه ایکس در دوره بارداری مجاز نیست.

انواع تست قلب در بارداری

آزمایش نوار قلب

این آزمایش می تواند آریتمی ها یا ضربان های غیر عادی قلب را تشخیص دهد. آریتمی ها می توانند در اثر اختلالات سیستم هدایت الکتریکی قلب به وجود آمده یا شواهدی مبنی بر بروز مشکلات قلبی در گذشته باشند. انجام آزمایش نوار قلب در بارداری کاملاً بی خطر است. استفاده از هولتر قلب 24 یا 48 ساعته برای زنانی تجویز می شود که به صورت روزانه تپش قلب را تجربه می کنند.

این کار جهت بررسی وجود ضربان های غیر عادی قلب یا بالاتر بودن ضربان قلب از میزان طبیعی انجام می شود. در صورتی که علائم به صورت روزانه پدیدار نشوند جهت ثبت ضربان های غیر عادی و گاه به گاه قلب، از یک پایشگر قلبی در بازه ای 30 روزه استفاده می شود.

اکو قلب، آزمایشی ایمن جهت تصویر برداری از قلب به وسیله امواج فراصوت بوده و اغلب در دوره بارداری استفاده می شود. امکان دارد جهت ارزیابی عملکرد کلی قلب و همچنین بررسی جریان خون گذرنده از دریچه های آن این آزمایش به همراه سونوگرافی داپلر استفاده شود. این آزمایش در طول دوره بارداری چندین بار انجام می شود تا پزشک از وضعیت قلب مادر مطلع شود.

اکوی قلب از راه مری

در آزمایش اکوی قلب از راه مری (TEE) یک پروب (ابزار) به درون مری فرد وارد می شود. این آزمایش جهت بررسی وجود عفونت، لخته های خونی و مشکلات قلبی تجویز می شود که امکان بررسی مناسب آن ها به وسیله اکوکاردیوگرافی استاندارد وجود ندارد. تنها خطر اکوی قلبی از راه مری، مصرف داروی آرام بخشی است که به بیمار داده می شود.

در صورتی که انجام اکوی قلب از راه مری برای مراقبت از سلامت فرد ضروری باشد، این آزمایش باید انجام شود.

تصویر برداری تشدید مغناطیسی (MRI)

تصویر برداری تشدید مغناطیسی را نیز می توان در حین بارداری انجام داد. این آزمایش با خطرات ناشی از پرتو ها همراه بوده و بهتر است پس از نیمه اول سه ماهه دوم بارداری استفاده شود.

کاتتر گذاری قلبی و آنژیوپلاستی

در این آزمایش ها فرد باردار تحت اشعه ایکس قرار گرفته و فقط در ضرورت های بالینی از آن ها استفاده می شود. در هنگام انجام این آزمایش ها بر روی ناحیه شکم پوششی قرار داده شده تا از جنین در حال رشد محافظت شود.تست قلب در بارداری

تصویر برداری هسته ای

انجام این آزمایش در طول دوره بارداری مجاز نیست زیرا ایزوتوپ های هسته ای در مثانه تجمع یافته و جنین در حال رشد مستقیما در معرض آن ها قرار می گیرد.

بارداری برای بیماران قلبی

ضرورت مراجعه به دکتر متخصص قلب در بارداری

در صورتی که فرد از قبل به فشار خون بالا مبتلا بوده و یا پس از باردار شدن به فشار خون بالای بارداری دچار شده است، با کمک پزشک خود تلاش خواهد کرد تا فشار خون خود را کنترل کند. در برخی موارد، پزشک فرد را به یک متخصص قلب (کاردیولوژیست) ارجاع می دهد.

مدیریت فشار خون در دوره بارداری خطر ابتلا به عوارض طولانی مدت را کاهش می دهد. از جمله این عوارض می توان به سکته مغزی یا نارسایی قلبی اشاره کرد. همچنین، این کار سبب می شود تا از وجود مواد مغذی و اکسیژن کافی در خون برای رشد جنین اطمینان بدست آید.

خطر بیماری قلبی در دوره بارداری

زنان باردار مبتلا به بیماری قلبی یا آن هایی که بعدا به این بیماری ها مبتلا می شوند، در معرض ابتلا به مشکلات احتمالی بسیار زیادی قرار دارند. از این بابت سوالات زیادی نیز پیش می آیند. برای مثال، با توجه به اینکه بسیاری از روش های پیشگیری از بارداری برای این زنان خطرناک است، این افراد از چه روش های پیشگیری باید استفاده کنند؟ آیا تست قلب در بارداری ضروری است؟

خطرات بارداری برای بیماران قلبی

چنانچه سوالی در رابطه با خطر بیماری قلبی در دوره بارداری دارید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چندین روز پاسخ خود را دریافت کنید.

در صورت تمایل این افراد به بارداری، این پدیده تا چه اندازه برای خود فرد یا جنین او خطرناک است؟ در چه سنی باید برای باردار شدن تلاش کنند؟ آیا باید قبل از تلاش برای باردار شدن جهت اصلاح تمامی نقص های قلبی خود تحت جراحی قرار گیرند؟ آیا در صورت باردار شدن باید به درمان های قلبی خود ادامه دهند؟ این درمان ها چه تاثیری بر روی جنین در حال رشد آن ها خواهد داشت؟ در صورت ابتلای آن ها به بیماری قلبی مادرزادی یا برخی دیگر از اختلالات وراثتی دارای تظاهرات قلبی، چه خطراتی جنین آن ها را تهدید خواهد کرد؟ در صورت بروز عوارض بیشتر مانند پره اکلامپسی در طول دوره بارداری چه باید کرد؟ چه نوع زایمانی را باید انتخاب کنند؟ آیا می توانند به نوزاد خود شیر دهند؟

آیا مبتلا به بیماری قلبی هستید و دچار بارداری ناخواسته شده اید؟

همه چیز درباره درمان بیماری قلبی در بارداری

منع بارداری برای بیماران قلبی

تمامی متخصصان بر این باورند که زنان مبتلا به وضعیت های پرخطر به دلیل وجود خطر مرگ مادر باید به طور کلی از باردار شدن اجتناب کنند. این وضعیت های پرخطر شامل ابتلا به فشار خون بالای ریوی، انسداد شدید مجرای خارج کننده جریان خون از بطن چپ، بیماری سیانوتیک قلبی و سندرم مارفان به همراه درگیری ریشه آئورت می شوند. در میان این موارد، فشار خون بالای ریوی بالاترین خطر مرگ مادری (30 تا 50 درصد) را داشته و می تواند همراه یا بدون همراهی نقص های دیواره قلب باشد. دلیل پر خطر بودن فشار خون بالای ریوی، افزایش خطرناک مقاومت عروق ریوی در اثر تغییرات فیزیولوژیک دوره بارداری می باشد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای مراجعه حضوری به مطب  و  مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خانم دکتر ببخشید وضعیت دریچه ها با توجه به اکو خوب نیست ؟ 😢آخه خوب بود چطور بد شده ؟ خانم دکتر ef قلبشون خوبه؟ خانم دکتر خطرناکه ط؟ ممکنه شخص اکو کننده که تخصص اکو کاردیوگرافی نداشتند اشتباه تشخیص داده باشند ؟ 😢
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام ef قلب خوبه ، بهتره اکوی تخصص انجام بدن 

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  لطفا، اکو جهت بررسی و جواب متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   سلام پمپاژقلب مختصری کاهش یافته هست
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۰ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  با سلام
  خانم دکتر من 32 سال دارم
  قلبم تیر میکشه بعضی اوقات هم سرگیجه دارم
  اکو انجام دادم براتون نتیجه رو فرستادم
  می خواستم شما هم نتیجه اکو رو ببینید و راهنمایی کنید.
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   سلام اکو نرمال هست برای سرگیجه به متخصص مغز و اعصاب ویا گوش مراجعه کنید ، سطح ویتامین وی را چک کنید
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من اکوی قلب مامانم رو که چند وقت پیش خدمتتون ارسال کردم و الان مجدد ارسال میکنم مادرم سال ۹۸ عمل تعویض دریچه میترال قلب داشتن و ریتم AF هم دارن در حال حاضر قرص لووتیروکسین آسپرین کونکور 10نصف قرص صبح و نصف قرص شب و وارفارین مصرف میکنند میخواستم از خدمتتون بپرسم که شما فرمودید پمپاژ قلب کم شده و داروها کافی نیست بایستی داروهایی رو اضافه کنند و من به خاطر کرونا میترسم بریم دکتر میشه شما بفرمایید چه داروهاییی و چطور مصرف کنند و آیا با مصرفشون پمپاژ قلب بالا می‌ره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام بدون معاینه بیمار امکان تجویز دارو نیست
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر
  سوالم اینکه من باردارم و ۲۵ مهرماه زایمانمه بچه دومم هست ۳ماهه بودم اکوی قلب دادم نظردکتر این بود که گشادی دریچه و رماتیسم قلب متوسط دارم
  حالا خیلی استرس دارم برای زایمانم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام حتما بتید اکوی تخصصی انجام بدید و سپس تصمیم گیری بشه ،اگو را ضمیمه کنید
 • تصویر کاربر نیکا یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  دخترم چند بار میگفت ک قلبش درد میگیره. بین دو قفسه سینش.بردمش فوق تخصص قلب ایشون گفتن پرولاپس دریچه میترال دارن ک مقدار کمی هم خون پس دادن داره.واس دخترم پرانول ۱۰میلی روزی ۳ بار نوشتن و گفتن اگ درد داشت بخوره. روزی ۲ بار صب ۵ میلی شب ۵ میلی بش دادم دو هفتس .در ضمن دخترم بسیار ترسو و استرسی هم هستش. میخواستم بدونم این مشگلش خطرناکه. واس درمان قطعیش چکار کنم .قرصا رو نخوره بازم دردش شروع میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام در این حد پرولاپس خطرناک نیست ، سالی یک بار اکو بده از نظر گوارشی و کمبود ویتامین دی بررسی بشه
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت سرکار خانم دکتر خسروی...اینجانب علی 57 ساله گزارش اکوی قلب به پیوست تقدیم میگردد پزشک مربوطه با اعلام اینکه نوار قلب نرمال واکو نیز مشکلی ندارد خواستم نظر شما را در خصوص گزارش اکو را بدانم که آیا گزارش مربوطه جای نگرانی دارد یا خیر ؟ گزارش اکو ظاهرا چنین است ...نارسایی خفیف دریچه میترال وتری کوسپید با فشار شریان ریوی نرمال می باشد..با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اکو نرمال هست ولی اگر درد قفسه سینه دارید نیاز به تست ورزش یا اسکن هسته ای هم هست
 • تصویر کاربر Ali دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشبد
  نوزاد ۸ روزه ام دکتر اطفال معاینه کرد و گقتن که صدای اضافی داره قلبش . بردیم برای اکو گفتن دوتا سوراخ vsd= 5و asd=۳ میلی متری داره قلبش ایا برطرف میشه ?
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله احتمال بر طرف شدن هست ولی باید تحت نظر باشن
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر