متخصص قلب در تهران

قاتل تری گلیسرید بالا چیست؟

تری گلیسیرید بالا
برای آشنایی با مقدارتری گلیسیرید نرمال و 14 قاتل تری گلیسرید این مطلب را مطالعه کنید.دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، 14 روش طلایی کاهش سطح تری گلیسیرید بالا را بیان می کنند.

حقایقی درباره ی تری گلیسیرید خون

 • تری گلیسیرید نوعی چربی موجود در خون است که با نام اختصاری T.G نیز شناخته می شود.
 • پس از غذا خوردن، بدن شما کالری اضافی را به تری گلیسیرید یا همان T.G تبدیل کرده و آن را در سلول های چربی ذخیره می کند تا در آینده از آن استفاده کند.
 • با این که بدن برای تامین انرژی خود به این نوع از چربی نیاز دارد، اما بالا بودن آن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.
 • آمارها نشان می دهند مقدار تری گلیسیرید یا T.G خون در 25 درصد از جوانان، از حد طبیعی بالا تر است. چاقی، دیابت کنترل نشده، مصرف دائمی الکل و بالا بودن کالری دریافتی موجود در رژیم غذایی، باعث افزایش سطح این از چربی خون می شوند.

مقدار تری گلیسرید نرمال 

در اینجا سطوح مختلف تری گلیسیرید خون در آزمایش خون ناشتا آمده است.

❇ طبیعی: مقدار کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر ،محدوده نرمال تری گلیسرید تلقی می شود.

❇ روی مرز: بین 150 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر

❇ بالا: بین 200 تا 499 میلی گرم در دسی لیتر. اگر میزان تری گلیسرید خونتان در این محدوده قرار دارد ضروریست هر چه سرعتر نسبت به کاهش این نوع از چربی خون اقدام کنید.پس از مشورت با پزشک و دریافت دارو راه حل هایی که در ادامه این مطلب برای شما قرار می دهیم میتوانند به شما کمک کنند.

❇ خیلی بالا: 500 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر. در این موارد علاوه بر مصرف داروهای مورد نیاز باید از روش هایی که در ادامه به تشریح آنها میپردازیم استفاده کنید تا سطح چربی خونتان را اصلاح کرده و به محدوده طبیعی بازگردانید.

علائم تری گلیسیرید بالا یا T.G

متاسفانه افزایش این نوع چربی خون با علامتی همراه نیست.حتی میتواند ناشی از عوامل ژنتیکی باشد، ممکن است بخش‌های چربی قابل مشاهده‌ای در زیر پوست (غده زردفام) تشکیل شوند.

ممکن است افرادی که دارای این نوع از چربی خون هستند، مبتلا به التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) شوند. این بیماری می تواند باعث ایجاد درد ناگهانی و شدید در ناحیه شکم، تب، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ شود.

علت بالا بودن تری گلیسیرید یا T.G

شایعترین دلایل تری گلیسیرید بالا, چاقی و دیابت کنترل نشده است. اگر اضافه وزن دارید و فعال نیستید، ممکن است تری گلیسیرید بالا داشته باشید، به خصوص اگر مقدار زیادی کربوهیدرات یا غذاهای شیرین می خورید یا الکل زیادیمی نوشید. نوشیدن زیاد الکل می تواند باعث افزایش خطرناک سطح تری گلیسیرید خون شود. سایر دلایل افزایش T.G شامل کم کاری تیروئید، بیماری کلیوی و برخی از اختلالات چربی ارثی است.

در کل تری گلیسیرید بالا معمولاً به دلیل شرایط زیر ایجاد می شود:

 • چاقی
 • کنترل ضعیف دیابت.
 • تیروئید کم کار ( کم کاری تیروئید ).
 • بیماری کلیوی.
 • چاقی.
 • نوشیدن الکل زیاد.

داروهای خاص نیز ممکن است باعث افزایش تری گلیسیرید خون شوند. این داروها عبارتند از:

 • تاموکسیفن
 • استروئیدها
 • مسدود کننده های بتا .
 • داروهای ادرار آور .
 • استروژن .
 • قرص های جلوگیری از بارداری.

عوارض تری گلیسیرید بالا

سطح بالای این نوع از چربی خون ممکن است منجر به تصلب شرایین (تصلب شرایین) شود، که خطر سکته، حمله قلبی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. تری گلیسیرید بالا می تواند باعث فشار خون بالا ، قند خون بالا و سطح غیر طبیعی کلسترول نیز شود.

14روش درمان و قاتل تری گلیسرید بالا

 

1- وزن نرمال قاتل تری گلیسرید

اولین قاتل تری گلیسرید بالا داشتن وزن نرمال است.هر وقت کالری دریافتی شما بیشتر از نیاز بدنتان باشد، بدن کالری اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل کرده و آن را در سلول های چربی ذخیره می کند. به همین دلیل است که کاهش وزن روشی مناسب برای کاهش این نوع از چربی خون است.

در حقیقت تحقیقات انجام شده نشان داده اند که حتی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند تری گلیسیرید را تا حدود 40 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش دهد.

کاهش مصرف شیرینی ها به ع نوان قاتل تری گلیسرید راهی موثر در کنترل و درمان تری گلیسیرید بالا

2- مقدار شکر مصرفی خود را کاهش دهید.

دومین قاتل تری گلیسرید بالا کاهش مصرف شکر و شیرینی های صنعتی و قنادی است .شیرینی های صنعتی بخش مهمی از رژیم غذایی بسیاری از افراد را تشکیل می دهد.میزان شکر افزوده شده در این نوع از خوراکی ها بسیار بالاست. از این رو توصیه می شود که روزانه بیش از 6 تا 9 قاشق چای خوری شکر مصرف نشود.

شکر مخفی معمولا در شکلات ها، نوشیدنی های غیر الکلی و آب میوه ها وجود دارد. شکر اضافی موجود در رژیم غذایی به تری گلیسیرید تبدیل شده و باعث افزایش سطح تری گلیسیرید و سایر عوامل خطر بیماری قلبی می شود.

نتایج حاصل از بیش از 15 سال مطالعه نشان داده است افرادی که حداقل 25 درصد از کالری مورد نیاز روزانه خود را از شکر دریافت می کنند دو برابر بیشتر از افرادی که کمتر از ده درصد از کالری روزانه خود را از شکر دریافت می کنند، در معرض مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی قرار دارند.

3- یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته باشید.

کربوهیدرات‌ها در واقع همان قند، نشاسته و فیبر موجود در میوه‌ها، حبوبات، سبزیجات و لبنیات هستند.کربوهیدرات اضافی موجود در رژیم غذایی هم مانند شکر به تری گلیسیرید تبدیل شده و در سلول های چربی ذخیره می شود. عجیب نیست که رعایت یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات، میتواند نقش قاتل تری گلیسرید بالا را داشته باشدو با کاهش سطح این نوع از چربی خون رابطه مستقیم داشته باشد.

در سال 2006 مطالعه ای انجام شد تا تاثیر مصرف کربوهیدرات های مختلف بر سطح T.G را بررسی کند. افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته و تنها حدود 26 درصد از کالری مورد نیاز خود را از کربوهیدرات دریافت می کردند، شاهد کاهش بیشتر سطح T.G نسبت به افرادی بودند که رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات داشته و 54 درصد از کالری مورد نیازشان را از کربوهیدرات دریافت می کردند.

4- فیبر قاتل تری گلیسرید بالا

فیبر در میوه ها، سبزیجات و غلات کامل وجود دارد. دیگر منابع غنی فیبر شامل آجیل و سبزیجات است. گنجاندن فیبر بیشتر در رژیم غذایی به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا باعث کاهش جذب چربی و شکر در روده کوچک شده و به کاهش سطح تری گلیسیرید خون کمک می کند.

 

5- ورزش منظم ، قاتل تری گلیسرید بالا

کلسترول خوب یا HDL رابطه معکوسی با تری گلیسرید دارد به این معنی که بالا بودن سطح کلسترول HDL به کاهش T.G کمک می کند.

انجام ورزش های هوازی سطح کلسترول HDL در خون را افزایش داده و در نتیجه T.G را کاهش می دهد. مطالعات انجام شده نشان می دهند که اگر انجام ورزش های هوازی با کاهش وزن همراه باشد، به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا ،تاثیر چشمگیری در کاهش T.G خواهد داشت. نمونه هایی از ورزش های هوازی عبارتند از:

 • پیاده روی
 • دویدن آرام
 • دوچرخه سواری
 • شنا

⚠ توجه: فواید ورزش روی تری گلیسیرید در طولانی مدت مشخص می شود.

6- از مصرف چربی های ترانس خودداری کنید.

چربی های ترانس و مصنوعی نوعی چربی هستند که به غذاهای فرآوری شده افزوده می شوند تا طول عمر این غذاها و مدت زمان مجاز برای فروش آنها را افزایش دهند.

چربی های ترانس در غذاهای سرخ شده تجاری و آن دسته از مواد غذایی پخته شده که با روغن های هیدروژنه تهیه شده اند، وجود دارد.

از آنجا که چربی های ترانس خاصیت التهابی دارند، باعث ایجاد مشکلات بسیار، از جمله افزایش سطح کلسترول بد خون یا LDL  و بیماری قلبی می شوند. همچنین مصرف چربی های ترانس، سطح تری گلیسرید خون را نیز بالا می برند. بنابراین به افرادی که سطح چربی خونشان بالا است ، توصیه می شود از غذاهای سالم و خانگی که قاتل تری گلیسرید بالا است ،بهره ببرند.

7-ماهی چرب قاتل تری گلیسرید بالا

ماهی چرب به دلیل فوایدی که برای سلامت قلب دارد و توانایی آن در کاهش سطح تری گلیسیرید خون شناخته شده است.

این خواص ماهی چرب به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا ۳، نوعی اسید چرب چند اشباع نشده و ضروری است که فرد باید این اسید چرب را از مواد غذایی دریافت کند.

متخصصان قلب همواره توصیه می کنند که در هفته دو وعده ماهی چرب مصرف شود. در حقیقت دوبار مصرف این ماهی ها در هفته به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا ،می تواند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را تا ۳۶ درصد کاهش دهد.

⚠ توجه: ماهی های سالمون، هرینگ، ساردین، تون و مکرل برخی از ماهی‌های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و قاتل تری گلیسرید بالا هستند.

8-چربی های اشباع نشده قاتل تری گلیسرید بالا

نتایج مطالعات انجام شده نشان می دهند که چربی های تک اشباع نشده و چند اشباع نشده می توانند سطح تری گلیسیرید خون را پایین آورند مخصوصا زمانی که جایگزین دیگر انواع چربی ها شوند.

چربی های تک اشباع نشده در غذاهایی همچون روغن زیتون، آجیل و آووکادو یافت می شوند. چربی های چند اشباع نشده در روغن سبزی ها و ماهی چرب وجود دارند.

برای کاهش هر چه بیشتر تری گلیسیرید، از چربی های اشباع نشده یک نوع چربی سالم مانند روغن زیتون را انتخاب کرده و از آن برای جایگزینی انواع دیگر چربی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.بنابراین روغن زیتون میتواند به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا، در وعده های غذایی روزانه عمل کند.

۹- یک برنامه غذایی منظم داشته باشید.

مقاومت در برابر انسولین عامل دیگری است که باعث افزایش سطح تری گلیسرید خون می شود. پس از هر وعده غذایی سلول های پانکراس سیگنالی برای ترشح انسولین به جریان خون می فرستند. انسولین مسئول انتقال گلوکز به سلول ها برای استفاده و تولید انرژی است.

اگر مقدار انسولین موجود در جریان خون  زیاد باشد، بدن نسبت به آن مقاوم شده و نمی تواند به طور موثر از آن استفاده کند. این عامل باعث تشکیل گلوکز و تری گلیسیرید در خون می شود. خوشبختانه رعایت یک برنامه غذایی منظم مانع مقاومت ‌در برابر انسولین و افزایش سطح تری گلیسرید می شود.

10- مصرف الکل را کاهش دهید.

مقدار کالری و شکر موجود در الکل زیاد است. اگر کالری دریافتی از طریق الکل استفاده نشود، به تری گلیسیرید تبدیل شده و در سلول های چربی ذخیره می گردد.اگر سطح این نوع از چربی خون در شما بیش از حد نرمال است ، توصیه می کنیم از نوشیدنی های غیر الکلی که قاتل تری گلیسرید بالا هستند استفاده کنید.

11- پروتیین سویا قاتل تری گلیسرید بالا

سویا منبع غنی از ایزوفلاون است. ایزوفلاون ترکیبی گیاهی است که برای سلامتی فواید بسیاری دارد. مصرف سویا برای کاهش کلسترول LDL نیز مفید است. ثابت شده است که پروتیین سویا به عنوان قاتل تری گلیسرید بالا در کاهش سطح این نوع از چربی خون، تاثیر چشمگیری دارد.

12- آجیل درختی قاتل تری گلیسرید بالا

آجیل مقدار زیادی فیبر، اسیدهای چرب، امگا 3 و چربی های اشباع نشده به بدن می رساند که تمام این موارد با هم می توانند تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.

بررسی 61 مطالعه انجام شده نشان داد که هربار مصرف آجیل درختی مقدار تری گلیسرید خون را 2.2 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش می دهد. این آجیل ها عبارتند از:

 • بادام درختی
 • گردو
 • پسته
 • آجیل

در نظر داشته باشید که آجیل کالری زیادی دارد. یک وعده مصرف بادام درختی، شامل 23 عدد بادام، 163 کالری دارد بنابراین آجیل را در حد اعتدال مصرف کنید.تری گلیسیرید نرمال

13- یک مکمل طبیعی مصرف کنید.

برخی از مکمل های طبیعی می توانند سطح تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.تری گلیسیرید نرمال

14- آبغوره قاتل تری گلیسرید خون بالا

تحقیقی که بر روی ترکیبی از افراد 20 تا 30 ساله سالم، 30 تا 60 ساله مبتلا به چربی خون و 30 تا 60 ساله مبتلا به فشار خون و پربی خون انجام شد، نشان داد که مصرف آبغوره می تواند نتایج شگفت انگیزی را برای آنها رقم بزند.

در افراد سالم این درمان باعث شد نسبت کلسترول خوب HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا) به کلسترول بد LDL (لیپوپروتئین با چگالی پایین) افزایش یابد. علاوه بر این، افرادی که با مشکلات پیش از این مواجه بودند، دریافتند که میزان تری گلیسیرید خون آن ها، غلظت کلسترول و میزان LDL بعد از مصرف ماهانه کاهش پیدا کرده است.تری گلیسیرید نرمال

چه غذاهایی تری گلیسیرید را بالا میبرد؟

قند ها: قندهای ساده مانند فروکتوز منبع مشترک افزایش تری گلیسیرید است. خوردن بیش از حد فروکتوز آسان است زیرا به نظر می رسد سیگنال های سیری بدن را دور می زند. این مورد می تواند منجر به افزایش وزن و ایجاد مقاومت به انسولین شود.

کربوهیدرات ها: نوع و میزان کربوهیدرات هایی که می خورید تأثیر مستقیمی بر میزان تری گلیسیرید شما دارد.تری گلیسیرید نرمال

چربی های اشباع: چربی های اشباع باعث افزایش سطح تری گلیسیرید خون می شود. این چربی ها در دمای اتاق جامد هستند. این مواد در غذاهای سرخ شده، گوشت قرمز، پوست مرغ، زرده تخم مرغ، لبنیات پرچرب، کره، گوشت خوک و فست فود ها یافت می شوند. پس از مصرف بیش از حد این غذاها خودداری کنید. نوع بد دیگر چربی ، چربی های ترانس ، چربی های هیدروژنه هستند که در برخی از غذاهای بسته بندی شده شیوع دارند.تری گلیسیرید نرمال

الکل : مصرف زیاد الکل باعث افزایش تولید تری گلیسیرید در کبد می شود.تری گتری گلیسیرید نرماللیسیرید نرمال

غذاهای پرکالری : کالری اضافی سطح تری گلیسیرید را افزایش می دهد. به کالری هایی که مصرف می کنید توجه کنید و سعی کنید از خوردن کالری بیشتر از آنچه می توانید در اثر فعالیت بدنی بسوزانید خودداری کنید.تری گلیسیرید نرمال

غلات تصفیه شده یا غذاهای نشاسته ای: دانه های تصفیه شده یا فرآوری شده می توانند باعث افزایش تری گلیسیرید شوند. سعی کنید از نان سفید، نان گندم یا ماکارونی غنی شده یا سفید شده خودداری کنید. همچنین از مصرف غلات شیرین، برنج فوری، شیرینی و پیتزا خودداری کنید.تری گلیسیرید نرمال

علاوه بر این، مصرف غذاهایی مانند آب نبات، بستن ، ماست های شیرین با طعم، آب میوه های شیرین و سایر نوشیدنی ها، مربا، ژله ، اسموتی ها و میوه های کنسروی را محدود کنید.تری گلیسیرید نرمال

 

                      دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۶ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  ۳۰ ساله هستم تری گلیسیرید ۳۴۶ کلسترول ال دی ال ۱۳۴
  ۶۹ Sgpt آنزیم
  سیگار میکشیدم که ترک کردم ۱۵ روزه و روزی یک ساعت پیاده روی میکنم
  پزشک هم مراجعه کردم جم فیبروزیل ۳۰۰ تجویز کرده و لیورگل ۱۴۰ برای کبد
  ولی یه حالت سنگینی و درد خفیفی ناحیه سینه دارم گهگاهی
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام به رژیم و ورزش ادامه بدید در صورتی که دردسینه با ورزش و فعالیت بیشتر میشه بتید از نظر قلبی بررسی بشید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر همسرم آقایی۳۷ ساله است آزمایش چکاپ سالیانه انجام دادن مقدار تری گلیسورید ۲۰۱و کلسترول۱۸۴ و اچ دی ال ۳۵ و ال دی ال ۹۸ است و کم کاری تیروئید دارن ولی دارو استفاده میکنن الان قند ۱۰۰ و تی اس اچ ۱.۴۴ دارن آیا شرایطشون خطرناک است و نیاز به اقدام خاصی است چون الان با شرایط موجود میترسم به پزشک مراجعه کنن اگر ممکنه میخوام نظرتون رو راجع به تمام موارد داخل آزمایششون بدونم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام فعلا رژیم کم چربی و کم قند رعایت کنید و و اگه امکانش هست روزی نیم ساعت پیاده روی ، دو ماه دیگه چک بشه ، جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  مخصوصا بعضی اوقات زمان بیدار شدن از خواب صبحگاهی و عصبانی شدن تپش زیاد است
  تری گلیسرید 261 است وکلسترول 228
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام برای چربی نیاز به دارو دارید حتما به متخصص قلب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر خ چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر . خانمی ۵۲ ساله هستم. چند روزی پشت شانه سمت چپم درد می کند. امروز صبح علاوه بر درد پشت . بهنگام تنفس عمیق درد در قفسه سینه ام احساس می کنم. لطفا با توجه به شرایط فعلی که نمی توان به مطب یا بیمارستان رفت . راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگه درد با حرکت و خم و راست شدن و یا نفس عمیق بیشتر میشه ، احتمال قلب کم هست ، سطح کیتامین دی را هم بررسی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   ویتامین
  3. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   اگه با راه رفتن بیشتر میشه حتما مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  امیدوارم حالتون خوب باشه
  ببخشید من چند وقت پیش رفتم ازمایش دادم مشخص شد که تری گلیسرید 2200 و کلسترولم 330 هست آیا ممکنه قلبم دچار مشکل بشه؟
  احساس درد کمی در ناحیه گردن دارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)


   سلام اختمال مشكلات قلبي هم هست ولي از اون مهمتر در گيري پانكراس والتهاب اون هست كه خطر ناك هست و حتما بايد درمان كنيد ، رژيم غذايي را بايد رعايت كنيد ، از مصرف الكل پرهيز كنيد . پياده روي هر روز نيم ساعت تا ٤٥ دقيقه داشته باشيد

 • تصویر کاربر محبوبه جمعه ۲۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما همانطور كه ef نرمال براي فرد عادي ٦٠ درصد محسوب ميشه دو پارامتر pap و ph معمولا نرمال ترين و معمول ترين حالتش چنده؟ مثلا ef 55 هم نرمال محسوب ميشه و كمي پاينن تر از طبيعي من عدد طبيعي رو ميخواسم بدونم و pap 25 و ph 28 گزارش شده بود نگران كنندس؟!
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام نه نگران كننده نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر