متخصص قلب در تهران

قاتل تری گلیسرید چیست؟

در این مقاله 14 روش برای کاهش طبیعی تری گلیسیرید خون و  درمان تری گلیسیرید بالا توضیح داده شده است.

حقایقی درباره ی تری گلیسیرید خون

 • تری گلیسیرید نوعی چربی موجود در خون است.
 • پس از خوردن، بدن شما کالری اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل کرده و آن را در سلول های چربی ذخیره می کند تا در آینده از آن استفاده کند.
 • با این که بدن برای تامین انرژی خود به تری گلیسیرید نیاز دارد، اما بالا بودن تری گلیسیرید خون خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.
 • آمارها نشان می دهند مقدار تری گلیسیرید خون در 25 درصد از جوانان، از حد طبیعی بالا تر است. چاقی، دیابت کنترل نشده، مصرف دائمی الکل و بالا بودن کالری دریافتی موجود در رژیم غذایی، باعث افزایش سطح تری گلیسیرید خون می شوند.

علائم تری گلیسیرید بالا

تری‌گلیسیرید بالا علامتی ندارد. اگر تری‌ گلیسیرید بالا ناشی از عوامل ژنتیکی باشد، ممکن است بخش‌های چربی قابل مشاهده‌ای در زیر پوست (غده زردفام) تشکیل شوند.

ممکن است افراد با سطح تری گلیسیرید بسیار بالا، مبتلا به التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) شوند. این بیماری می تواند باعث ایجاد درد ناگهانی و شدید در ناحیه شکم، تب، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ شود.

علت بالا بودن تری گلیسیرید

شایعترین دلایل افزایش تری گلیسیرید چاقی و دیابت کنترل نشده است. اگر اضافه وزن دارید و فعال نیستید، ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشید، به خصوص اگر مقدار زیادی کربوهیدرات یا غذاهای شیرین می خورید یا الکل زیادیمی نوشید. نوشیدن زیاد الکل می تواند باعث افزایش خطرناک سطح تری گلیسیرید شود. سایر دلایل تری گلیسیرید بالا شامل کم کاری تیروئید، بیماری کلیوی و برخی از اختلالات چربی ارثی است.

در کل تری گلیسیرید بالا معمولاً به دلیل شرایط زیر ایجاد می شود:

 • چاقی
 • کنترل ضعیف دیابت.
 • تیروئید کم کار ( کم کاری تیروئید ).
 • بیماری کلیوی.
 • چاقی.
 • نوشیدن الکل زیاد.

داروهای خاص نیز ممکن است باعث افزایش تری گلیسیرید شوند. این داروها عبارتند از:

 • تاموکسیفن
 • استروئیدها
 • مسدود کننده های بتا .
 • داروهای ادرار آور .
 • استروژن .
 • قرص های جلوگیری از بارداری.

عوارض تری گلیسیرید بالا

سطح بالای تری گلیسیرید ممکن است منجر به تصلب شرایین (تصلب شرایین) شود، که خطر سکته، حمله قلبی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. تری گلیسیرید بالا می تواند باعث فشار خون بالا ، قند خون بالا و سطح غیر طبیعی کلسترول نیز شود.

14 روش جهت کاهش تری گلیسیرید بالا

کاهش وزن

1- وزن خود را کاهش دهید.

هر وقت کالری دریافتی شما بیشتر از نیاز بدنتان باشد، بدن کالری اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل کرده و آن را در سلول های چربی ذخیره می کند. به همین دلیل است که کاهش وزن روشی مناسب برای کاهش تری گلیسیرید خون است.

در حقیقت تحقیقات انجام شده نشان داده اند که حتی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند تری گلیسیرید خون را حدود 40 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش دهد.

شکر

2- مقدار شکر مصرفی خود را کاهش دهید.

شکر افزوده شده بخش مهمی از رژیم غذایی بسیاری از افراد را تشکیل می دهد. انجمن قلب امریکا توصیه می کند که روزانه بیش از 6 تا 9 قاشق چای خوری شکر افزوده شده مصرف نشود.

شکر مخفی معمولا در شکلات ها، نوشیدنی های غیر الکلی و آب میوه ها وجود دارد. شکر اضافی موجود در رژیم غذایی به تری گلیسیرید تبدیل شده و باعث افزایش سطح تری گلیسیرید خون و سایر عوامل خطر بیماری قلبی می شود.

نتایج حاصل از بیش از 15 سال مطالعه نشان داده است افرادی که حداقل 25 درصد از کالری مورد نیاز روزانه خود را از شکر دریافت می کنند دو برابر بیشتر از افرادی که کمتر از ده درصد از کالری روزانه خود را از شکر دریافت می کنند، در معرض مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی قرار دارند.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات

3- یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته باشید.

برای کاهش تری گلیسیرید چه بخوریم؟ کربوهیدرات اضافی موجود در رژیم غذایی هم مانند شکر به تری گلیسیرید تبدیل شده و در سلول های چربی ذخیره می شود. عجیب نیست که رعایت یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات، با کاهش سطح تری گلیسیرید خون رابطه مستقیم داشته باشد.

در سال 2006 مطالعه ای انجام شد تا تاثیر مصرف کربوهیدرات های مختلف بر سطح تری گلیسیرید را بررسی کند. افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشته و تنها حدود 26 درصد از کالری مورد نیاز خود را از کربوهیدرات دریافت می کردند، شاهد کاهش بیشتر سطح تری گلیسرید نسبت به افرادی بودند که رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات داشته و 54 درصد از کالری مورد نیازشان را از کربوهیدرات دریافت می کردند.

فیبر

4- فیبر بیشتری بخورید.

فیبر در میوه ها، سبزیجات و غلات کامل وجود دارد. دیگر منابع غنی فیبر شامل آجیل و سبزیجات است. گنجاندن فیبر بیشتر در رژیم غذایی باعث کاهش جذب چربی و شکر در روده کوچک شده و به کاهش سطح تری گلیسیرید خون کمک می کند.

ورزش کردن

5- به طور منظم ورزش کنید.

کلسترول خوب یا HDL رابطه معکوسی با تری گلیسرید دارد به این معنی که بالا بودن سطح کلسترول HDL به کاهش تری گلیسیرید کمک می کند.

انجام ورزش های هوازی سطح کلسترول HDL در خون را افزایش داده و در نتیجه سطح تری گلیسیرید را کاهش می دهد. مطالعات انجام شده نشان می دهند که اگر انجام ورزش های هوازی با کاهش وزن همراه باشد تاثیر چشمگیری در کاهش تری گلیسرید خواهد داشت. نمونه هایی از ورزش های هوازی عبارتند از:

 • پیاده روی
 • دویدن آرام
 • دوچرخه سواری
 • شنا

⚠ توجه: فواید ورزش روی تری گلیسیرید در طولانی مدت مشخص می شود.

چربی های ترانس

6- از مصرف چربی های ترانس خودداری کنید.

چربی های ترانس و مصنوعی نوعی چربی هستند که به غذاهای فرآوری شده افزوده می شوند تا طول عمر این غذاها و مدت زمان مجاز برای فروش آنها را افزایش دهند.

چربی های ترانس در غذاهای سرخ شده تجاری و آن دسته از مواد غذایی پخته شده که با روغن های هیدروژنه تهیه شده اند، وجود دارد.

از آنجا که چربی های ترانس خاصیت التهابی دارند، باعث ایجاد مشکلات بسیار، از جمله افزایش سطح کلسترول بد خون یا LDL  و بیماری قلبی می شوند. همچنین مصرف چربی های ترانس، سطح تری گلیسرید خون را نیز بالا می برند.

ماهی

7- دو بار در هفته ماهی چرب مصرف کنید.

ماهی چرب به دلیل فوایدی که برای سلامت قلب دارد و توانایی آن در کاهش سطح تری گلیسیرید خون شناخته شده است.

این خواص ماهی چرب به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا ۳، نوعی اسید چرب چند اشباع نشده و ضروری است که فرد باید این اسید چرب را از مواد غذایی دریافت کند.

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که در هفته دو وعده ماهی چرب مصرف شود. در حقیقت دوبار مصرف این ماهی ها در هفته می تواند خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را تا ۳۶ درصد کاهش دهد.

⚠ توجه: ماهی های سالمون، هرینگ، ساردین، تونا و مکرل برخی از ماهی‌های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

چربی های اشباع نشده

8- مصرف چربی های اشباع نشده را افزایش دهید.

نتایج مطالعات انجام شده نشان می دهند که چربی های تک اشباع نشده و چند اشباع نشده می توانند سطح تری گلیسیرید خون را پایین آورند مخصوصا زمانی که جایگزین دیگر انواع چربی ها شوند.

چربی های تک اشباع نشده در غذاهایی همچون روغن زیتون، آجیل و آووکادو یافت می شوند. چربی های چند اشباع نشده در روغن سبزی ها و ماهی چرب وجود دارند.

برای کاهش هر چه بیشتر تری گلیسیرید، از چربی های اشباع نشده یک نوع چربی سالم مانند روغن زیتون را انتخاب کرده و از آن برای جایگزینی انواع دیگر چربی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

۹- یک برنامه غذایی منظم داشته باشید.

مقاومت در برابر انسولین عامل دیگری است که باعث افزایش سطح تری گلیسرید خون می شود. پس از هر وعده غذایی سلول های پانکراس سیگنالی برای ترشح انسولین به جریان خون می فرستند. انسولین مسئول انتقال گلوکز به سلول ها برای استفاده و تولید انرژی است.

اگر مقدار انسولین موجود در جریان خون  زیاد باشد، بدن نسبت به آن مقاوم شده و نمی تواند به طور موثر از آن استفاده کند. این عامل باعث تشکیل گلوکز و تری گلیسیرید در خون می شود. خوشبختانه رعایت یک برنامه غذایی منظم مانع مقاومت ‌در برابر انسولین و افزایش سطح تری گلیسرید می شود.

الکل

10- مصرف الکل را کاهش دهید.

مقدار کالری و شکر موجود در الکل زیاد است. اگر کالری دریافتی از طریق الکل استفاده نشود، به تری گلیسیرید تبدیل شده و در سلول های چربی ذخیره می گردد.

11- پروتیین سویا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

سویا منبع غنی از ایزوفلاون است. ایزوفلاون ترکیبی گیاهی است که برای سلامتی فواید بسیاری دارد. مصرف سویا برای کاهش کلسترول LDL نیز مفید است. ثابت شده است که پروتیین سویا در کاهش سطح تری گلیسیرید خون، تاثیر چشمگیری دارد.

آجیل

12- آجیل درختی بیشتری مصرف کنید.

آجیل مقدار زیادی فیبر، اسیدهای چرب، امگا 3 و چربی های اشباع نشده به بدن می رساند که تمام این موارد با هم می توانند تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.

بررسی 61 مطالعه انجام شده نشان داد که هربار مصرف آجیل درختی مقدار تری گلیسرید خون را 2.2 میلی گرم بر دسی لیتر کاهش می دهد. این آجیل ها عبارتند از:

 • بادام درختی
 • گردو
 • پسته
 • آجیل

در نظر داشته باشید که آجیل کالری زیادی دارد. یک وعده مصرف بادام درختی، شامل 23 عدد بادام، 163 کالری دارد بنابراین آجیل را در حد اعتدال مصرف کنید.

13- یک مکمل طبیعی مصرف کنید.

برخی از مکمل های طبیعی می توانند سطح تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.

آبغوره

14- آبغوره و تری گلیسرید

تحقیقی که بر روی ترکیبی از افراد 20 تا 30 ساله سالم، 30 تا 60 ساله مبتلا به چربی خون و 30 تا 60 ساله مبتلا به فشار خون و پربی خون انجام شد، نشان داد که مصرف آبغوره می تواند نتایج شگفت انگیزی را برای آنها رقم بزند.

در افراد سالم این درمان باعث شد نسبت کلسترول خوب HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا) به کلسترول بد LDL (لیپوپروتئین با چگالی پایین) افزایش یابد. علاوه بر این، افرادی که با مشکلات پیش از این مواجه بودند، دریافتند که میزان تری گلیسیرید خون آن ها، غلظت کلسترول و میزان LDL بعد از مصرف ماهانه کاهش پیدا کرده است.

چه غذاهایی تری گلیسیرید را بالا میبرد؟

قند ها: قندهای ساده مانند فروکتوز منبع مشترک افزایش تری گلیسیرید است. خوردن بیش از حد فروکتوز آسان است زیرا به نظر می رسد سیگنال های سیری بدن را دور می زند. این مورد می تواند منجر به افزایش وزن و ایجاد مقاومت به انسولین شود.

کربوهیدرات ها: نوع و میزان کربوهیدرات هایی که می خورید تأثیر مستقیمی بر میزان تری گلیسیرید شما دارد.

چربی های اشباع: چربی های اشباع باعث افزایش سطح تری گلیسیرید خون می شود. این چربی ها در دمای اتاق جامد هستند. این مواد در غذاهای سرخ شده، گوشت قرمز، پوست مرغ، زرده تخم مرغ، لبنیات پرچرب، کره، گوشت خوک و فست فود ها یافت می شوند. پس از مصرف بیش از حد این غذاها خودداری کنید. نوع بد دیگر چربی ، چربی های ترانس ، چربی های هیدروژنه هستند که در برخی از غذاهای بسته بندی شده شیوع دارند.

الکل : مصرف زیاد الکل باعث افزایش تولید تری گلیسیرید در کبد می شود.

غذاهای پرکالری : کالری اضافی سطح تری گلیسیرید را افزایش می دهد. به کالری هایی که مصرف می کنید توجه کنید و سعی کنید از خوردن کالری بیشتر از آنچه می توانید در اثر فعالیت بدنی بسوزانید خودداری کنید.

غلات تصفیه شده یا غذاهای نشاسته ای: دانه های تصفیه شده یا فرآوری شده می توانند باعث افزایش تری گلیسیرید شوند. سعی کنید از نان سفید، نان گندم یا ماکارونی غنی شده یا سفید شده خودداری کنید. همچنین از مصرف غلات شیرین، برنج فوری، شیرینی و پیتزا خودداری کنید.

علاوه بر این، مصرف غذاهایی مانند آب نبات، بستن ، ماست های شیرین با طعم، آب میوه های شیرین و سایر نوشیدنی ها، مربا، ژله ، اسموتی ها و میوه های کنسروی را محدود کنید.

مقدار تری گلیسرید خون خود را بدانید.

در اینجا سطوح مختلف تری گلیسیرید خون در آزمایش خون ناشتا آمده است.

❇ طبیعی: کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر

❇ روی مرز: بین 150 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر

❇ بالا: بین 200 تا 499 میلی گرم در دسی لیتر

❇ خیلی بالا: 500 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صابر جمعه ۱ مرداد ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام من تری‌گلیسیرید خونم 730 تا هستش و کلستروم هم 285 هستش من چه دارو وچه رژیم غذایی مناسب داشته باشم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱ مرداد ۰( 6 روز پیش)
   سلام علاوه بر رژیم و ورزش و تر الکل برای تجویز دارو با کل ازمایشات مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ملکل چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من 40 سالم هست و میزان تری گلیسرید خونم 407 هست
  می خواستم زدونم لازمه قرص مصرف کنم؟

  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام اگر هیچ مشکل دیگه ای مثل بیماری قند و قلبی و سیگار و بتلا بودن سطح کلسترول و ... ندارید نیاز به دارو نیست رژیم رعایت کنید و پیاده روی و ورزش انجام بدید و اگر الکل مصرف میکنید اون را قطع کنید
 • تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون به خیر من 35سالم هست سابقه چربی خون دارم حدود 4ساله دارم استاتین مصرف میکنم سه ماه پیش رفتم آزمایش بدم دکتربرام آزمایش cpkهم نوشت آزمایش دادم cpkبود 800رفتم دکتر گفتن به احتمال زیاد از داروهای کاهنده چربی خون هست گفتن دوماه دارو چربی نخور برو آزمایش cpkروبده بعدازدوماه رفتم آزمایش دادم cpkشد50ولی تری گلیسریل رفته بودبالا 600شده کلسترول 300 حالا به نظر شما من داروی چربی خون چی باید بخورم که cpkهم بالا نره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   سلام از دوز کم داروی رزوواستاتین شروع کنید وبعد ۶ تا ۸ هفته مجدد ازمایش بدید ، البته اگر درد عضلانی ندارید بالا رفتن کم اون مهم نیست
 • تصویر کاربر Nora جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام همسر آقایی ۲۶ ساله هستم، دو هفته پیش چکاپ انجام دادن با جواب آزمایش کلسترول ۱۶۹ و تری گلیسرید ۳۹۵ و
  اچ دی ال۳۷ و ال دی ال ۵۳.
  ALT(SGPT) ۴۰و 5.23TSH و
  درضمن مادرشون بیماری قلبی دارن و دو رگ از مغزشون هم مسدوده.
  خانم دکتر باید چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام اگر قند ندارند فقط ورزش حداقل ۵ روز در هفته و رژیم عایت کنند همراه با کاهش وزن و پس از سه ماه مجدد ازمایش بدند
 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من ۴ سال اندام‌ها بدنم خیلی زود خواب میره ،طوری که بعضا تو‌خواب اذیتم ، همه ازمایشاتم اوکی هست ،
  فقط تریگلیسرید ۲۴۳ ، کلسترول ۲۰۴ ، ال دی ال ۱۲۵ ،
  چربی کبد گرید ۲ هستم ، تو را خدا راهنماییم کنین خیلی کلافه هستم ، حتی متخصص مغز و اعصاب هم رفتم ، ۸۰ کیلو هستم ، قد ۱۷۴ ، امپول نوربیون هم زدم ، فولیک اسید هم خوردم ، منیزیم ،.......
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام سطح ویتامین دی را به حدود ۵۰ تا ۷۰ برسونید اگر بهتر نشدید ام ار ای مغز و نوار عصب و عضله بگیرید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام
  برج ۴ آزمایش دادم تری گلیسرید ۵۵۶ کلسترول ۱۹۷ بود
  برج ۱۱ دوباره آزمایش دادم تری گلیسرید ۵۶۵ کلسترول ۲۱۳
  اقا دکتر دارو چی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   سلام ورزش منظم و رژیم رعایت کنید برای دارو مراجعه حضوری داشته باشید
 • تصویر کاربر omid چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.مادرم 63 سالشونه و چند ماه پیش زمان استراحت درد در قفسه سینه (بصورت افزایش ضربان شدید قلب)وبعد چند دقیقه رفع میشه ولی 1ماه پیش زمان کار کردن این درد این بار همراه با عرق کردن تکرار شد.چندین سال پیش تست ورزش و اکو داشتن و دکتر از داشتن چربی یا در اطراف قلب یا در یکی از رگ ها گفته.با مراحعه به دکتر چندین روز پیش ازشون تست ورزش و اکو و ازمایش گرفتن .به قول دکتر تست ورزش مثبت بوده و گفتن باید حتما برای انژیو مراجعه بشه .خواستم ببینم اینا انژیو لازم هستش؟و مشکلی دارن با توجه با فایلها
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام این تست ها گویا نیست در صورتی که با راه رفتن درد دارن ، باید انژیو بشن در غیر اینصورت میتونن اسکن هسته ای یا تست سی تی انژیو بدن
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  ۳۰ ساله هستم تری گلیسیرید ۳۴۶ کلسترول ال دی ال ۱۳۴
  ۶۹ Sgpt آنزیم
  سیگار میکشیدم که ترک کردم ۱۵ روزه و روزی یک ساعت پیاده روی میکنم
  پزشک هم مراجعه کردم جم فیبروزیل ۳۰۰ تجویز کرده و لیورگل ۱۴۰ برای کبد
  ولی یه حالت سنگینی و درد خفیفی ناحیه سینه دارم گهگاهی
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام به رژیم و ورزش ادامه بدید در صورتی که دردسینه با ورزش و فعالیت بیشتر میشه بتید از نظر قلبی بررسی بشید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر همسرم آقایی۳۷ ساله است آزمایش چکاپ سالیانه انجام دادن مقدار تری گلیسورید ۲۰۱و کلسترول۱۸۴ و اچ دی ال ۳۵ و ال دی ال ۹۸ است و کم کاری تیروئید دارن ولی دارو استفاده میکنن الان قند ۱۰۰ و تی اس اچ ۱.۴۴ دارن آیا شرایطشون خطرناک است و نیاز به اقدام خاصی است چون الان با شرایط موجود میترسم به پزشک مراجعه کنن اگر ممکنه میخوام نظرتون رو راجع به تمام موارد داخل آزمایششون بدونم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام فعلا رژیم کم چربی و کم قند رعایت کنید و و اگه امکانش هست روزی نیم ساعت پیاده روی ، دو ماه دیگه چک بشه ، جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  مخصوصا بعضی اوقات زمان بیدار شدن از خواب صبحگاهی و عصبانی شدن تپش زیاد است
  تری گلیسرید 261 است وکلسترول 228
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام برای چربی نیاز به دارو دارید حتما به متخصص قلب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر