درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

قرص آلپرازولام

فهرست مطالب

آلپرازولام چه تاثیری بر فشار خون دارد؟

آیا می دانید تاثیر قرص آلپرازولام بر قلب و فشار خون چیست؟ بیماری قلبی منجر به حملات قلبی می شود، که می تواند باعث بروز اختلال استرس و اظطراب در افراد شود. به این دلیل که:
 • حملات قلبی، فرد را در معرض خطر مرگ قرار می دهد.
 • اضطراب پس از حمله قلبی می تواند خوابیدن را برای فرد دشوار کند.
 • ممکن است فردی درباره آینده خود نا امید شده باشد یا احساس کند که زندگی او ناگهان به پایان رسیده است.

اگر سابقه حمله عصبی دارید برای درمان به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید زیرا استرس و ضربان نامنظم قلب رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. اضطراب خود به تنهایی می تواند فشار خون را در فرد افزایش دهد زیرا بیماران در مواجهه با احساس نگرانی به اعمالی از قبیل : سیگار کشیدن، پرخوری یا استفاده از نوشیدنی های الکلی روی می آوردند.

آلپرازولام و سایر بنزودیازپین ها می توانند احساس آرامش در بیماران ایجاد کنن. اما استفاده منظم از این داروهای آرامبخش فشار خون را  افزایش می دهند. دلیل این امر ایجاد عادت است و اعتیاد یا وابستگی به آن نیز باعث اضطراب می شود. بنابراین اضطراب و فشار خون بالا به یک چرخه تبدیل می شود و دانستن اینکه کدام یک عامل دیگری است دشوار است. آلپرازولام تپش قلب

اعتیاد به آلپرازولام

اگر چه داروی آرام بخش آلپرازولام می تواند به افراد مبتلا به اضطراب کمک کند، اما نباید به عنوان یک درمان طولانی مدت برای این مشکل استفاده شود. اگر از آلپرازولام استفاده می کنید ، این موضوع را در نظر داشته باشید که این آرامبخش ، حتی با یک ماه مصرف و طبق دستور پزشک ، ممکن است در شما احساس وابستگی ایجاد کند.

عوارض آلپرازولام یر قلب و بدن

تأثیر آلپرازولام بر بیماران قلبی

آلپرازولام می تواند با برخی از داروهای کنترل فشار خون یا سایر داروهای قلبی تداخل نامطلوبی داشته باشد. اما به این معنا نیست که فردی نمی تواند از این آرامبخش در درمان اختلالات اضطرابی کمک بگیرد .با توجه به تاثیر آلپرازولام بر قلب و فشار خون ،حتما لیست داروها و حتی مکمل هایی که استفاده می کنید را به پزشک متخصص اطلاع دهید تا از بروز اختلالات دارویی احتمالی جلوگیری کنید .

این خوراکی های خانگی میتوانند فشار خون را فوری پایین بیاورند

⛔عوارض آلپرازولام

اگر پزشك متخصص قلب و عروق از سوابق پزشكي بیمار آگاهی کامل داشته باشد ، مي توانند اقدامات احتياطي صحيح را انجام دهد. حتی در این صورت، بیمارانی که آلپرازولام برای آنها تجویز شده لازم است به عوارض جانبی رایج آن توجه کنند و در صورت مشاهده علائم خاصی مانند:

 • لکنت زبان
 • تغییرات در وزن
 • سردرد
 • لرزش
 • خستگی
 • ضربان قلب نامنظم
 • اضطراب
 • کاهش فشار خون
 • توهم آلپرازولام تپش قلب

در رابطه با ادامه مصرف این دارو با پزشک مشورت کنند .اگر چه بسیاری از این عوارض جانبی کاملاً نادر هستند .

آلپرازولام همچنین می تواند باعث احساس خواب آلودگی در افراد شود و نباید هنگام شروع مصرف آن رانندگی كنید.

با توجه به تاثیراتی که با مصرف آلپرازولام بر قلب و فشار خون و تپش قلب دارد، افرادی كه اضطراب یا ناراحتی قلبی دارند می توانند روش های بهتر و بی خطر تری را برای درمان این اختلالات اظطرابی خود انتخاب کنند ‌. ورزش، مراقبه، عادات غذایی سالم ، راه هایی هستند که اگر چه برای درمان به زمان بیشتری نیاز دارند، اما مشکلاتی را که به آلپرازولام نسبت داده می شود را ایجاد نمی کنند و به این صورت از خطرات مصرف داروهای آرامبخش جلوگیری می کنید.


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

جهت مراجعه حضوری به مطب با شماره 02122894086 تماس بگیرید.