متخصص قلب در تهران

بیماری مجرای شریانی باز یا PDA

PDA چیست؟ PDA یا مجرای شریانی باز مشکل قلبی است که به صورت متداول در چند هفته تا چند ماه اول پس از تولد مشاهده می شود. این اختلال با وجود یک مجرای جنینی طبیعی بین شریان ریوی و آئورت شناخته می شود. این مجرا سبب می شود تا خون غنی از اکسیژن به جای گردش در بدن دوباره به سمت ریه ها جریان یابد. تمامی نوزادان با داشتن این مجرا بین شریان ریوی و آئورت متولد می شوند.

هنگامی که جنین در حال رشد در رحم مادر است، از آنجایی که اکسیژن از جفت تامین می شود الزامی برای جریان یافتن خون در ریه ها وجود ندارد. در حین دوره بارداری، وجود یک ارتباط نیاز است تا خون غنی از اکسیژن ریه های جنین را دور زده و در سراسر بدن گردش کند.

این مجرای طبیعی، مجرای شریانی نام داشته و در تمامی جنین ها وجود دارد. در هنگام تولد، پس از بریده شدن بند ناف جفت نیز جدا می شود. در این هنگام ریه های نوزاد باید اکسیژن را در اختیار بدن او قرار دهند. با کشیده شدن اولین نفس ها، عروق خونی ریه ها باز شده و خون با هدف دریافت اکسیژن در آن ها جریان می یابد. در این مرحله، نیازی به وجود مجرای شریانی و دور زدن ریه ها وجود ندارد.

به طور طبیعی، ظرف چند روز اول پس از تولد، این مجرا بسته شده و خون از آن عبور نخواهد کرد. با این وجود، مجرای شریانی در برخی نوزادان باز مانده و این وضعیت به عنوان PDA شناخته می شود. این مجرا که بین شریان ریوی و آئورت قرار دارد سبب می شود تا خون غنی از اکسیژن دوباره به ریه ها بازگردد. شیوع این اختلال در دختران دو برابر پسران است.

بیماری PDA

علل بروز بیماری PDA چیست؟

PDA تقریبا همیشه در هنگام تولد وجود دارد. در برخی کودکان، این مجرای شریانی بسته نمی شود. با اینکه علت دقیق بروز این اختلال در برخی افراد مشخص نیست اما بیشترین ارتباط را با نارس بودن نوزاد دارد. PDA می تواند همراه با دیگر نقص های قلبی نیز بروز دهد.

چنانچه سوالی در ارتباط با بیماری مجرای شریانی باز یا PDA دارید، میتوانید در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

علائم مجرای شریانی باز یا PDA چیست؟

اندازه مجرای بین شریان ریوی و آئورت بر نوع، شدت و زمان بروز اولیه علائم مشاهده شده تاثیر گذار است. هر چه این مجرا بزرگ تر باشد، مقدار خون گذرنده از آن بیشتر بوده و فشار ریوی نیز بالا تر می رود. امکان دارد، کودکان مبتلا به یک PDA کوچک هیچ گونه علائمی را تجربه نکرده و پزشک تنها با شنیدن صدای مرمر قلب این نقص را تشخیص دهد. دیگر شیر خوارانی که به یک PDA بزرگ تر مبتلا هستند می توانند علائم مختلفی را بروز دهند. موارد زیر رایج ترین علائم مجرای شریانی باز هستند. هر چند که هر کودک علائم مختلفی را تجربه می کند اما این علائم شامل موارد زیر می شوند:

 • خستگی
 • تعریق
 • تنفس سریع
 • تنفس شدید
 • تنگی نفس
 • بی میلی به تغذیه یا خستگی در حین آن
 • افزایش وزن ناکافی

علائم یک PDA می تواند بیانگر ابتلا به دیگر بیماری ها یا مشکلات قلبی نیز باشند. همواره باید جهت تشخیص بیماری با پزشک اطفال مشورت کرد.

تشخیص PDA در کودکان

امکان دارد، پزشک اطفال در حین معاینه فیزیکی صدای مرمر قلب را شنیده و کودک را جهت دریافت یک تشخیص به یک متخصص قلب کودکان ارجاع دهد. در این موارد، مرمر قلب صدایی است که به وسیله عبور جریان خون از مجرای شریانی باز ایجاد می شود. متخصصان قلب کودکان در زمینه تشخیص، مدیریت و درمان مشکلات قلبی و نقص های مادرزادی آن تخصص دارند. علاوه بر آن، بیماری های قلبی که مدت ها بعد و در دوران کودکی بروز می دهند نیز در تخصص این افراد قرار دارند.

پزشک متخصص قلب یک معاینه فیزیکی انجام داده، به صدای قلب و ریه ها گوش داده و دیگر ملاحظات مفید در تشخیص را در نظر می گیرد. کیفیت، شدت و محلی که صدای مرمر در آن بهتر شنیده می شود ایده اولیه مشکل احتمالی قلب را به متخصص می دهند. آزمایش های تشخیصی برای تشخیص ابتلا به بیماری احتقانی قلب بر اساس سن کودک، شرایط بالینی او و ترجیحات موسسات درمانی متغییر می باشند. برخی آزمایش های پیشنهاد شده شامل موارد زیر می شوند:

تصویر برداری اشعه ایکس از قفسه سینه: یک آزمایش تشخیصی است که با استفاده از پرتو های نامرئی اشعه ایکس تصاویری از اندام ها، استخوان ها و بافت های درونی بدن را تولید کرده و بر روی یک فیلم نمایش می دهد. در تصویر برداری های اشعه ایکس از افراد مبتلا به PDA، امکان دارد قلب بزرگ شده باشد. این بزرگ شدن در اثر مقادیر بیشتر خونی می باشد که از ریه ها مجددا به قلب بازگشته است. با این حال، امکان دارد در اثر جریان خون اضافی تغییراتی در ریه ها به وجود آمده و بر روی عکس اشعه ایکس قابل مشاهده باشند.

👈نوار قلب (ECG)

آزمایشی است که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت کرده، ریتم های غیر عادی قلب را نشان داده و وجود فشار بر روی قلب را تشخیص می دهد.

👈اکوکاردیوگرافی(اکو)

فرایندی است که ساختار و عملکرد قلب را با استفاده از امواج صوتی ارزیابی می کند. این امواج توسط یک حسگر الکترونیکی دریافت شده تا تصویری متحرک از قلب و دریچه های آن تولید شود. آزمایش اکو می تواند الگویی از جریان خون گذرنده از مجرای شریانی را نشان داده، بزرگی مجرا را تعیین کرده و مقدار خون گذرنده از آن را بیان کند. آزمایش اکو رایج ترین روش تشخیص PDA است.

اکو قلب

👈کاتتر گذاری قلبی

کاتتر گذاری قلبی یک فرایند تهاجمی است که اطلاعاتی بسیار دقیق درباره ساختار های درون قلب ارائه می دهد. در این فرایند پس از آرام سازی بیمار یک لوله منعطف، باریک و کوچک (کاتتر) به درون یکی از عروق خونی کشاله ران وارد شده و تا به درون قلب هدایت می شود. در این آزمایش فشار خون و اکسیژن 4 حفره قلب، شریان ریوی و شریان آئورت سنجش می شود. یک ماده حاجب (رنگ مخصوص) نیز جهت نمایان سازی بیشتر ساختار های درون قلب تزریق می شود. فرایند کاتتر گذاری قلبی، می تواند یک روش درمانی نیز باشد.

در طول این فرایند، به کودک آرام بخش داده می شود سپس یک لوله باریک، کوچک و منعطف به درون یکی از عروق خونی او وارد شده و تا به قلب هدایت می شود. پس از وارد شدن کاتتر به درون قلب، متخصص یک ابزار مخصوص را وارد قلب می کند که بسته به اندازه مجرا می تواند یک کویل یا یک مسدود کننده مجرا باشد. این ابزار مجرای شریانی باز را بسته و جریان خون رونده به این مجرا را متوقف می کند.

درمان مجرای شریانی باز یا pda چیست؟

درمان اختصاصی PDA بر اساس موارد زیر توسط پزشک کودک تعیین خواهد شد:

 • سن، سلامت کلی و سابقه پزشکی کودک
 • وسعت بیماری
 • توان کودک در تحمل دارو ها، فرایند ها و درمان های خاص
 • انتظارات از روند بیماری
 • نظر والدین

امکان دارد، یک مجرای شریانی باز در صورت کوچک بودن همراه با رشد کودک بسته شود. مجرای شریانی که سبب بروز علائم می شود به مدیریت پزشکی و احتمالا جراحی ترمیمی نیاز خواهد داشت. متخصص قلب کودک به صورت دوره ای او را معاینه می کند تا از بسته شدن خود به خود این مجرا اطلاع یابد. در صورتی که این مجرا به صورت خود به خود بسته نشود، جهت پیشگیری از بروز مشکلات ریوی ترمیم خواهد شد. این مشکلات ریوی از قرار گیری طولانی مدت در معرض جریان خون اضافی به وجود خواهند آمد. درمان این بیماری می تواند موارد زیر را در بر گیرد:

مدیریت پزشکی

در شیر خواران نارس، یک داروی درون وریدی به نام ایندومتاسین می تواند به بسته شدن این مجرا کمک کند. ایندومتاسین با دارو های آسپرین و ایبوپروفن مرتبط بوده و با تحریک عضلات درون این مجرا سبب تنگی و بسته شدن آن می شود. پزشک کودک می تواند هر گونه سوالات بیشتر را درباره این درمان پاسخ دهد.

همانطور که قبلا گفته شد، برخی کودکان هیچ گونه علائمی نداشته و نیاز به هیچ دارویی ندارند. با این حال، امکان دارد برخی دیگر جهت کمک به عملکرد بهتر قلب و ریه های خود به مصرف دارو نیازمند باشند. از جمله دارو های تجویزی می توان به دارو های دیورتیک یا ادرار آور اشاره کرد. این دارو ها در دفع مایعات اضافی از بدن به کلیه ها کمک می کنند. امکان دارد مصرف این دارو ها نیاز باشد زیرا در هنگام کارکرد ناکافی قلب تعادل مایعات در بدن دستخوش تغییر می شود. همچنین، امکان دارد پزشک از والدین بخواهد تا مصرف مایعات کودک خود را محدود کنند.

درمان مجرای شریانی باز

تغذیه کافی

اغلب شیر خواران مبتلا به PDA تغذیه و رشدی عادی دارند اما شیر خواران نارس یا آن هایی که به PDA بزرگ مبتلا هستند در هنگام تغذیه خسته شده و قادر نیستند جهت افزایش وزن به اندازه کافی تغذیه شوند. گزینه هایی که می توان با استفاده از آن ها از دریافت تغذیه کافی توسط شیر خوار مطمئن شد شامل موارد زیر می شوند:

شیر مادر یا شیر خشک های پر کالری

می توان مکمل های تغذیه ای خاص را به شیر خشک یا شیر گرفته شده از سینه مادر اضافه کرد. با این کار تعداد کالری موجود در هر واحد شیر افزایش یافته و نوزاد قادر خواهد بود با مصرف مقدار شیر کمتر کالری های لازم برای رشد مناسب را بدست آورد.

تغذیه مکمل به وسیله لوله

در این روش یک لوله کوچک و باریک از بینی وارد شده و تا معده هدایت می شود سپس شیر یا مکمل غذایی از این طریق به شیر خوار داده می شود. در شیر خوارانی که بخشی از شیر شیشه را مصرف می کنند می توان باقی مانده شیر را از طریق این لوله به آن ها رساند. شیر خوارانی که در تغذیه به وسیله شیشه ناتوان هستند شیر مادر یا شیر خشک را تنها از طریق لوله دریافت خواهند کرد.

ترمیم یا بستن مجرای شریانی باز یا pda چیست؟

ترمیم مجرای شریانی باز در آزمایشگاه کاتتر گذاری قلبی برای اغلب کودکان و برخی شیر خواران مبتلا به PDA مناسب می باشد. اهداف این فرایند ترمیم PDA قبل از بیمار شدن ریه ها در اثر جریان بیش از حد خون و همچنین بازگردانی الگوی مناسب جریان خون می باشد. در صورتی که درمان های نگهدارنده ذکر شده در بالا با موفقیت همراه نباشند، ترمیم جراحی پیشنهاد داده می شود. این ترمیم معمولا در شیر خواران کمتر از 6 ماهی تجویز می شود که به نقص هایی بزرگ و دارای علائم مبتلا هستند.

از جمله این علائم می توان به افزایش وزن ناکافی و تنفس سریع اشاره کرد. در شیر خوارانی که علائمی از خود نشان نمی دهند، جراحی ترمیمی اغلب تا رسیدن به سن 6 تا 12 ماهگی به تاخیر انداخته می شود. متخصص قلب کودک در هنگام نیاز انجام جراحی ترمیمی را پیشنهاد خواهد داد. در صورت امکان، مسدود سازی مجرای شریانی به وسیله کویل و از طریق کاتتر انجام می شود زیرا این روش کم تهاجم است. برای انجام چنین فرایندی کودکان باید حداقل 5 کیلوگرم وزن داشته باشند. بنابراین، شیر خواران نارس به دلیل وزن کم خود برای انجام این فرایند مناسب نبوده و مجرای شریانی آن ها باید به وسیله جراحی بسته شود. PDA

کودک می تواند به وسیله جراحی در اتاق عمل بسته شود. ترمیم جراحی که لیگاسیون PDA نیز نامیده می شود تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد. در این فرایند مجرای شریانی باز با استفاده از بخیه یا بست مسدود شده تا از ورود خون اضافی به ریه های کودک جلوگیری شود.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سودابه چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما خانم دکتر من دختر ۳/۵ دارم که به تازگی دو سه باری هست که میگه قلبم تند تند میزنه البته تقریبا یکی دوماه بیشتر نیست که میکه بعد از یکی دو دیقه میگه خوب شد من دکتر متخصص قلب توی شهر خودمان بردم معاینه کرد گفت معایناتش خوبه اما کمی تپش قلب داره البته از دکتر هم خیلی میترسه چون گریه میکنه دکتر برای اطمینان بیشتر اکو انجام دادن خیلی هم با دقت فقط بهم گفت یک رگ بسیار ریزی که به سختی متوجه اش شدم باز هست و باید عمل بشه با یک فنر رگش بسته بشه و عملش زحمت زیادی داره چون این سوراخ خیلی ریزه و البته گفتن ۶ ماه دیگه بیارش از دو روز پیش که دکتر رفتم اینجوری گفته خیلی نگرانش هستم هنوز خیلی کوچیکه برای عمل قلب اگه بست جابجا بشه خیلی خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام در صورتی که این سوراخ باشه PDAباید بسته بشه از طریق انژیو گرافی هم قابل بستن هست
 • تصویر کاربر Sahar جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام دختر من عمل آنژیو انجام داده مجرای شریانی قلبش یا همون pda ب اندازه ۳میلی باز بود و در ۴ ماهگی انژیو شد یا همون کاتتریسم و الان تقریبا یکماهه گذشته و بستن مجرا با امپلاتزر انجام شده و موفق بود اما همش میترسم این پروتز جا ب جا بشه تا چ زمان نقاهت داره این جای گذاری امپلاتزر و تا کی امکان جا ب جاییش هست؟مراقبت خاصی لازمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام امکان جابه جایی نداره ، اگر میخاست جابجا بشه در حین عمل و بلافاصله پس از عمل میشد
 • تصویر کاربر موسوی سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من یک دختر 5ونیم ماهه دارم بتازگی متوجه شدیم که مجرای شریانی قلب باز هست و بسته نشده.اندازه اون در اکو 3ونیم میلیمتر ذکر شده .به بیمارستان قلب شهید رجایی رقتیم برای انجام آنژیو ولی دختر من قبل از عمل تب کرد ودکتر گفتند که چون تب داره نمینونیم عمل کنیم و باید تب قطع بشه .یک ساعتی هم صبر کردیم ولی تب قطع نشد .بعداز ظهر که تب قطع شد مرخص کردن وگفتند یکی دو هفته دیگه بیایید.
  ممنون میشم اگه شما هم راهنمایی بفرمایید .با توجه به اندازه سه ونیم میلی چکار کنیم .آیا امکان بسته شدن هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله امکان بسته شدن هست ، حتما مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   دو هفته دبگر به بیمارستان م اجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  لطف در صورت صلاحدید جواب بهید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلوم اسکن طبیعی ستولی علایم بیمار هم جهت تشخیص اهمیت دارد
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید عرض میکنم.بنده متولد ۷۰ هستم و در ۶ سالگی عمل pdaقلب موفق داشتم .و تا سال گذشته بنده بدون هیچ مشکلی بودم.سال ۹۷ باردار شدم و برای چکاپ پیش متخصص قلب رفتم و اکوکاردیوگرافی قلبم هم مشکلی رو برای زایمان نشون نداد فروردین ۹۸ زایمان کردم و اسفند ۹۸ به خاطر سرماخوردگی شدید و سرفه و علایم مشابه کرونا به متخصص ریه مراجعه کردم و ایشون گفتن صدای اضافی داره قلبت.من هم گفتم سابقه جراحی داشتم.گفتن باز به یک متخصص قلب مراجعه کنم.میخواستم از محضرتون سوال کنم آیا ممکنه زایمان طبیعی یا عامل دیگری باعث باز شدن مجدد شریان بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام نه ، ممکنه مشکل دیگه ای باشه ، اگه فعلا علایمی ندارین ، میتونین با تاخیر جهت اکو مراجعه کنین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر