متخصص قلب در تهران

بیماری قلبی در بارداری چگونه درمان می شود؟

گرچه به نظر می رسد که بارداری فرایندی طبیعی می باشد و با سلامت هیچ مغایرتی ندارد، اما بارداری در شرایطی که مادر دچار بیماری قلبی باشد، می بایست تحت مراقبت پزشک انجام شود. در این مقاله به بررسی تمام نکاتی که شما باید درباره ی بیماری قلبی در بارداری بدانید، می پردازیم.

بارداری به قلب و سیستم گردش خون شما فشار وارد می کند، ولی اکثر زن هایی که ناراحتی قلبی دارند کودکان سالم به دنیا می آورند. اگر یک ناراحتی قلبی دارید، باید در طی بارداری تحت مراقبت ویژه باشید. اینجا چیزی هست که باید درباره ناراحتی قلب و بارداری بدانید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

بارداری به قلب و سیستم گردش خون شما فشار وارد می کند. در طی بارداری، فشار خون شما 30 تا 50 درصد افزایش می یابد، تا کودک در حال رشد شما را تغذیه کند. قلب شما هر دقیقه خون بیش تری پمپاژ می کند و ضربان قلب شما بالا می رود.

وضع حمل، سربار قلب شما  می شود. در طی کار –به ویژه وقتی که چیزی را هل می دهید– تغییرات ناگهانی در جریان و فشار خون خواهید داشت.

خطرات بیماری قلبی در بارداری

خطرات بیماری قلبی در بارداری به ماهیت و شدت ناراحتی قلبی بستگی دارند، برای نمونه:

✅مشکلات نواخت قلب

 نابه هنجاری های کوچک در نواخت قلب، در طی بارداری معمولی هستند. آن ها معمولاً عامل نگرانی هستند. اگر به درمان برای بی نظمی در ضربان قلب نیاز دارید، شما احتمالاً باید تحت درمان قرار بگیرید. اگر باردار هم نبودید، باز هم وضعیت از همین قرار بود.

✅مشکلات دریچه قلب

داشتن یک دریچه قلب مصنوعی یا زخم یا بدریختی قلب و دریچه ها، ممکن است خطر دردسر را در طب بارداری افزایش دهند. اگر دریچه های شما به خوبی کار نمی کنند و یا مشکل دریچه قلب دارید، ممکن است مشکل تحمل جریان خون فزاینده ای را داشته باشید که در طی بارداری روی می دهد.

به علاوه، دریچه های مصنوعی یا غیرنرمال، خطر فزاینده عفونت بالقوه مرگبار آستری قلب (آماس درونی) و دریچه های قلب را به همراه دارند.

دریچه های قلب مصنوعی مکانیکی هم، به خاطر نیاز به سازگاری استفاده از تینرهای قلب، قابلیت لختگی (ترموبوسیس) دریچه های قلب، خطراتی جدی در طی بارداری را موجب می شوند.

✅ضعف انقباض قلب

وقتی فشار خون زیاد می شود، ممکن است ضعف انقباض قلب بدتر شود.

✅نقص مادرزادی قلب

اگر شما با مشکلات قلبی متولد شده اید، نوزاد شما دارای خطر بیشتری برای ایجاد نوعی نقص قلب است.

آیا بیماری قلبی در بارداری خطرناک است؟

ناراحتی خاص قلب، به ویژه تنگ شدن دریچه میترال و تنگی دریچه آئورتی، می تواند خطراتی مرگبار برای مادر یا کودک به وجود بیاورد. بسته به شرایط، برخی از ناراحتی های قلبی به درمان های اصلی – مانند جراحی قلب – نیاز دارند.

بارداری به زنانی که سندروم آیزنمنگر و یا فشار خون بالا دارند، پیشنهاد نمی شود، زیرا فشار خون بالا بر روی شریان های ریه و طرف راست قلب فشار وارد می کند.

دارو

درمان بیماری قلبی در بارداری

درمانی که در طی بارداری مصرف می کنید، می تواند بر روی کودک شما تأثیر بگذارد. ولی اغلب اوقات مزایا بر خطرات می چربند. اگر برای کنترل ناراحتی قلبی به درمان نیاز دارید، پزشکان شما باید ایمن ترین درمان را در مناسب ترین دوز تجویز کنند. درمان را طبق تجویز مصرف کنید.

اقدام به بارداری در بیماران قلبی

قبل از اینکه تصورش را هم بکنید، یک قرار ملاقات با پزشک قلب و مراقب سلامتی خود که به بارداری شما رسیدگی می کند، زمان بندی کنید. شما احتمالاً به متخصص زایمانی ارجاع داده شوید که متخصص بارداری های با خطر بالا است.

تیم پزشکی شما ارزیابی می کنند که چگونه ناراحتی قلبی خود را مدیریت کنید و تغییراتی درمانی را در نظر بگیرید که ممکن است پیش از حاملگی به آن ها نیاز داشته باشید.

درمان های خاصی که برای ناراحتی قلبی به کار می روند، در طی بارداری به کار نمی روند. بسته به شرایط، مراقب سلامتی شما ممکن است با دوز درمان سازگار نباشد یا جایگزینی داشته باشد و خطرات مربوطه را توضیح دهد.

خطر بیماری قلبی برای جنین

پزشک شما رشد کودک را در سراسر بارداری نمایش می دهد. آزمایش های فراصوتی را می توان برای دنبال کردن رشد کودک به کار برد و فراصوت های ویژه را می توان برای شناسایی نا به هنجاری های مرگبار قلبی به کار برد. کودک شما به نمایش یا درمان پس از زایمان هم نیاز دارد.

مراجعه به متخصص قلب در بارداری

 شما مراقب سلامتی خود را اغلب در طی بارداری می بینید. وزن و فشار خون شما احتمالا در هر ملاقات بررسی شود و شما ممکن است به آزمایش خون مکرر و آزمایش های ادرار نیاز داشته باشید.

دفعات ملاقات شما با متخصص قلب در طی بارداری، به شدت ناراحتی قلبی شما بستگی دارد. مراقب سلامتی شما ممکن است از آزمایش های خاصی برای ارزیابی عملکرد قلب شما استفاده کند، از جمله:

❇قلب نگاری پژواکی

 این از نوع فراصوتی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر قلب و ساختارهای موجود در قلب شما استفاده می کند.

❇قلب نگاری الکترونیکی

 این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کند.

از آزمایش های لازم آگاهی دارید: انواع تست قلب در بارداری

زمان مراجعه به دکتر

چه علایم و نشانه هایی را باید به پزشک خود گزارش کنید؟

اگر علائم یا نشانه های زیر را داشتید، حتما با پزشک خود مشورت کنید:

  • مشکل تنفس
  • کوتاه شدن نفس با تقلا یا حین استراحت
  • تپش قلب، ضربان سریع قلب یا نبض نامنظم
  • درد قفسه سینه
  • سرفه خونی یا سرفه حین خواب

پیشگیری از بیماری قلبی در بارداری

مراقبت خوب از خودتان، بهترین راه مراقبت از کودک است. برای نمونه:

☑ به قرارهای ملاقات پیش از زایمان خود ادامه دهید.

پزشک خود را، در طول بارداری به طور منظم ملاقات کنید.

☑ درمان را به صورت تجویز شده مصرف کنید.

پزشک شما ایمن ترین درمان را در مناسب ترین دوز تجویز خواهد کرد.

☑ زیاد استراحت کنید.

اگر می توانید، یک چرت روزانه داشته باشید و از فعالیت های جسمی شدید اجتناب کنید.

☑ افزایش وزن خود را نمایش دهید.

افزایش مقدار درست وزن از رشد و بزرگ شدن کودک پشتیبانی می کند. افزایش وزن فشار اضافی بر قلب شما وارد می کند.

☑ اضطراب را کنترل کنید.

پرسش هایی درباره فرایند بپرسید. بفهمید که انتظار چه چیزی در طی وضع حمل دارید. دانستن اینکه چه اتفاقی می افتد، می تواند به احساس خوب شما کمک کند.

☑ بدانید چه چیزی از حد خارج است.

از سیگار کشیدن، مصرف الکل، کافئین و داروهای غیرمجاز پرهیز کنید.

 

وضع حمل

زایمان بیماران قلبی

پزشک قلب شما ممکن است برای وضح حمل بچه شما، مرکزی پزشکی را پیشنهاد کند که در بارداری با خطر بالا، تخصص دارد. اگر نگرانی هایی درباره قلب یا جریان خون شما هست، شما باید متخصص هایی در طی کار داشته باشید.

تجهیزات متخصصانه ممکن است برای نمایش شما حین کار استفاده شوند. قلب شما ممکن است به نمایش ضربان و نواخت قلب در طول وضع حمل نیاز داشته باشد.

انقباض ها و ضربان قلب شما مداوماً نمایش داده خواهد شد. به جای به پشت خوابیدن، شاید از شما خواسته شود که در یک طرف دراز بکشید و زانوی خودتان را به سمت قفسه سینه بکشید.

برای کاهش استرس و درد، پزشک ممکن است توصیه کند که شما دارو را از طریق یک کاتتر به ستون فقرات (اپیدورال) یا تزریق به ستون فقراتتان (اسپاینال) دریافت کنید.

پزشک شما ممکن است با استفاده از انبرک یا یک مکش خلاء برای کمک به تحویل نوزاد خود، فشار خود را محدود کند. اگر در خطر آماس قلبی قرار دارید، ممکن است درمان آنتی بیوتیک را درست قبل و بعد از زایمان دریافت کنید.

غیرطبیعی نیست که به خاطر یک ناراحتی قلبی، به بخش –C نیاز داشته باشید. اگر یک مشکل زایمان شما به بخش-C سوق داده شود، احتیاط های لازم برای نمایش عملکرد قلب شما در طی زایمان اتخاذ می شوند.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر