متخصص قلب در تهران

ضربان قلب پایین یا برادی‌ کاردی

برادی کاردی، ضربان قلب پایین و کمتر از 60 ضربه در دقیقه است. ضربان قلب طبیعی بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه می باشد. 

برادی کاردی چیست؟

برادی کاردی حتی تا حد 50 ضربان در دقیقه نیز می تواند در ورزشکاران و سایر افرادی که از نظر جسمی فعال هستند طبیعی باشد. در این افراد ورزش منظم توانایی قلب را در پمپاژ خون به طور موثری بهبود می بخشد بنابراین برای تأمین نیازهای بدن انقباضات قلبی کمتری لازم است.

در موارد دیگر، برادی کاردی می تواند نوعی آریتمی و یک ناهنجاری ضربان قلب باشد. آریتمی قلبی می تواند ناشی از وجود مشکل در گره سینوسی، یا مربوط به برخی از اختلالات در عبور دادن سیگنال های ضربان قلب از گره A-V و رشته های His باشد. برادی کاردی می تواند با مقادیر سمی برخی از داروها مانند دیگوکسین (لانوکسین) و مواد مخدر ایجاد شود.

همچنین، کاهش ضربان قلب گاهی اوقات می تواند عارضه جانبی برخی از داروها باشد، از جمله پروپرانولول (Inderal)، آتنولول (Tenormin)، متوپرولول (Toprol-XL)، سومالول (Betapace)، وراپامیل (Calan  Isoptin  Verelan) و دیلتیازم (Cardizem, Dilacor-XR) به علاوه برادی کاردی در برخی از افراد که به بیماری های خاصی مبتلا هستند، رخ می دهند، مانند:

 • سطح کم و غیرطبیعی هورمون های تیروئید (کم کاری تیروئید)
 • دمای پایین و غیر طبیعی بدن (هیپوترمی)
 • سطح بسیار بالای پتاسیم خون
 • بیماری لایم
 • تب
 • حصبه

علائم برادی کاردی

علائم ضربان قلب پایین

برادی کاردی می تواند باعث ایجاد سرگیجه، ضعف، کمبود انرژی یا غش شود. اگر برادی کاردی ناشی از یک بیماری باشد علائم دیگری همراهش وجود خواهد داشت که مختص آن بیماری است. به عنوان مثال افرادی که به دلیل کم کاری تیروئید به برادی کاردی مبتلا باشند همچنین می توانند یبوست، گرفتگی عضلات، افزایش وزن (اغلب با وجود اشتهای کم)، خشکی شدید پوست، خشکی  و نازک شدن موها حساسیت غیر طبیعی به سرما و سایر علائم مربوط به سطح پایین هورمون های تیروئیدی را تجربه کنند.

تشخیص برادی کاردی در مطب دکتر آرزو خسروی

پزشک در مورد سابقه خانوادگی بیماری قلبی آریتمی های قلبی و حملات غش از شما سوال خواهد کرد. وی همچنین علائم فعلی و سابقه پزشکی شخصی شما از جمله استفاده از داروهایی که ممکن است باعث بروز برادی کاردی شود را بررسی می کند.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک ضربان قلب ریتم و نبضتان را چک می کند. ممکن است از شما خواسته شود که دراز و نشست رفته یا برخی ورزش های دیگر را انجام دهید که ببینند در صورت داشتن فعالیت بیشتر آیا ضربان قلب به طور طبیعی بالا می رود یا خیر. پزشک همچنین علائم فیزیکی ناهنجاری های تیروئیدی از جمله بزرگ شدن غده تیروئید خشکی شدید پوست و خشکی و نازک شدن موها را بررسی می کند.

دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

پزشک متخصص قلب و عروق برای ارزیابی بیشتر برادی کاردی آزمایش نوار قلب را از شما درخواست می کند. با این حال از آنجا که برخی از انواع برادی کاردی به صورت موقتی رخ می دهند انجام تنها یک بار آزمایش نوار قلب ممکن است خیلی کمک کننده در تشخیص این بیماری نباشد. در این گونه موارد پزشک به شما آزمایش هولتر ریتم را پیشنهاد خواهد کرد.

در طول این آزمایش، بیمار از یک دستگاه نوار قلب قابل حمل به نام هولتر ریتم، معمولاً به مدت 24 ساعت استفاده می کند. اگر علائم کم باشد، ممکن است مدت طولانی تری این مانیتور را بپوشید. به شما آموزش داده می شود که در هنگام بروز علائم با فشار یک دکمه ضبط نوار قلب را انجام دهید. نگران نباشید این آزمایش کاملاً ساده و بی عوارض است و در طی این 24 ساعت میتوانید به فعالیت های روزمره و کاری خود بدون هیچ مشکلی ادامه دهید. جهت اطلاع از هزینه هولتر ریتم با مطب دکتر آرزو خسروی تماس بگیرید.

بسته به نتایج معاینه فیزیکی ممکن است آزمایش های دیگری برای بررسی بیماری های تولید کننده برادی کاردی لازم باشد. به عنوان مثال اگر علائم و نشانه های جسمی کم کاری تیروئید دارید ممکن است پزشک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون های تیروئید و TSH، و هورمون غده هیپوفیز که تیروئید را تحریک می کند، تجویز نماید.

پزشک همچنین ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح کلسترول و برخی آنزیم های کبدی را تجویز کند، که اغلب در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید افزایش می یابد.

مدت زمان طول کشیدن ضربان قلب آهسته، به علت آن بستگی دارد. به عنوان مثال برادی کاردی طبیعی در یک ورزشکار کاملاً آموزش دیده تا زمانی که ورزشکار سطح معمول ورزش خود را حفظ کند ادامه خواهد داشت. وقتی برادی کاردی به عنوان عارضه جانبی دارو اتفاق می افتد، معمولاً به محض اینکه داروی تحریک کننده برادی کاردی از طریق ادرار دفع شد از بین می رود.

برادی کاردی ناشی از کم کاری تیروئید پس از درمان با هورمون های تیروئیدی به سرعت از بین می رود. اشکال خاصی از برادی کاردی ناشی از آریتمی های قلبی را می توان با یک ضربان ساز دائمی درمان کرد.

پیشگیری از ضربان قلب پایین

هیچ دستورالعمل کلی برای جلوگیری از بروز انواع برادی کاردی وجود ندارد. هنگامی که برادی کاردی به عنوان عارضه جانبی دارو اتفاق می افتد می توان با تعویض دارو یا کاهش دوز از بروز این مشکل پیشگیری کرد.

درمان برادی کاردی در مطب دکتر آرزو خسروی

در بیشتر موارد، کند تپشی در ورزشکاران سالم و کاملاً آموزش دیده نیازی به درمان ندارد. در حقیقت در اکثر افراد برادی کاردی نیازی به درمان ندارد مگر اینکه بیماران علائمی داشته باشند که به وضوح به دلیل کندی ضربان قلب رخ دهد. موارد زیر شرایط ایجاد برادی کاردی است که نیاز به درمان دارد:

 • آریتمی های قلبی ناشی از اختلال در عملکرد گره سینوسی

در افرادی که علائم مکرر و شدید اختلال در عملکرد گره سینوسی دارند درمان اصلی معمولاً استفاده از یک ضربان ساز دائمی است دستگاهی که برای تنظیم ضربان قلب و ایجاد تکانه های الکتریکی ایمپلنت می شود.

 • آریتمی های قلبی ناشی از مشکلات گره A-V

در افرادی که مشکلات گره A-V دارند هدایت سیگنال های ضربان قلب ممکن است با درجات مختلفی مسدود شود. برخی از بیماران با درجه بلوک A-V بالاتر، نیازی به درمان ندارند. این وضعیت در دیگران ممکن است به سادگی با EKG مکرر کنترل شود به خصوص اگر هیچ علائمی نداشته باشند و ضربان قلب برای فعالیت های روزمره کافی باشد.

افرادی که به شدید ترین شکل بلوک A-V مبتلا هستند (بلوک درجه سه A-V) را می توان به کمک یک دستگاه ضربان ساز مخصوص دائمی با دو محفظه یا یک دستگاه ضربان ساز با یک الکترود در دهلیز و یک الکترود در بطن درمان کرد.

 • کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید با دوزهای جایگزین هورمون های تیروئید درمان می شود. اشکال مصنوعی این هورمون ها لووتیروکسین (سینتروئید، لووتروئید و سایر انها)، لیوتیرونین (سیتومل، تریوستات) یا لیوتریکس (تیرولار) و همچنین عصاره تیروئید در دسترس است.

 • بیماری لایم

 درمان با آنتی بیوتیک عفونت را از بین می برد و برادی کاردی تقریباً برای همیشه برطرف می گردد.

چه موقع باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کرد؟

اگر نبض تان کمتر از 60 ضربان در دقیقه می زند به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. این امر به ویژه اگر به همراه سرگیجه، ضعف، کمبود انرژی یا حملات غش باشد بسیار مهم است.

در ورزشکاران کاملاً آموزش دیده ای که برادی کاردی طبیعی دارند ضربان قلب کند اغلب نشانه سلامتی کلی آن هاست. در سایر افراد مبتلا به برادی کاردی چشم انداز این امر به اختلال زمینه ای ایجاد کننده آن بستگی دارد.

به عنوان مثال معمولاً در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید خوب است زیرا درمان با هورمون های تیروئیدی می تواند برادی کاردی و سایر علائم مربوط به سطح پایین هورمون را تسکین دهد. در برخی از بیماران مسن، ممکن است دوزهای هورمون برای جلوگیری از خستگی قلب به آهستگی و طی چندین هفته افزایش یابد.

دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی

برای ارتباط با نوبت دهی و مشاهده آدرس مطب روی نقشه، کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  دکتر من جدیدن با مصرف غذاهای حاوی نمک سریعا دوار تپش قلب میشم و دو سه ماهی میشه اینجوری شدم و ایندرال میخورم وقتی که اینجوری میشم می‌خوام بدونم دلیلش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   سلام فشار خون کنترل شود شاید مربوط به افزایش فشار باشد 

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام، مادرم ۷۰ساله با CABGو Avr دریچه فلزی در ۸سال پیش. ۸ماه قبل برادیکاردی(۴۶-۵۴) و بلوک درجه یک قلبی با مصرف متورال ۵۰ روزی دو عدد شدند. طی یکماه متورال با متوهگزال ۲۳/۷۵ روزی یکعدد جایگزین شد.نبض بین(۶۳-۷۰) بود. یکهفته بین (۵۵- ۵۹) شده. نیاز به تغییر دارویی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۵ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   سلام خیر ولی در صورتی که زیر ۵۰ بود باید دارو تغییر کنه
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام۲۸سالمه ضربان قلبم تو خاب بین ۵۰تا ۶۰ هستش توی بیداری بین۷۲تا ۸۵ تو تحرک بالا هم هیچ مشکلی ندارم نوار اکو تست ورزش هم دادم هیچ مشکلی نداشتم بخاطر تپش قلب هم به مانیتور وصل بودم مشکل نداشتم ایا مشکل قلب دارم یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام ۲۸سالمه تست ورزش دادم اکو نوار قلب همرو دادم خوب بوده تو تحرک بالا هم هیچ مشکلی ندارم ضربانم وقتی نشستم بین ۸۴تا ۷۴ هستش اما اخر شب که خستم دراز میکشم میاد ۶۲تا ۶۸ تو خابم بین ۵۲تا۵۸ هستش تو کل روز زیر ۷۰ نیست اصلا ایا مشگل قلبی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر رضایی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام دخترم حدود 7 سالشه چند روزی‌ست داخل شکم احساس لرزش میکنه و اذیت میشه دکتر کودکان معاینه کرد گفت مشکلی نیست ممکنه گشادگی آئورت یا مشکلی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام حتما به متخصص قلب اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام.من ۴۲ ساله هستم و حدود پنجاه و پنج کیلو وزن دارم و به تجویز روانپزشک، بخاطر افسردگی
  و اضطراب و بدخوابی هر شب، یک عدد پوکساید ۵ و نصف سیتالوپرام و یک دورمیرین( ملاتونین) مصرف می کنم.حدود دو ماه ست که متوجه شده ام شبها ضربانم ۵۴ و روزها ۶۵ است و فشارم غالبا نه و خرده ای روی شش و خرده ای ست. مشکل خاصی هم ندارم‌ آیا وضعیت من غیر طبیعی ست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر اعظمی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام: وقت بخیر..چند وقتیه ضربان قلبم رو میگیرم کند میزنه بین ۵۰ تا ۵۵ ، البته احساس خاصی ندارم احساس تپش قلب هم ندارم حتی به سختی استتوسکوپ رو میزارم صدای قلبم رو میشنوم ،فشارم معمولا بین ۹و۱۰ روی ۶و۷ هستش ، جدیدا تصمیم گرفتم ورزش کنم ، حین ورزش "طناب میزنم" ضربان تا ۱۳۰ هم رفته و هیچگونه احساس سنگینی ودردی هم ندارم ، همه چیز خوب به نظر میرسه ولی گاهی که خسته از کار روزانه هستم در حالت نشسته احساس میکنم که یکباره خوابم میبره "چرت کوتاه" میزنم بعد که به خودم میام به شدت دارم نفس میکشم و تند تند نفس میکشم تا اینکه عادی میشم،گاهی اوقات "هفته ای شاید ۲ بار" یه سرگیجه با عدم تعادل بصورت لحظه ای،ثانیه ای دارم،گاهی هم وسط سینه احساس درد یکباره میکنم که با کشین یک نفس عمیق فورا برطرف میشه،،،دیگه هیچ علامت درد ویا چیزی ندارم ، حالا ممنون میشم که راهنمایی کنین که مشکلی دارم که نیازمند بررسی باشه یا نه ……سن ۴۰ سالمه و وزن حدود ۶۲ و قد۱۶۳ ، دیابت ویا بیماری خاص هم نداشتم هیچ دارویی هم مصرف نمیکنم گاهی قهوه و اغلب چای مصرف میکنم الحمدلله مصرف دخانیات و یا مشروبات هم ندارم ، از لحاظ روحیه افسرده نیستم فعالیت کاریم از حدود ۱۰ شب میخوابم ، حدود ۳ صبح بیدار میشم تا حدود ۸ مطالعه و کارتحقیقاتی انجام میدم از ۸ تا حدود ۱۲ کارم بازاریه میرم دنبال کارم ، حدود ۲ ظهر تا حدود ۴ میخوابم ، دوباره ادامه کار تا ۱۰ شب ،،،،،پیشاپیش ازتون
  1. تصویر کاربر اعظمی سه شنبه ۱۹ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   نمونه ضربان قلب امروز صبح
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام بهتره هولتر ریتم انجام بدید تا متوسط و حداقل ضربانتون مشخص بشه اگر زیر ۴۰ در بیداری باشه نیاز به اقدامات بعد ی هست
  3. تصویر کاربر اعظمی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام مجدد: ضربانم یکبار اومد 47 طوری بود که رفتم بیمارستان قلب داروی گرفتم نا به حدود 55 رسید مرخصم کردن....به نظرتون ممکنه زیر 40 بیاد و به هوش باشم
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام بله ، هولتر نیاز دارید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام.من 27 سالم هست و از حدود شش ماه پیش گاهی اوقات روی قلبم احساس درد خفیفی دارم و هنگاهمی که دمر میخوابم بیشتر میشه و ناحیه روی قلب و زیر قفسه سینه سمت چپ که فشار میدم درد میاد و نفخ شکمم هم زیاد شده.احساس میکنم با فعالیت دردش کمتر میشه.امکان مشکل قلبی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام ابتدا از نظر گوارش بررسی کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر