درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

کنترل آنزیم های قلبی

فهرست مطالب

تروپونین بالا به چه معناست؟ چرا سطح آنزیم های قلبی افزایش میابند؟

تروپونین بالا در قلب هنگامی ایجاد می شود که که قلب از ابتلا به یک آسیب مانند حمله قلبی رنج می برد به همین منظور آنزیم های خاصی را از خود آزاد می کند. این آنزیم ها نشانه های زیستی هستند که آسیب دیدگی قلب فرد را به پزشکان اطلاع می دهند. آنزیم ها پروتئین هایی هستند که بدن جهت تسریع فرایند های شیمیایی خاصی در خود، آن ها را تولید می کند.
دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب و ایران، اروپا و آمریکا در این باره بیشتر توضیح می دهند.

آنزیم قلب باید چند باشد؟

در این آزمایش سطح آنزیم بر حسب نانوگرم در میلی لیتر (ng/ml) اندازه گیری و ثبت می شوند. بیشتر افرادی که قلب سالمی دارند و آسیب قلبی در آنان رخ نداده است اغلب تروپونین کمتر از 0.04 نانوگرم در میلی لیتر دارند. بنابراین چنانچه عدد ثبت شده در نتیجه آزمایشی بالاتر از (ng/ml) 0.02 باشد می تواند به آسیب شدید قلبی اشاره کند.

چه سطح آنزیمی نشان دهنده حمله قلبی است؟

نتیجه بین 0.04 تا 0.39 نانوگرم در میلی لیتر اغلب نشان دهنده مشکل قلبی است. با این وجود، سطح تروپونین بالاتر از حد متوسط در برخی از افراد سالم نیز مشاهده میشود. به همین دلیل، اگر نتیجه در این محدوده باشد، متخصص قلب علائم دیگر را بررسی میکند و قبل از تشخیص آزمایش های بیشتری را تجویز کند.
البته براری هر فرد با شرایط مختلف تفسیر نتایج هم متفاوت است. اما میتوان گفت که محدوده احتمالی سطح آنزیم تروپونین در افرادی که اخیراً دچار حمله قلبی شده اند بیشتر از (ng/ml) 0.40 است. در حیققت (ng/ml) 0.40 محدوده مرجع نشان دهنده آسیب عضله قلب و حمله قلبی است.

محدوده طبیعی تروپونین در آزمایشگاه ها متفاوت است، بهتر است برای اطلاع دقیق از وضعیت قلب خود و بررسی نتیجه آزمایش به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

آنزیم قلبی چیست؟

سطح آنزیم های قلبی که پزشکان آن ها را جهت تعیین ابتلای فرد به یک حمله قلبی بررسی می کنند شامل تروپونین T و تروپونین I می شوند.

از آنجایی که انواع تروپونین تخصصی ترین آنزیم های قلب هستند، اغلب هر دوی آن ها بررسی می شوند. همچنین، امکان دارد پزشکان در برخی موقعیت ها سطوح میوگلوبین و کراتین فسفوکیناز را نیز بررسی کنند. این آنزیم ها معمولا در مقادیر پایینی در جریان خون وجود دارند.

هنگامی که سطح تروپونین افزایش می یابد بیانگر این نکته است که عضله قلب آسیب دیده و یا به میزان کافی اکسیژن دریافت نمی کند. در این مقاله، نگاهی به آزمایش آنزیم ها در قلب انداخته و عوامل زمینه ای احتمالی در بروز تروپونین بالا را بررسی می کنیم. علاوه بر آن، درمان های مورد نیاز برای افرادی را بررسی می کنیم که دارای تروپونین بالا می باشند.

آزمایش آنزیم های قلبی چیست؟

آزمایش آنزیم های قلبی پس از یک حمله قلبی و با هدف ارزیابی آسیب دیدن یا ندیدن قلب انجام می شود. این یک آزمایش خون است که سطح آنزیم های قلب را در خون سنجش می کند. در این آزمایش، یک تکنسین نیدلی (سوزن) را به بازوی فرد وارد کرده و یک نمونه از خون او را خارج می کند. این نمونه به یک آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر آنزیم ها در قلب ارزیابی شود. افرادی که تحت این آزمایش قرار می گیرند به ناشتا بودن یا قرار گرفتن تحت هر گونه آماده سازی ویژه نیازی ندارند.

پزشکان اغلب در موقعیت های اورژانسی یا هنگامی که فرد مشکوک به حمله قلبی است انجام این آزمایش را درخواست می دهند.

سکته قلبی خفیف چندین علامت دارد که با آگاهی نسبت به این علائم میتوان از بروز آن پیشگیری کرد.

12 علامت سکته قلبی خفیف | علائم سکته قلبی و درد قلب در مردان و زنان

خطرات بالا رفتن آنزیم قلب

نتایج یک آزمایش آنزیم های قلب می تواند ابتلا یا عدم ابتلای فرد به یک حمله قلبی را بیان کند. در حالت عادی، سطوح تروپونین به حدی پایین بوده که در خون قابل تشخیص نیستند.

در صورتی که نتایج آزمایش آنزیم های قلبی یک فرد مثبت باشد، او احتمالا به یک حمله یا آسیب قلبی دچار شده است.

نتایج آزمایش آنزیم های قلبی همچنین می توانند در تشخیص سطح آسیب ایجاد شده توسط حمله قلبی به پزشک کمک کنند. هر چه سطح تروپونین یافت شده در خون بالا تر باشد، آسیب رسیده به قلب بیشتر است. پزشکان و دانشمندان میزان تروپونین را در خون بر حسب نانو گرم بر میلی لیتر (ng/mL) محاسبه می کنند. هر چه میزان نانو گرم بر میلی لیتر یافت شده در خون بیشتر باشد، احتمال ابتلا به یک حمله قلبی بیشتر است.

در صورتی که آزمایش آنزیم های قلبی سریعا پس از وقوع آسیب قلبی انجام شود، احتمال دارد جواب آن عادی باشد. پزشک اغلب پس از چندین ساعت این آزمایش را تکرار می کند.

علت تروپونین بالا و افزایش سطح سایر آنزیم های قلبی

چندین عوامل دیگر نیز وجود دارند که می توانند سبب تروپونین بالا در قلب شوند. این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

بالا رفتن آنزیم تروپونین و عوارض تروپونین بالا
بالا رفتن آنزیم تروپونین
 • هیپرتانسیون (افزایش فشار خون) ریوی
 • تاکی کاردی: به تپش قلب سریع تر از حالت عادی گفته می شود.
 • آمبولی ریوی: انسداد یک شریان در ریه ها
 • بیماری کلیوی
 • نارسایی احتقانی قلب
 • ضعیف شدن عضله قلب
 • آسیب یا صدمه دیدن عضله قلب مانند موارد ناشی از تصادف
 • ورزش طولانی مدت
 • تورم عضله قلب
 • جراحی قلب باز
 • استنت گذاری قلبی
 • ابلیشن (تخریب) قلبی
 • درمان

اغلب، پس از یک آزمایش آنزیم های قلبی جهت درمان آسیب قلبی یا پیشگیری از حملات قلبی در آینده دارو هایی برای بیمار تجویز می شوند. پزشک معمولا علاوه بر آزمایش آنزیم های قلب انجام آزمایش های دیگری را نیز درخواست خواهد کرد. چنین درخواستی به این دلیل است که صرف نظر از حملات قلبی، عوامل دیگری نیز می توانند سبب افزایش سطوح آنزیم ها در قلب شوند. این آزمایش ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • دیگر آزمایش های خونی
 • نوار قلب
 • اکوکاردیوگرافی
 • تصویر برداری اشعه ایکس از قفسه سینه
 • آنژیوگرافی
 • تست ورزش
 • سی تی اسکن قلبی

📌مطلب مرتبط: برای آشنایی با نحوه انجام آزمایش تست ورزش در مطب کلیک کنید.

اکو قلب در مطب دکتر آرزو خسروی

در صورتی که علت تروپونین بالا یک حمله قلبی نباشد، پزشک شرایطی را درمان می کند که به دنبال تروپونین بالا به وجود آمده است. علاوه بر آن، امکان دارد پزشکان جهت حفظ عملکرد قلب در بهترین حالت ممکن، انجام تغییراتی سالم در سبک زندگی را به فرد توصیه کنند. در صورتی که پزشک تشخیص دهد که علت تروپونین بالا، ابتلا به یک حمله قلبی بوده است، فرد جهت بازگردانی جریان خون رونده به قلب خود به درمان در بیمارستان به وسیله مصرف دارو یا جراحی نیاز خواهد داشت. همچنین، امکان دارد برای افرادی که به یک حمله قلبی دچار شده اند دارو های زیر تجویز شوند:

 • دارو های حل کننده لخته های خون که به ترومبولیتیک ها شناخته می شوند.
 • دارو های رقیق کننده خون مانند هپارین
 • دارو های ضد پلاکت که از بزرگ تر شدن لخته های خونی جلوگیری می کنند
 • نیتروگلیسرین
 • بتا بلاکر ها
 • مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیتانسین (ACE inhibitors)
 • دارو های مسکن

درمان بالا بودن آنزیم های قلب

پزشک می تواند به افرادی که دچار حمله قلبی شده اند علاوه بر درمان به وسیله مصرف دارو ها، انجام جراحی را نیز توصیه کند. احتمال دارد، پزشکان استنت گذاری کرونری یا جراحی بای پس شریان کرونری را پیشنهاد دهند.

 • استنت گذاری کرونری

در حین این فرایند، پزشک جهت یافتن انسداد ها یک لوله باریک و نازک را به درون یک شریان وارد می کند. پس از آن که او موقعیت انسداد را پیدا کرد، از ابزار موجود بر انتهای لوله استفاده می کند تا شریان مسدود شده را باز کرده و جهت باز نگه داشتن آن یک استنت فلزی جایگذاری کند. بیمار در این مدت معمولا بیدار بوده و یا تحت اثر داروی آرام بخش خفیفی می باشد. افراد پس از این روش نسبت به بای پس کرونری به مدت بهبودی کمتری نیاز خواهند داشت.

 • بای پس کرونری

بای پس شریان کرونری یک جراحی بزرگ است که می تواند بلافاصله پس از یک حمله قلبی یا به فاصله کمی بعد از انجام شود تا فرصتی جهت بهبودی به قلب ببخشد. در حین بای پس شریان کرونری، پزشک بخشی از شریان مسدود شده را برداشته و شریان را دوباره به یکدیگر بخیه می زند.

درمان آنزیم های قلبی با جراحی بای پس
جراحی بای پس کرونری قلب

نکته پایانی

حملات قلبی، موارد پزشکی اورژانسی هستند. افرادی که به سطوح بالای آنزیم های قلبی ابتلا دارند باید جهت بدست آوردن بهترین نتایج از دستورات پزشک خود پیروی کنند. افرادی که درمان سریع تری دریافت می کنند نسبت به افرادی که برای دریافت این درمان صبر می کنند نتایج بهتری به دست می آورند. پیش بینی درمانی افراد بسته به علت افزایش دهنده سطوح آنزیم های قلب متغییر است. پزشک می تواند بر اساس دور نمای اختصاصی بهبود هر فرد به او توصیه هایی را ارائه داده و بهترین روش های نگه داری قلب در بالا ترین سطح ممکن از سلامتی را برای او بیان کند.دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب کلیک کنید.