متخصص قلب در تهران

تروپونین بالا به چه معناست؟ چرا سطح آنزیم های قلبی افزایش میابند؟

تست کنترل آنریم های قلب
تروپونین بالا در قلب هنگامی ایجاد می شود که که قلب از ابتلا به یک آسیب مانند حمله قلبی رنج می برد به همین منظور آنزیم های خاصی را از خود آزاد می کند. این آنزیم ها نشانه های زیستی هستند که آسیب دیدگی قلب فرد را به پزشکان اطلاع می دهند. آنزیم ها پروتئین هایی هستند که بدن جهت تسریع فرایند های شیمیایی خاصی در خود، آن ها را تولید می کند. دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب و ایران، اروپا و آمریکا در این باره بیشتر توضیح می دهند.جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

آنزیم های قلبی

سطح آنزیم های قلبی که پزشکان آن ها را جهت تعیین ابتلای فرد به یک حمله قلبی بررسی می کنند شامل تروپونین T و تروپونین I می شوند.

از آنجایی که انواع تروپونین تخصصی ترین آنزیم های قلب هستند، اغلب هر دوی آن ها بررسی می شوند. همچنین، امکان دارد پزشکان در برخی موقعیت ها سطوح میوگلوبین و کراتین فسفوکیناز را نیز بررسی کنند. این آنزیم ها معمولا در مقادیر پایینی در جریان خون وجود دارند.

هنگامی که سطح تروپونین افزایش می یابد بیانگر این نکته است که عضله قلب آسیب دیده و یا به میزان کافی اکسیژن دریافت نمی کند. در این مقاله، نگاهی به آزمایش آنزیم ها در قلب انداخته و عوامل زمینه ای احتمالی در بروز تروپونین بالا را بررسی می کنیم. علاوه بر آن، درمان های مورد نیاز برای افرادی را بررسی می کنیم که دارای تروپونین بالا می باشند.

آزمایش آنزیم های قلبی چیست؟

آزمایش آنزیم های قلبی پس از یک حمله قلبی و با هدف ارزیابی آسیب دیدن یا ندیدن قلب انجام می شود. این یک آزمایش خون است که سطح آنزیم های قلب را در خون سنجش می کند. در این آزمایش، یک تکنسین نیدلی (سوزن) را به بازوی فرد وارد کرده و یک نمونه از خون او را خارج می کند. این نمونه به یک آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر آنزیم ها در قلب ارزیابی شود. افرادی که تحت این آزمایش قرار می گیرند به ناشتا بودن یا قرار گرفتن تحت هر گونه آماده سازی ویژه نیازی ندارند.

پزشکان اغلب در موقعیت های اورژانسی یا هنگامی که فرد مشکوک به حمله قلبی است انجام این آزمایش را درخواست می دهند.

بالا بودن سطح آنزیم های قلبی به چه معناست؟

نتایج یک آزمایش آنزیم های قلب می تواند ابتلا یا عدم ابتلای فرد به یک حمله قلبی را بیان کند. در حالت عادی، سطوح تروپونین به حدی پایین بوده که در خون قابل تشخیص نیستند.

در صورتی که نتایج آزمایش آنزیم های قلبی یک فرد مثبت باشد، او احتمالا به یک حمله یا آسیب قلبی دچار شده است.

نتایج آزمایش آنزیم های قلبی همچنین می توانند در تشخیص سطح آسیب ایجاد شده توسط حمله قلبی به پزشک کمک کنند. هر چه سطح تروپونین یافت شده در خون بالا تر باشد، آسیب رسیده به قلب بیشتر است. پزشکان و دانشمندان میزان تروپونین را در خون بر حسب نانو گرم بر میلی لیتر (ng/mL) محاسبه می کنند. هر چه میزان نانو گرم بر میلی لیتر یافت شده در خون بیشتر باشد، احتمال ابتلا به یک حمله قلبی بیشتر است. در صورتی که آزمایش آنزیم های قلبی سریعا پس از وقوع آسیب قلبی انجام شود، احتمال دارد جواب آن عادی باشد. پزشک اغلب پس از چندین ساعت این آزمایش را تکرار می کند.

علل تروپونین بالا و افزایش سطح سایر آنزیم های قلبی

 

چندین عوامل دیگر نیز وجود دارند که می توانند سبب تروپونین بالا در قلب شوند. این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

عوارض تروپونین بالا
بالا رفتن آنزیم تروپونین
 • هیپرتانسیون (افزایش فشار خون) ریوی
 • تاکی کاردی: به تپش قلب سریع تر از حالت عادی گفته می شود.
 • آمبولی ریوی: انسداد یک شریان در ریه ها
 • بیماری کلیوی
 • نارسایی احتقانی قلب
 • ضعیف شدن عضله قلب
 • آسیب یا صدمه دیدن عضله قلب مانند موارد ناشی از تصادف
 • ورزش طولانی مدت
 • تورم عضله قلب
 • جراحی قلب باز
 • استنت گذاری قلبی
 • ابلیشن (تخریب) قلبی
 • درمان

اغلب، پس از یک آزمایش آنزیم های قلبی جهت درمان آسیب قلبی یا پیشگیری از حملات قلبی در آینده دارو هایی برای بیمار تجویز می شوند. پزشک معمولا علاوه بر آزمایش آنزیم های قلب انجام آزمایش های دیگری را نیز درخواست خواهد کرد. چنین درخواستی به این دلیل است که صرف نظر از حملات قلبی، عوامل دیگری نیز می توانند سبب افزایش سطوح آنزیم ها در قلب شوند. این آزمایش ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

اکو-مطب

مطلب مرتبط: آنچه باید درباره حمله قلبی بدانید.

در صورتی که علت تروپونین بالا یک حمله قلبی نباشد، پزشک شرایطی را درمان می کند که به دنبال تروپونین بالا به وجود آمده است. علاوه بر آن، امکان دارد پزشکان جهت حفظ عملکرد قلب در بهترین حالت ممکن، انجام تغییراتی سالم در سبک زندگی را به فرد توصیه کنند. در صورتی که پزشک تشخیص دهد که علت تروپونین بالا، ابتلا به یک حمله قلبی بوده است، فرد جهت بازگردانی جریان خون رونده به قلب خود به درمان در بیمارستان به وسیله مصرف دارو یا جراحی نیاز خواهد داشت. همچنین، امکان دارد برای افرادی که به یک حمله قلبی دچار شده اند دارو های زیر تجویز شوند:

 • دارو های حل کننده لخته های خون که به ترومبولیتیک ها شناخته می شوند.
 • دارو های رقیق کننده خون مانند هپارین
 • دارو های ضد پلاکت که از بزرگ تر شدن لخته های خونی جلوگیری می کنند
 • نیتروگلیسرین
 • بتا بلاکر ها
 • مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیتانسین (ACE inhibitors)
 • دارو های مسکن

روش های درمانی

پزشک می تواند به افرادی که دچار حمله قلبی شده اند علاوه بر درمان به وسیله مصرف دارو ها، انجام جراحی را نیز توصیه کند. احتمال دارد، پزشکان استنت گذاری کرونری یا جراحی بای پس شریان کرونری را پیشنهاد دهند.

 • استنت گذاری کرونری

در حین این فرایند، پزشک جهت یافتن انسداد ها یک لوله باریک و نازک را به درون یک شریان وارد می کند. پس از آن که او موقعیت انسداد را پیدا کرد، از ابزار موجود بر انتهای لوله استفاده می کند تا شریان مسدود شده را باز کرده و جهت باز نگه داشتن آن یک استنت فلزی جایگذاری کند. بیمار در این مدت معمولا بیدار بوده و یا تحت اثر داروی آرام بخش خفیفی می باشد. افراد پس از این روش نسبت به بای پس کرونری به مدت بهبودی کمتری نیاز خواهند داشت.

 • بای پس کرونری

بای پس شریان کرونری یک جراحی بزرگ است که می تواند بلافاصله پس از یک حمله قلبی یا به فاصله کمی بعد از انجام شود تا فرصتی جهت بهبودی به قلب ببخشد. در حین بای پس شریان کرونری، پزشک بخشی از شریان مسدود شده را برداشته و شریان را دوباره به یکدیگر بخیه می زند.

درمان آنزیم های قلبی با جراحی بای پس
جراحی بای پس کرونری قلب

نکته پایانی

حملات قلبی، موارد پزشکی اورژانسی هستند. افرادی که به سطوح بالای آنزیم های قلبی ابتلا دارند باید جهت بدست آوردن بهترین نتایج از دستورات پزشک خود پیروی کنند. افرادی که درمان سریع تری دریافت می کنند نسبت به افرادی که برای دریافت این درمان صبر می کنند نتایج بهتری به دست می آورند. پیش بینی درمانی افراد بسته به علت افزایش دهنده سطوح آنزیم های قلب متغییر است. پزشک می تواند بر اساس دور نمای اختصاصی بهبود هر فرد به او توصیه هایی را ارائه داده و بهترین روش های نگه داری قلب در بالا ترین سطح ممکن از سلامتی را برای او بیان کند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۴ تیر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکترپدرم ۶۵سال دارن یک هفته پیش قفسه سینه شون درد گرفته همراه سوزش بعد یه هفته آزمایش گرفتیم میفرستم خدمتتون لطفا نظر بدین
  دکتر ریه رفتیم گقتن ۶۵ درصد ریه کار میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ تیر ۱( 6 ماه پیش)

   سلام از جهت بیماری قلبی هم حتما باید بررسی شود. ازمایشات دقیق قلبی انجام نشده

 • تصویر کاربر پیام جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  Troponiniبنده 2،3هستش خانیم دکترخطرناک نیست که ندماله
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۰ تیر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام بسته به مقدار نرمال آزمایش دارد. درصورتیکه از حداکثر نرمال بالاتر است مراجعه شود

 • تصویر کاربر فاطمه‌‌صفایی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام‌وقت‌بخیر
  تروبیون‌‌پایین‌درازمایش‌نشانه‌چیست۱/۵هست‌ازمن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)
   سلام بالا بودن تروپونین اهمیت داره ، پایین بودن مهم نیست ، ازمایشات ضمیمه شده باز نمیشه
 • تصویر کاربر نیوشا سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام مریض ما در بیمارستان بستری هستن گفته شده آنزیم های قلب پایین هستش و سکته ی خفیف داشته و 45 درصد از رگ قلب گرفته شده چه کاری میشه براشون انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام اگر فقط ۴۵ درصد تنگی داشته کار خاصی نیاز ندارند ولی بهتره مدارک را ببینم
 • تصویر کاربر دهقانی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  نوزادم مبتلا به کرونا شد بعد از بهبودی آزمایش انجام شد پزشک گفت که آنزیم قلب بالاست به نظر شما باید بستری بشه یا ممکنه سطح آنزیم قلب بدون بستری شدن پایین بیاد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام باید بستری بشن

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  دکتر پدرم ۷۸ ساله نوارقلب رو گفتن مشکلی نیست باتوجه به سنشون خوبه ولی هنزیم تروپونین i رو ۲و ۵ و در تکرار مجدد همون موقع دو و ۸ بود فشار خونشم همون موقع ۲۰ شده بود قرص مصرف میکنند همیشه کنترل شدس ولی اونجا ۲۰ شده بود میخواستم ببینم خطرناکه یا خیر وقت اکو رو خیلی دیر دادن یک ماه بعد میخواستم بدونم نباید زودتر اقدام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام نیاز به بررسی عروق قلب هست و همچنین بهتره اکو زودتر انجام بشه

 • تصویر کاربر پرویز دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  آنزیمهای قلبی ام همیشه زیر نرمال بوده اند ولی در آزمایش دیروزم SGOT من 41 شده چرا ؟ وچه کار باید انجام دهم باتشکر از زحمات جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام ممکنه به دلیل مصرف دارو باشه ، کبد را هم بررسی کنید
 • تصویر کاربر عاطفه چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.
  من ۴۰ سالم هست و آزمایش خون دادم و آنزیم قلبم ۳۲۷ هست ..شبها تپش قلب شدید دارم .درد توی قفسه ی سینه دارم و کبد چرب هم دارم..و کتف سمت چپم درد میکنه، تو این مدت پروپرانول میخوردم .اما تو گوگل سرچ کردم نوشته نباید استفاده کنید..خانم دکتر سکته نکنم امشب ؟💔😭
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید مراجعه کنید و انزیم اختصاصی قلب چک بشه و در صورت لزوم نوار و تست ورزش و اکو انجام بشه
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام .فرزند من باسن ۴سال۲ماه در بیمارستان چندروزی بستری شده به دلیل کاوازاکی راه سرم دستش لخته شد بود پرستار آمد با داروی قلبی که بهش وصل بود فکر کنم کورتن بود با سرنگ راهش را باز کند با فشار زیاز زد یه مرتبه حال بچه بد شد وتنفسش وقفه پیش آمد بعد از چند دقیقه خوب شد ولی الا قلب آنزیمش زیاد شده میخواستم ببینم میتونم برای اون کارشون باشه چون سرم را باید با آب مقطر باز میکرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام تا دقیق از داروی تزریق شده مطمئن نباشید نمیشه گفت ، کورتون چنین عوارضی نمیده
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام. اقای ۲۳ ساله هستم تست ورزش و اکو و نوار و ازمایش خون انجام دادم که همه خوب بودن و سابقه خانوادگی هم نداریم. گاهی اوقات احساس میکنم قلبم خیلی اروم کاز میکنه ناگهانی ضربانم بالا میره و دچار ترس خیلی زیاد و سرگیجه میشم گاهی اوقات تعداد ضربانم میره بالا گاهی اوقات پایین میره . میخواستم بدونم این علایم میتونه ناشی از بیماری های منجر به ایست قلبی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام حتما نیاز به هولتر ۴۸ ساعته دارید
 • تصویر کاربر Afarin سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر من دچار افتادگی دریچه قلب خفیف هستم فعلا امکان مراجعه به دکترمو ندارم با ایشان تماس گرفتم و گفتن بايدآزمايش آنزيم قلب و نوار قلب انجام بدم و اگه امکانش نیست فعلا قرص زیر زبونی بذارم چند روزيه قفسه سینه و پشتم درد می کنه و قلبمم تیر می کشه دارویی که می خورم نصف قرص متوهگزال 23.75 هر شب هست باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   اگه سنتون پایین هست و قند و فشار و چربی و سیگار نمیکشین ، ممکنه مربوط به معده یا کمبود ویتامین دی باشه ، در غیر اینصورت باید مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر