متخصص قلب در تهران

عوارض و خطرات باردارى براى بیماران قلبى

برای بسیاری از بانوان، باردارى براى بیماران قلبى سوال بزرگی است که در طول زندگی خود با آن مواجه می شوند. معمولا بسیاری از بیماران قلبی که دوست دارند فرزند داشته باشند از عوارض بیماریشان بر بارداری و سلامت جنین هراس دارند. در مقاله زیر هر آنچه که باید در مورد باردارى براى بیماران قلبى بدانید را گردآوری کرده ایم.

در بررسی باردارى براى بیماران قلبى باید چند موضوع را مد نظر گرفت تا سلامت مادر و جنین به خطر نیفتند. بیماران قلبی یا افراد مستعد بیماری قلبی باید حتما با مشاوره و تحت نظر پزشک برای بارداری اقدام کنند. موضوعات تحت بررسی پزشک عبارت اند از :

 • وضعیت سلامتی و آمادگی جسمانی بیمار قلبی
 • داروها و روش های پیشگیری از بارداری در بیماران قلبی
 • خطرات بیماری قلبی مادر بر جنین
 • اثرات داروهای بیمار بر جنین
 • ریسک حمله قلبی در هنگام بارداری برای بیماران قلبی

خطر بارداری برای بیماران قلبی

در زنان مبتلا به بیمارى هاى قلبى مرگ مادر در دوران باردارى بسیار نادر است، به استثناء بیماران مبتلا به سندرم آیزن منگر، بیمارى عروقى ریوى و سندروم مارفان با آئورتپاتى.

با این حال، زنان باردار مبتلا به بیماری هاى قلبی در معرض خطر مشکلات دیگری همچون نارسایی قلبی، آریتمی و سکته مغزی هستند.

اکثر زنان باردار در مراکز مراجعه را زنان باردارى که بیمارى هاى قلبى مادرزادى دارند، تشکیل مى دهد.

گروه بعدى متعلق به زنانى است که به بیمارى روماتیسم قلبى مبتلا هستند.

کاردیومیوپاتی حاملگی بسیار نادر است. کاردیومیوپاتی در بارداری نوعی اتساع یافته از این بیماری است که در آن حفره های قلب بزرگ شده و عضله آن ضعیف می شود. این وضعیت سبب کاهش درصد خون تخلیه شده از بطن چپ قلب، در هر بار انقباض می گردد.

دو گروه وجود دارند که مورد بحث قرار نمی گیرند، این دو گروه عبارتند از بیماری عروق کرونر که به ندرت با آن مواجه مى شویم، و افتادگی دریچه میترال ایزوله که به طور کلی نتیجه ای عالی دارد.

خطرات بارداری بعد از عمل قلب باز

بیماری قلبی یکی از مهمترین مسائل پزشکی در دوران بارداری است. این مساله یکی از علل شایع و مرگ غیرمستقیم مادران است. تقریبا حدود یک درصد از باردارى ها به دلیل بیمارى هاى قلبى بغرنج مى شوند و مدیریت این موارد ممکن است کل تیم پزشکى را براى تامین سلامتى مادر و جنین به چالش بکشاند.

پیشرفت در جراحى قلب، کیفیت زندگى و سطح عملکرد سیستم قلبى عروقى بیماران مبتلا به بیمارى هاى قلبى مادرزادى یا اکتسابى را ارتقاء داده است. این نوع بیمارى ها ٠.١ درصد تا ۴ درصد از باردارى ها را مختل مى کند.

دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

امروزه، با بیماران بیشترى مواجه مى شویم که در سابقه پزشکى خود جراحى هاى مربوط به روماتیسم قلبى یا بیمارى هاى قلبى مادرزادى دارند. مدیریت یک بیمار باردار پس از عمل جراحی قلب برای همه ارائه دهندگان خدمات درمانی یک مسئله پیچیده است. این موضوع، مساله اى چالش برانگیز براى متخصص زنان و زایمان است، چرا که هم سلامت مادر و هم سلامت جنین مى بایست تامین گردد.

از مواردى که باعث مرگ مادر مى شود، مى توان ترومبوآمبولیک، که نارسایى قلبى و خونریزى است را نام برد.

تأثیر بیماری قلبی مادر بر جنین

بارداری باعث به وجود آمدن تغییراتى در عملکرد سیستم قلبی عروقی مى شود. نتیجه نهایی تمامى این تغییرات افزایش کار قلب است. مطالبه باردارى براى کسانى که به بیمارى هاى قلبى مبتلا هستند، باعث بروز استرس و فشار بر روى قلب مى شود. به همین علت جنین در معرض خطرات محدودیت رشد داخل رحمی، خطر هیپوکسی، و تاثیرات داروهاى خوراکى ضد انعقادى و دیگر داروهایى که براى تقویت سیستم قلبى عروقى به بیمار داده مى شود، قرار می گیرد

آیا بیماری قلبی مانع بارداری می شود؟

بیماران قلبی یا افراد مستعد بیماری قلبی باید پیش از انتخاب روش پیشگیری از حاملگی خود، درک مناسبی از عوارض آن روش بر سلامتی خود داشته باشند.

مصرف قرص ضد باردارى براى بیماران قلبى

زنان مبتلا به بیماری قلبی عروقی یا بیماری های قلبی مادرزادی نباید قرص های کنترل بارداری را بدون مشاوره با پزشک خود مصرف کنند.

زنان مبتلا به بیماری های پیچیده قلبی نباید از قرص های کنترل باردارى که بر پایه استروژن هستند و یا روش هاى دیگرى که بر پایه استروژن هستند، استفاده کنند.

به طور کلی، اگر یک زن دارای فاکتورهاى خطر برای بیماری های قلبی مانند چاقی، فشار خون بالا یا کنترل نشده و یا سیگار کشیدن باشد، باید در مورد مصرف قرص های کنترل باردارى و یا سایر داروهای پیشگیرى از بارداری که بر پایه استروژن هستند، با پزشک خود مشورت کند.

مصرف قرص هاى کنترل باردارى باعث بروز بیمارى هاى قلبى نمى شود. این قرص ها فقط فشار خون را در زنان افزایش مى دهند. اگر زنى فاکتورهاى خطر مرتبط با بیمارى قلبى را دارد، مصرف قرص هاى کنترل باردارى ممکن است سلامتى او را تحت تاثیر قرار دهد.

بیماری قلبی و دیگر انواع کنترل باردارى

1-  یکی از راه های پیشگیری از باردارى براى بیماران قلبى مبتلا به بیمارى قلبى مادرزادى ممکن است بتوانند از شیوه هاى کنترل باردارى پروژسترون مانند ایمپلنت و یا تزریق دپو پرورا استفاده کنند.

2- IUD حاوى مس مى تواند گزینه مناسبى براى زنان مبتلا به بیمارى هاى قلبى باشد، چرا که حاوى هورمون هایى که بیمارى آن ها را تشدید کند، نیست.

3- پچ هاى (patch) کنترل باردارى مقدار استروژن بیشترى نسبت به قرص هاى کنترل باردارى آزاد مى کنند، پس زنانى که مبتلا به بیمارى هاى قلبى هستند مى بایست قبل از استفاده از پچ حتما با پزشک خود مشورت کنند.

4- زنانى که مبتلا به بیمارى هاى قلبى هستند نباید از ایمپلنت ها، پچ ها، تزریق ها و حلقه هاى واژنى که بر پایه استروژن هستند استفاده کنند؛ مگر آن که پزشک آن ها با دانستن وضعیت آن ها این موارد را براى این بیماران تجویز کند.

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی ( عضو هیئت علمی  دانشگاه علوم پزشکی : فشار خون بالا در بارداری چگونه کنترل و درمان می شود؟

کنترل فشارخون و آرتریت در دوران بارداری

آرتریت در دوران باردارى بسیار شایع است و ممکن است هم سلامتى مادر و هم سلامتى جنین را به خطر بیاندازد.

براى برخى از مادران این مساله ممکن است عود کردن آریتمى که قبلا تشخیص داده شده است باشد؛ و براى برخى ممکن است به دلیل ابتلا به  بیمارى هاى قلبى، اولین بارى باشد که دچار اریتمى شده اند.

با این حال در اغلب موارد، براى بیمارى که هیچ سابقه قبلى در بیمارى قلبى نداشته، پدید آمدن مشکلات قلبى مى تواند باعث بروز اضطراب و استرس شدید شود.

عوارض باردارى در بیماران قلبى

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی ( عضو انجمن قلب و عروث ایران، اروپا و آمریکا) : برای سوزش معده در بارداری چه قرصی بخوریم؟

آریتمی هایى که در دوران باردارى رخ مى دهند اغلب خوش خیم هستند و مشکل ساز نیستند؛ از این رو، تمامى چیزى که به آن احتیاج است این است که بیمار توصیه هاى مناسب براى نشان دادن عکس العمل مناسب را بداند.

در برخى از موارد، استفاده عاقلانه از داروهاى آرتریت نتیجه اى مطلوب براى مادر و جنین خواهد داشت.

با این که هیچى مرگى ناشى از آریتمى اولیه در تحقیقات محرمانه بریتانیا در مورد مرگ و میر مادران ثبت نشده است، ولى ٩ درصد از مرگ و میرها بر اثر بیمارى هاى قلبى به عنوان سندرم مرگ ناگهانى بالغ تعریف شده است که احتمال مرگ بر اثر آریتمى را افزایش مى دهد.

با این حال، در زنان با بیمارى قلبى ساختارى، آریتمى قلبى یکى از پنج مورد پیش بینى شده است که در بیماران قلبى طى دوران باردارى رخ مى دهد و لازم است به طور جدى درمان شود.

 درد قفسه سینه در بارداری

کلید درمان این است که علت درد قفسه سینه را در این زن بیابید.

تشخیص افتراقی درد قفسه سینه در زنان باردار شامل موارد گوارشی، عضلانی اسکلتی، قلب و عروق و ریه است. درمان دقیق و صحیح با در نظر گرفتن سابقه پزشکى بیمار و معاینه جسمى مناسب، تعیین مى گردد. یافته هاى معاینه جسمى مى بایست به دقت مورد بررسى قرار گیرد.

به عنوان مثال، هر گونه علائمى که نشان دهنده حضور بیمارى دریچه هاى قلب یا کراتومیوپاتی هیپرتروفی باشد را باید با اکوکاردیوگرام مورد ارزیابى قرار داد.

مقاله پیشنهادی دکتر آرزو خسروی (عضو انجمن اکوکردیوگرافی ایران، اروپا و آمریکا) : دلیل ایجاد درد کتف راست در بارداری

تپش قلب در طى دوران باردارى

در طى دوران باردارى براى بیماران قلبى ممکن است احساس کنند که تپش قلبى شدیدتر از حد معمول دارند. همان طور که مى دانید به دلیل شرایطى که بیمار دارد حجم خون در بدن وی افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل بدن مادر باردار به اکسیژن و تغذیه بیشترى احتیاج دارد.

در سه ماهه سوم، فرد باردار چهل و پنج درصد خون بیشتری نسبت به اوایل باردارى دارد. قلب مادر براى پمپ کردن این حجم اضافى خون مى بایست شدیدتر کار کند:

 • ضربان قلب شما در حدود ١٠ تپش در دقیقه افزایش می یابد و قلب حدود سی درصد خون بیشترى را در هر تپش پمپ مى کند.
 • این تغییرات در اواسط باردارى اوج مى گیرد، به طورى که شما کاملا احساس مى کنید که قلب شما شدیدتر کار مى کند.
 • بسیاری از زنان در طول نیمه دوم بارداری احساس تپش قلب دارند، به خصوص هنگامی که آنها ورزش مى کنند و یا به طور ناگهانی موقعیت فیزیکى خود را تغییر مى دهند.

ورزش برای کنترل تپش قلب

تپش قلب در دوران باردارى واکنشى طبیعى به تغییرات گردش خون است که در طى دوران باردارى رخ مى دهد. با این حال، این مساله نشان دهنده این است که قلب شما در حال حاضر شدیدتر کار مى کند.

هر چه قدر شما تناسب اندام بهترى داشته باشید و از سلامت جسمى بهترى برخوردار باشید، قلب شما خود را راحت تر با تامین این خون اضافه وقف مى دهد. اگر تپش قلب در طى ورزش به طور چشمگیرى افزایش پیدا کرد، سرعت تمرین خود را پایین بیاورید.

تمرینات ورزشی برای کنترل تپش قلب در بارداری

همچنین موقعیت فیزیکى خود را به آرامى تغییر دهید، مثلا اگر مى خواهید از حالت دراز کشیده به حالت نشسته بروید یا از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر موقعیت دهید، به آرامى این کار را انجام دهید.

این نوع تپش هاى قلب چند هفته پس از زایمان به طور کامل از بین خواهند رفت، چرا که سیستم گردش خون و ضریب تپش قلب به حالت قبل از باردارى بر مى گردد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت ارتباط با نوبت دهی مطب و مشاهده آدرس مطب روی نقشه کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر باقری جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام مادری 35 ساله هستم دارای فرزند سه ساله در بارداری مشکلی نداشتم . بعد از بارداری کاردمیوپاتی شدم زایمان به درخوست خودم به صورت سزارین انجام شد . تحت درمان بودم وآخرین اکویی که داشتم ( آبان 1401)که پزشکم درمان قطعی رو تایید کردن. آیا بارداری مجدد برای من خطر ناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   بله قطعا خطرناک هست 


    

 • تصویر کاربر فرزان پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ، من ۳۳ سال دارم و به دلیل برادی کاردی ژنتیکی ۸ سال است که پیس میکر دارم
  در حال حاظر نارسایی دریچه میترال متوسط هم دارم. ولی جز در حالت استرس که نفس تنگی دارم و یا ورزش شدید، علامت دیگه ای ندارم.
  قرص والسارتان و کاردودیلول مصرف میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   سلام اگر با فعالیت تنگ نفس دهرسد بهتره mriهم انجام بدید تا جهت عمل تصمیم گیری بشه
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)
   دارید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ب.ح جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت خانم دکتر. من دارای فشارخون هستم وغلظت خون هم دارم اخیرا درآ زمانش d dime r که دادم معلوم شد لخته خونی ایجاد شده و عدد آن حدود ۴.۶۹ است میخواستم سوال کنم چقدر خطر ناک و چکار باید بکنم با سپاس
  . حیدری از اصفهان.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام عدد دی دایمر به تنهایی نشان دهنده لخته خون نیست ، حتما دی دایمر را تکرار کنید و اگر از نظر علایم مشکوک به لخته خون هستید باید تستهای دیگر برای بررسی انجام بدید بر اساس علایم تستهایی مثل سونوگرافی داپلر و یا در صورت لزوم سی تی انژیو
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام.ابتدا تشکر میکنم از وقتی که گذاشتید.۳هفته قبل رفتم‌اکو و دکتر گفت mild LVH دارم ۱۱ mm شده.چهارروز بعد رفتم‌دکتر دیکری و گفت نه مشکلی نیست و ۱۰ میلیمتره.گفت تپش قلبم بیشتر عصبیه و به روانشناس مراجعه کنید.سنم ۳۸ ساله و فشار خون بالا نداشتم.البته چندباری فشارم بالا میرفت در طول ماه.پدرم افتادگی میترال دارن و خودم هم افتادکی خفیف میترال دارم.احساس تپش قلب دارم بخصوص صبح که بیدار میشم و اذیت کننده است و تنگی نفس دارم.الان یکدفعه شروع به دویدن کردم که درد قفسه سینه گرفتم که تاحالا اینجوری نشده بودم.البته دیشب رفتم حجامت شاید ازون باشه.بنظر شما دیواره قلبم ضخیم شده؟تنگی نفس و احساس تپش قلبم از چیه؟دردقفسه سینه ممکنه از LVH باشه؟آیا ضخامت قلب قابل بازگشته؟لطفا ارائه طریق فرمایید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به نظر من باید یک عولتر فشار خون انجام بدید ببینید سطح فشار خون چه قدر هست و اگه درد قفسه سینه به خصوص با راه رفتن و فعالیت دارید باید از نظر عروق قلب بررسی بشید مضافا بر اینکه مشکلات گوارشی هم میتونن این عوارض را بدن
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر