متخصص قلب در تهران

برای اکو قلب جنین به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

برای انجام آزمایش اکو کاردیوگرافی قلب جنین کجا برم؟ چنانچه شما هم به دنبال بهترین و پیشرفته ترین مرکز برای انجام آزمایش اکو قلب جنین هستید، ادامه این مطلب را مطالعه کنید.
اکو قلب جنین یک آزمایش سونوگرافی به وسیله امواج فراصوت است که جهت ارزیابی قلب جنین در دوران بارداری توسط فوق تخصص اکوکاردیوگرافی انجام می شود. در این قسمت از سایت دکتر آرزو خسروی فوق تخصص اکوکاردیوگرافی قلب، با این آزمایش بیشتر آشنا می شوید.جهت دریافت نوبت اکو قلب جنین با مطب تماس بگیرید.

اکوکاردیوگرافی، عملکرد و ساختارهای قلب را ارزیابی می کند. یک دستگاه کوچک به نام مبدل (مانند یک میکروفون) بر روی شکم مادر قرار داده شده و امواج فراصوتی را ارسال می کند که فرکانس آن ها بسیار بالا تر از محدوده شنیداری هستند.

هنگامی که دستگاه مبدل در موقعیت هایی خاص با زاویه هایی مشخص قرار داده می شود، امواج فراصوت از پوست و دیگر اندام های مادر و جنین عبور می کنند تا به بافت های قلب جنین برسند. امواج صوتی از این بافت های قلبی بازتاب می شوند.

دستگاه مبدل امواج منعکس شده را دریافت و آن ها را به یک کامپیوتر ارسال می کند. این کامپیوتر امواج بازتابی را به تصاویری از دیواره ها و دریچه های قلب تبدیل می کند.

اکو قلب جنین می تواند به تشخیص ناهنجاری های قلبی قبل از تولد کمک کرده و امکان مداخله پزشکی یا جراحی سریع تر را پس از تولد فراهم کند. این پدیده شانس زنده ماندن نوزادان مبتلا به نقص های قلبی را پس از تولد افزایش می دهد.جهت دریافت نوبت با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

برای اکو قلب جنین کجا برم

چه زمانی انجام اکوی قلب جنین نیاز است؟

انجام اکوکاردیوگرافی جنینی در حین بارداری برای تمامی زنان ضرورت ندارد. آزمایش های سونوگرافی قبل از زایمانی که به صورت متداول انجام می شوند می توانند اطلاعاتی در ارتباط با تشکیل شدن یا نشدن تمامی چهار حفره قلب ارائه دهند.جهت دریافت نوبت با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

اغلب جنین ها نیازی به انجام آزمایش های بیشتر ندارند. موقعیت هایی که در آنها انجام یک اکوی قلب جنین نیاز می باشد، شامل موارد زیر شده اما محدود به آنها نمی باشد:برای اکو قلب جنین کجا برم

  • در صورتی که نوزادان متولد شده در بارداری های قبلی با نقص قلبی مادرزادی به دنیا آمده باشند.
  • وجود سابقه خانوادگی بیماری مادرزادی قلبی مانند ابتلای والدین، خواهران و برادران یا پدر بزرگان و مادربزرگان
  • وجود یک ناهنجاری ژنتیکی یا کروموزومی کشف شده در جنین
  • در صورتی که مادر داروهایی را مصرف کرده باشد که می توانند سبب ایجاد نقص قلبی مادرزادی شوند. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد صرع یا دارو های تجویزی آکنه اشاره کرد.
  • در صورتی که مادر در دوران بارداری سو مصرف الکل یا مواد مخدر داشته باشد.
  • در صورتی که مادر به دیابت، لوپوس، فنیل کتونوریا یا یک بیماری بافت متصل کننده ابتلا داشته باشد.
  • در صورتی که مادر در حین بارداری به سرخچه مبتلا شده باشد.
  • در صورتی که یک آزمایش سونوگرافی پیش از زایمان ناهنجاری های قلبی احتمالی را یافته باشد.
  • در صورتی که یک آزمایش سونوگرافی پیش از زایمان، دیگر ناهنجاری های مادرزادی را مانند ناهنجاری کلیوی، مغزی یا استخوانی یافت کرده باشد.

اکو قلب جنین معمولا در سه ماهه دوم بارداری و در حدود هفته 18 تا 24 انجام می شود.

برای اکو قلب جنین کجا برم

اکو قلب جنین چگونه انجام می شود؟

اکوکاردیوگرافی جنینی توسط یک فوق تخصص اکوکاردیوگرافی قلب که به صورت تخصصی آموزش دیده انجام می شود. این آزمایش به طور کلی با قرار دادن یک پروب (دستگاه) بر روی شکم مادر جهت به تصویر کشیدن قلب جنین انجام می شود.

در حین این آزمایش دستگاه مبدل جهت دریافت تصاویری از موقعیت ها و ساختار های قلب جنین به اطراف حرکت داده می شود. تکنیک هایی که گاهی اوقات برای دریافت اطلاعات جزئی پیرامون قلب جنین استفاده می شوند، شامل موارد زیر هستند:

اکوکاردیوگرافی دو بعدی

این تکنیک برای مشاهده ساختارهای واقعی و حرکت های ساختارهای قلب می باشد. یک آزمایش اکوی دو بعدی به صورت شکلی مخروطی بر روی نمایشگر ظاهر شده و حرکت آنی ساختارهای قلب در آن قابل مشاهده است. این قابلیت پزشک را قادر می سازد تا ساختارهای قلبی مختلف را در حین کار کردن مشاهده و ارزیابی کند.برای اکو قلب جنین کجا برم

اکوکاردیوگرافی داپلر

تکنیک داپلر جهت سنجش سرعت عبور جریان خون از حفرات و دریچه ها قلبی استفاده می شود. همچنین، داپلر می تواند وجود جریان غیر عادی خون را در قلب تشخیص دهد. این مورد خود می تواند بیانگر وجود مشکلاتی مانند وجود یک مجرا بین حفرات قلب یا مشکل دار بودن یک یا بیش از یک دریچه از چهار دریچه قلب باشد. آزمایش داپلر رنگی برای تعیین جهت حرکت جریان خون در قلب جنین استفاده می شود.

اکوکاردیوگرافی جنینی می تواند به تشخیص ناهنجاری های قلبی قبل از تولد کمک کرده و امکان مداخله پزشکی یا جراحی سریع تر را پس از تولد فراهم می کند. این پدیده شانس زنده ماندن نوزادان مبتلا به نقص های قلبی را پس از تولد افزایش می دهد.جهت دریافت نوبت با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

دیگر آزمایش ها یا فرایندهایی که امکان دارد مورد نیاز باشند، شامل موارد زیر می شوند:

سونوگرافی ها یا اکوکاردیوگرافی های اضافی

این آزمایش ها جهت تایید تشخیص پزشک، پیگیری رشد جنین و پایش سلامت او انجام می شوند.

آمنیوسنتز

این مورد آزمایشی است که برای تشخیص وجود نقص های ژنتیکی، کروموزومی یا برخی موارد مادرزادی انجام می شود. آمنیوسنتز شامل وارد کردن یک سوزن به درون شکم، دیواره رحم و کیسه آمنیوتیک می شود تا نمونه ای از مایع آمنیوتیک برداشته شود.

مشاوره ژنتیک

این مشاوره، ارائه یک ارزیابی از عوامل خطر وراثتی و اطلاعاتی به بیماران و بستگانی است که نگران عواقب یک اختلال، احتمال ابتلا یا انتقال آن و همچنین راه های پیشگیری، درمان و مدیریت آن می باشند.برای اکو قلب جنین کجا برم

آیا انجام اکو قلب جنین خطرناک است؟

هیچ خطر شناخته شده ای در ارتباط با اکوکاردیوگرافی وجود ندارد، زیرا این آزمایش به جای تشعشعات از تکنولوژی امواج فراصوت استفاده می کند.

نتایج اکو قلب جنین چه تفسیری دارند؟

فلوشیپ اکوکاردیوگرافی قلب پس از انجام آزمایش نتایج را به طور مفصل برای شما توضیح داده و هر گونه سوالی را پاسخ می دهد. به طور کلی، نتایج عادی به این معنا هستند که پزشک هیچ ناهنجاری قلبی را یافت نکرده است. در صورتی که پزشک موردی مانند یک نقص قلبی، ناهنجاری ضربانی یا مشکلی دیگر یافته باشد، فرد به انجام آزمایش های بیشتری نیاز خواهد داشت. از جمله این آزمایش ها می توان به MRI جنین یا دیگر سونوگرافی های سطح بالا اشاره کرد.

علاوه بر آن، پزشک بیمار را به منابع و متخصصانی ارجاع می دهد که می توانند بیماری جنین او را درمان کنند. امکان دارد فرد بیش از یکبار به انجام اکوکاردیوگرافی نیازمند باشد. همچنین، در صورتی که پزشک به وجود مشکلی دیگر مشکوک باشد فرد به انجام آزمایش های بیشتری نیاز خواهد داشت.

در نظر داشتن این نکته اهمیت دارد که پزشک نمی تواند با استفاده از نتایج اکوکاردیوگرافی هر گونه بیماری را تشخیص دهد. تشخیص برخی مشکلات مانند وجود یک سوراخ در قلب حتی با استفاده از تجهیزات پیشرفته دشوار است.جهت دریافت نوبتاکو قلب جنین با شماره مطب تماس بگیرید.برای اکو قلب جنین کجا برم

برای تفسیر جواب اکو قلب کلیک کنید.

چرا اکو قلب جنین اهمیت دارد؟

نتایج غیر عادی در اکوی قلب جنین می توانند غیرقطعی بوده و یا جهت یافتن مشکل به انجام آزمایش های بیشتر نیازمند باشند.

گاهی اوقات، از عدم وجود مشکلات اطمینان بدست آمده و نیازی به انجام آزمایش های بیشتر نیست. هنگامی که پزشک یک بیماری را تشخیص می دهد، فرد بهتر می تواند بارداری خود را مدیریت کرده و برای زایمان آماده شود.

نتایج ناشی از این آزمایش به فرد و پزشک او در برنامه ریزی درمان هایی کمک می کنند که ممکن است نوزاد پس از تولد به آنها نیاز داشته باشد. از جمله این موارد جراحی های تصحیحی می باشند.برای اکو قلب جنین کجا برم

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت دریافت نوبت با شماره 02122894086 تماس بگیرید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر