اکو قلب جنین برای چه کسانی است؟
انجام آزمایش اکوکاردیوگرافی قلب جنین در بارداری برای تمامی مادران باردار ضرورت ندارد. آزمایش های سونوگرافی قبل از زایمانی که به صورت متداول انجام می شوند می توانند اطلاعاتی در ارتباط با تشکیل شدن یا نشدن تمامی چهار حفره قلب ارائه دهند. اغلب جنین ها نیازی به انجام آزمایش های بیشتر ندارند، مگر در صورت صلاحدید پزشک متخصص.

موقعیت هایی که در آنها انجام یک آزمایش اکوکاردیوگرافی نیاز می باشد، شامل موارد زیر است اما محدود به آنها نمی باشد:برای اکو قلب جنین کجا برم

  • در صورتی که نوزادان متولد شده در بارداری های قبلی با نقص قلبی مادرزادی به دنیا آمده باشند.
  • وجود سابقه خانوادگی بیماری مادرزادی قلبی مانند ابتلای والدین، خواهران و برادران یا پدر بزرگان و مادربزرگان
  • وجود یک ناهنجاری ژنتیکی یا کروموزومی کشف شده در جنین
  • در صورتی که مادر داروهایی را مصرف کرده باشد که می توانند سبب ایجاد نقص قلبی مادرزادی شوند. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد صرع یا دارو های تجویزی آکنه اشاره کرد.
  • در صورتی که مادر در دوران بارداری سو مصرف الکل یا مواد مخدر داشته باشد.
  • در صورتی که مادر به دیابت، لوپوس، فنیل کتونوریا یا یک بیماری بافت متصل کننده ابتلا داشته باشد.
  • در صورتی که مادر در حین بارداری به سرخچه مبتلا شده باشد.
  • در صورتی که در یک آزمایش سونوگرافی ناهنجاری های قلبی احتمالی دیده شده باشد.
  • در صورتی که یک آزمایش سونوگرافی دیگر ناهنجاری های مادرزادی را مانند ناهنجاری کلیوی، مغزی یا استخوانی یافت کرده باشد.

این آزمایش معمولا در سه ماهه دوم بارداری و در حدود هفته 18 تا 24 انجام می شود.

جهت مراجعه به پیشرفته ترین مرکز اکوکاردیوگرافی قلب جنین و دریافت نوبت اکو قلب جنین با پزشک خانم با شماره ۰۹۹۲۵۷۶۶۳۵۸ تماس بگیرید و برای مشاهده آدرس مرکز روی لینک زیر کنید.

آدرس مرکز تخصصی اکوکاردیوگرافی قلب جنین

قیمت اکو قلب جنین سال ۱۴۰۳ در مطب؟

طبق تعرفه اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قیمت این آزمایش فوق تخصصی (سال ۱۴۰۳) در مطب یک ملیون و ششصد و پنجاه تومان برای جنین یک قلو و برای جنین دوقلو سه ملیون تومان است.

چرا این آزمایش اهمیت دارد؟

نتایج غیر عادی در اکوی قلب جنین می توانند غیرقطعی بوده و یا جهت یافتن مشکل به انجام آزمایش های بیشتر نیازمند باشند.

گاهی اوقات از عدم وجود مشکلات اطمینان بدست آمده و نیازی به انجام آزمایش های بیشتر نیست. هنگامی که پزشک یک بیماری را تشخیص می دهد، فرد بهتر می تواند بارداری خود را مدیریت کرده و برای زایمان آماده شود.

نتایج ناشی از این آزمایش به فرد و پزشک او در برنامه ریزی درمان هایی کمک می کنند که ممکن است نوزاد پس از تولد به آنها نیاز داشته باشد. از جمله این موارد جراحی های تصحیحی می باشند.

آیا انجام اکو قلب جنین خطرناک است؟

هیچ خطر شناخته شده ای در ارتباط با اکوکاردیوگرافی قلب وجود ندارد. زیرا این آزمایش به جای تشعشعات از تکنولوژی امواج فراصوت استفاده می کند. بنابراین آزمایشی ایمن و بی خطر است.

تفسیر اصطلاحات اکو 

پزشک پس از انجام آزمایش نتایج را به طور مفصل برای شما توضیح داده و هر گونه سوالی را پاسخ می دهد. به طور کلی، نتایج عادی به این معنا هستند که پزشک هیچ ناهنجاری قلبی را یافت نکرده است. در صورتی که پزشک موردی مانند یک نقص قلبی، ناهنجاری ضربانی یا مشکلی دیگر یافته باشد، فرد به انجام آزمایش های بیشتری نیاز خواهد داشت. از جمله این آزمایش ها می توان به MRI جنین یا دیگر سونوگرافی های سطح بالا اشاره کرد.

علاوه بر آن، پزشک بیمار را به منابع و متخصصی ارجاع می دهد که می توانند بیماری جنین او را درمان کنند. امکان دارد فرد بیش از یکبار به انجام اکوکاردیوگرافی نیازمند باشد. همچنین در صورتی که پزشک به وجود مشکلی دیگر مشکوک باشد فرد به انجام آزمایش های بیشتری نیاز خواهد داشت.

برای تفسیر اصطلاحات اکو قلب جنین، پیشنهاد می کنیم مقاله تفسیر اصطلاحات اکو قلب را مطالعه کنید.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که پزشک نمی تواند با استفاده از نتایج اکوکاردیوگرافی هر گونه بیماری را تشخیص دهد. تشخیص برخی مشکلات مانند وجود یک سوراخ در قلب حتی با استفاده از تجهیزات پیشرفته دشوار است.

اکوکاردیوگرافی، عملکرد و ساختارهای قلب را ارزیابی می کند. یک دستگاه کوچک به نام مبدل (مانند یک میکروفون) بر روی شکم مادر قرار داده شده و امواج فراصوتی را ارسال می کند که فرکانس آن ها بسیار بالا تر از محدوده شنیداری هستند.

هنگامی که دستگاه مبدل در موقعیت هایی خاص با زاویه هایی مشخص قرار داده می شود، امواج فراصوت از پوست و دیگر اندام های مادر و جنین عبور می کنند تا به بافت های قلب جنین برسند. امواج صوتی از این بافت های قلبی بازتاب می شوند.

دستگاه مبدل امواج منعکس شده را دریافت و آن ها را به یک کامپیوتر ارسال می کند. این کامپیوتر امواج بازتابی را به تصاویری از دیواره ها و دریچه های قلب تبدیل می کند.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین می تواند به تشخیص ناهنجاری های قلبی قبل از تولد کمک کرده و امکان مداخله پزشکی یا جراحی سریع تر را پس از تولد فراهم کند. این پدیده شانس زنده ماندن نوزادان مبتلا به نقص های قلبی را پس از تولد افزایش می دهد.

 

انجام اکو قلب جنین در مطب
انجام اکو قلب جنین در مطب

سونوگرافی ها یا اکوکاردیوگرافی های اضافی

این آزمایش ها جهت تایید تشخیص پزشک، پیگیری رشد جنین و پایش سلامت او انجام می شوند.

آمنیوسنتز

این مورد آزمایشی است که برای تشخیص وجود نقص های ژنتیکی، کروموزومی یا برخی موارد مادرزادی انجام می شود. آمنیوسنتز شامل وارد کردن یک سوزن به درون شکم، دیواره رحم و کیسه آمنیوتیک می شود تا نمونه ای از مایع آمنیوتیک برداشته شود.

مشاوره ژنتیک

این مشاوره، ارائه یک ارزیابی از عوامل خطر وراثتی و اطلاعاتی به بیماران و بستگانی است که نگران عواقب یک اختلال، احتمال ابتلا یا انتقال آن و همچنین راه های پیشگیری، درمان و مدیریت آن می باشند.
 

خانم دکتر رجبی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی قلب اطفال و جنین

برای مشاهده آدرس مرکز اکو قلب جنین روی نقشه کلیک کنید.

برای ارتباط با نوبت دهی مرکز اکوکاردیوگرافی قلب جنین با ۰۹۹۲۵۷۶۶۳۵۸ در تماس باشید.