معرفی مرکز تخصصی اکوکاردیوگرافی قلب جنین و اطفال در تهران

برای ارتباط با نوبت دهی پیشرفته ترین مرکز اکوکاردیوگرافی قلب جنین در تهران با شماره ۰۹۹۲۵۷۶۶۳۵۸ در تماس باشید. به منظور کاهش دادن ریسک بروز مشکلات قلبی در حین تولد نوزاد، سلامت جنین باید به خوبی ارزیابی شود و هر گونه مشکل باید خیلی زود در دوره بارداری شناسایی گردد.

اکو قلب جنین یکی از پروسه هایی است که شاید پزشک شما در صورت وجود احتمال مشکل قلبی در جنین، آن را مورد استفاده قرار دهد. در ادامه این مطلب در رابطه با این آزمایش و این که چگونه می تواند به تشخیص مشکلات و ریسک های احتمالی کمک کند، می خوانید.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین چیست؟

از هر ۱۰۰ نوزاد، یک نفر با بیماری مادرزادی اختلال قلب به دنیا می آید و طبق پژوهش های به عمل آمده این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات در تولد نوزادان به شمار می رود.

این نوع از تصویر برداری قلب جنین درست مانند سونوگرافی غیر تهاجمی، ساده و بی خطر به شمار می رود که می تواند قلب نوزاد به دنیا نیامده را ارزیابی کند. درست مانند سونوگرافی است . این آزمایش معمولا در سه ماهه دوم دوران بارداری، بین 18 تا 24 هفته انجام می گردد. همچنین در صورت نیاز می توان آن را در هفته های بعدی و سه ماهه آخر نیز انجام داد.

ما در پشرفته ترین مرکز اکوکاردیوگرافی قلب جنین این آزمایش را با استفاده از دستگاه های به روز دنیا انجام می دهیم تا ریسک تشخیص نادرست را به حداقل برسانیم. در این آزمایش تخصصی از امواج صوتی بی خطر استفاده می شود تا تصویری از قلب جنین نمایش دهد. در این آزمایش مشکلات قلبی و غیر نرمال بودن قلب، ریتم آن و کارکرد کلی مورد بررسی قرار می گیرند.

این آزمایش بنا به دلایلی که در ادامه آورده ایم از اهمیت بالایی برخوردار است:

 •  می تواند مشکلات و غیر نرمال بودن کارکرد قلب فرد را مشخص کند. در صورت کامل و مناسب نبودن نتایج تست، برای بار دوم این آزمایش انجام می شود تا نتایج بهتر و واضحی در اختیارمان قرار گیرد.
 • وقتی جواب آزمایش اکو را دریافت می کنید دقیقا متوجه می شوید که مشکل در کدام قسمت قلب است و می توانید دوره بارداری خود را بهتر مدیریت کنید و در صورت امکان به درمان مشکل قلبی جنین بپردازید. همچنین به کمک نتایج این تست در دوران پس از بارداری نیز خواهید توانست از کودک خود مراقبت کنید.
 • این تست می تواند به پزشک شما کمک کند تا پروسه درمانی مناسب پس از انجام عمل جراحی اصلاحی را مشخص نماید.

   

همچنین مطالعه کنید : اکوی قلب جنین برای چه کسانی است؟

 

برای اکوکاردیوگرافی قلب جنین کجا برم؟

جهت انجام اکو قلب جنین حتما به یک مرکز معتبر و یک پزشک با تجربه مراجعه کنید. زیرا اگر این کار به درستی صورت نگیرد عوارض خطرناکی برای مادر و جنین به همراه دارد. اکوکاردیوگرافی قلب جنین یک آزمایش تخصصی و تشخیصی است.

جهت مراجعه به پیشرفته ترین مرکز اکوکاردیوگرافی قلب جنین و دریافت نوبت اکو قلب جنین با پزشک خانم با شماره ۰۹۹۲۵۷۶۶۳۵۸ تماس بگیرید.

 

چه کسی باید اکو قلب جنین انجام دهد؟

همه مادران باردار نیازی به انجام این آزمایش ندارند. برای اکثر خانم ها، سونوگرافی رشد قلب کودک آنها را نشان می دهد.

در صورت عدم نتیجه گیری آزمایشات قبلی و یا تشخیص ضربان قلب غیرطبیعی در جنین، ممکن است پزشک شما این آزمایش را به شما توصیه کند.

همچنین اگر:

⛔پزشک در سونوگرافی تشخیص داده باشد که ممکن است کودک متولد نشده شما در معرض ناهنجاری قلبی یا اختلال دیگری است.

⛔در صورتی که یک آزمایش سونوگرافی دیگر ناهنجاری های مادرزادی را مانند ناهنجاری کلیوی، مغزی یا استخوانی یافت کرده باشد.

⛔ شما سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید.

⛔ شما قبلاً کودکی با بیماری قلبی به دنیا آورده اید.

⛔ شما در دوران بارداری خود از مواد مخدر یا الکل استفاده کرده اید.

⛔ شما داروهای خاصی مصرف کرده اید یا در معرض داروهایی قرار گرفته اید که می توانند نقایص قلبی ایجاد کنند، مانند داروهای صرع یا داروهای تجویز شده آکنه

⛔ شما سایر بیماری های پزشکی مانند سرخچه، دیابت نوع 1، لوپوس یا فنیل کتونوریا دارید.

اکوکاردیام جنین

 

چرا باید اکو قلب جنین انجام دهیم؟

در صورتی که هر کدام از آزمایش های قبلی نشان دهنده وجود مشکل ضربان قلب در جنین بوده باشند، پزشک شما انجام آزمایش را پیشنهاد خواهد کرد. آزمایش اکو جنین معمولا در موارد زیر پیشنهاد می شود:

 • اگر شما یا شریک زندگی شما دارای بیماری قلبی مادرزادی باشید
 • اگر سابقه خانوادگی مشکلات و بیماری های قلبی یا فشار خون بالا داشته باشید
 • اگر مشخص شده باشد که جنین مشکل قلبی و یا آریتمی جنینی دارد
 • اگر جنین دارای یک مشکل ژنتیکی (نظیر سندروم داون) و یا دیگر مشکلات خاص نظیر بیماری های مغزی یا کلیوی باشد.
 • اگر در حین بارداری از الکل و یا مواد مخدر استفاده می کنید
 • اگر از برخی داروهای خاص آکنه یا تشنج استفاده می کنید که می توانند منجر به بروز بیماری های مادرزادی قلبی در جنین شوند.
 • اگر با برخی مشکلات پزشکی از قبیل دیابت نوع ۱، سرخچه، فنیل کتونوری یا لوپوس دست و پنجه نرم می کنید
 • در صورت داشتن آمینوسنتز غیر نرمال
 • اگر از طریق روش IVF و یا دیگر تکنولوژی های بارور شدن که ریسک بروز مشکلات مادرزادی قلبی را بالا می برد باردار شده باشید
 • جمع شدن مایعات زیر پوست و در ناحیه ای که پشت گردن جنین قرار دارد
 • اگر جنین مشکل سندروم انتقالی دو قلو را داشته باشد

این آزمایش در دوران بارداری برای همه افراد ضروری نیست، اما اگر پزشک شما انجام آن را ضروری می بیند، باید حتما آن را انجام دهید. گاهی اوقات در سونوگرافی قبل از زایمان نیز ممکن است اطلاعاتی به دست آید که در زمینه سلامت قلب جنین نکاتی را به همراه خواهد داشت.

 

آمادگی لازم قبل از اکو قلب جنین در بارداری

بر خلاف دیگر آزمایش های سونوگرافی قبل زایمان که در آن ها باید مثانه فرد پر باشد، اکوکاردیوگرافی جنین نیازی به هیچ آمادگی قبلی ندارد. مدت زمان این آزمایش در حدود ۳۰ دقیقه الی یک ساعت است.

 

اکو قلب جنین

 

اکو قلب جنین در پیشرفته ترین مرکز اکوکاردیوگرافی قلب جنین چگونه انجام میشود؟

این روش شباهت زیادی به سونوگرافی بارداری دارد و حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه به طول می انجامد. این آزمایش ساده و سرپایی از ناحیه شکم انجام می شود. مراحل انجام آن عبارتند از:

 

اکوکاردیوگرافی شکمی

این پروسه سونوگرافی به شکلی گسترده برای ارزیابی وضعیت قلب جنین مورد استفاده قرار می گیرد. در حین این آزمایش شما باید بر روی یک تخت دراز بکشید، در حالی که یک ژل خاص روان کننده بر روی شکم شما مالیده خواهد شد.

یک ابزار دستی سونوگرافی به شکلی آرام بر روی شکم شما جابجا می گردد. این دستگاه امواج صوتی با فرکانس بالا را ارسال می کند تا پس از وارد شدن آن ها به داخل بدن مادر و رسیدن به پوست جنین اکو ایجاد کنند.

این اکو ها بر روی یک مانیتور رایانه دیده شده و تصاویری از ناحیه مربوطه، شکل و ساختار قلب کودک را ارائه خواهند کرد.

پس از این پروسه، ماده ژل مانند از روی پوست شکل تمیز می شود و می توانید به کارهای روزمره خود برسید.

کل این پروسه بین ۳۰ الی ۶۰ دقیقه زمان می برد و مدت زمان آن به میزان پیچیدگی قلب جنین بستگی دارد. در برخی موارد برای بررسی دقیق قلب جنین پزشک زمانی در حدود ۹۰ دقیقه وقت صرف میکند. در حین این آزمایش نیز درد و ناراحتی را تجربه نخواهید کرد.

 

اکوکاردیوگرافی قلب جنین دو بعدی

از این روش استفاده می شود تا اندازه واقعی، تحرک دقیق و ساختار قلب جنین ارزیابی شود. اکو خاصی که بر روی صفحه رایانه ظاهر می شود شبیه به یک مخروط بوده و به پزشک این امکان را می دهد تا حرکات زنده ساختار قلب جنین را رصد کند.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین چهار بعدی

در این روش از یک کاوشگر مخصوص استفاده می شود که می تواند تصاویر متعددی از قلب جنین را ضبط کند. شما می توانید تصاویر را به صورت همزمان از زوایای مختلف بررسی کرده و آن ها را بازسازی کنید تا تصویری واقعی را از قلب جنین در اختیار داشته باشید. این تکنیک به متخصص کمک می کند تا مشکلات قلبی را بهتر شناخته و درک کند.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین داپلر

از این روش استفاده می شود تا گردش خون بین دریچه و بطن های قلب اندازه گیری و ارزیابی شود. این روش می تواند هرگونه مشکل و غیر طبیعی بودن گردش خون را شناسایی کرده و مشکلات مربوط به دریچه ها، بطن و دهلیز و دیواره های قلب را مشخص کند.

داپلر رنگی

این یک روش بهبود یافته از اکوکاردیوگرافی داپلر است. در این روش، رنگ های مختلف کمک می کنند تا بهتر بتوان جریان گردش خون را ارزیابی کرد و در نهایت تفسیر نتایج نهایی آسان تر خواهد بود.

تفسیر دقیق و درست نتایج مربوط به اکوکاردیوگرام برای تجویز راه درمانی درست بسیار ضروری و مهم است.

تفسیر اکو قلب جنین در پیشرفته ترین مرکز اکوکاردیوگرافی قلب جنین در تهران

یک نتیجه نرمال نشان می دهد که هیچ مشکلی در حوزه قلب و عروق جنین وجود ندارد. اما از این روش نمی توان برای تشخیص هرگونه مشکل احتمالی استفاده کرد. از جمله این ها می توان به وجود حفره و سوراخ در داخل قلب اشاره کرد. ممکن است در ابتدا چنین چیزی در اکو قلب کودک مشخص نشود. ممکن است در صورت تشخیص پزشک نیاز باشد که دوباره این آزمایش را انجام دهید.

اگر نتایج نرمال نباشند، آزمایش های بیشتری نظیر MRI جنین و یا سونوگرافی را توصیه می کنند. از جمله ناهنجاری و مشکلاتی که احتمال دارد تشخیص داده شوند، اختلال قلبی و یا مشکلات ریتمی است.

پزشک پس از انجام آزمایش در مورد نتایج اکو قلب جنین به شما توضیحات کاملی را ارائه خواهد کرد. در صورت نیاز به یک متخصص مربوطه معرفی خواهید شد.

برای اکو قلب جنین کجا برم؟

جهت انجام اکوی قلب جنین حتما به یک مرکز معتبر و یک فوق تخصصی مراجعه کنید. زیرا اگر این کار به درستی صورت نگیرد عوارض خطرناکی برای مادر و جنین به همراه دارد. اکوکاردیوگرافی قلب جنین یک آزمایش تخصصی و تشخیصی است. برای مشاهده آدرس مرکز پیشرفته و تخصصی اکو قلب جنین روی لینک زیر کلیک کنید.

مرکز تخصصی اکواکردیوگرافی قبل اطفال و جنین 

 

آیا اکو قلب جنین خطرناک است؟

اگر این آزمایش توسط پزشک ماهر انجام شود، روشی ایمن و بی خطر برای شما و جنین خواهد بود.

این آزمایش چقدر طول می کشد؟

گرفتن تصاویر مورد نیاز برای دیدن تمام قسمت های قلب ممکن است ۳۰ الی ۶۰ دقیقه طول بکشد. گاهی اوقات موقعیت کودک می تواند دیدن قلب را سخت کند و مدت زمان آزمایش بیشتر شود.

معایب اکوکاردیوگرافی

این فقط یک سونوگرافی است و هیچ خطری جنین شما را تهدید نمی کند. این پروسه امن بوده و گاهی اوقات انجام آن ضروری است. این آزمایش سرپایی شما را از سلامت کامل قلب کودکتان مطمئن خواهد کرد. با این حال اکوکاردیوگرافی دارای محدودیت های خاص خودش است.

 • این آزمایش نمی تواند تمامی مشکلات احتمالی قلبی را شناسایی کند.
 • امکان تشخیص مشکلات ضعیف در دریچه ها وجود ندارد.

 


 

خانم دکتر رجبی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی قلب اطفال و جنین

 

برای ارتباط با نوبت دهی مرکز اکوکاردیوگرافی قلب جنین با ۰۹۹۲۵۷۶۶۳۵۸ در تماس باشید.