متخصص قلب در تهران

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

افتادگی دریچه میترال (به انگلیسی mitral valve prolapse)، اختلالی در دریچه قلب است. در پرولاپس (افتادگی) دریچه میترال، دریچه میترال به خوبی کار نمی کند، زیرا یک یا هر دو لت دریچه بسیار بزرگ می باشد.

علائم افتادگی دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ نشانه ای ندارند. یک موقعیت استرس زا، مانند زایمان، تغییر شغل یا بیماری ویروسی، می تواند باعث ایجاد علامت شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب، به خصوص در حالی که به سمت چپ دراز کشیده باشید.

✅ درد قفسه سینه تیز یا فشار آورنده، که از چند ثانیه تا چند ساعت باقی می ماند و معمولا به ایسکمی میوکارد مربوط نمی شود (یعنی حمله قلبی تهدید کننده نیست).

✅ خستگی و ضعف. حتی پس از تمرین سبک

✅ سرگیجه

✅ سیاهی رفتن چشم.  هنگام بلند شدن از صندلی یا تخت

✅ تنگی نفس

✅ سطح انرژی پایین، اغلب به علت سندرم خستگی مزمن، تشخیص داده می شود.

علائم سکته قلبی

علل افتادگی دریچه میترال

برای اکثر افراد، علت پرولاپس دریچه میترال ناشناخته استبعضی از افراد ممکن است شرایط را به ارث ببرند، به خصوص آنهایی که به اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان مبتلا هستند.

سندرم مارفان یک اختلال ارثی بافت همبند است که باعث ایجاد اندام هایی با طول غیر طبیعی ، مفاصل شل و آنوریسم در آئورت، شریان اصلی قلب، می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال دیس اتونومیا، عدم تعادل سیستم عصبی اتونومیک، دارند. اتونوم بخشی از سیستم عصبی است که کنترل عملکرد  غیر ارادی بدن مانند تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارد. این حالت ممکن است منجر به ایجاد علائم زیادی شود که معمولا جدی نیستند.

دریچه میترال

علائم متعدد دیس اتونومیا عبارتند از:

✔ حمله وحشت (پانیک)

✔ اضطراب

✔ خستگی

✔ سردرد میگرنی

✔ روده تحریک پذیر

✔ افسردگی

آیا افتادگی دریچه میترال قلب خطرناک است؟

✔ اگر علائم ثابت یا مکرر بودند، مانند درد قفسه سینه که می آید و می رود، تپش قلب یا سرگیجه، به یک پزشک مراجعه کنید.

✔ هنگامی که پرولاپس دریچه میترال تشخیص داده شده باشد، اگر علائم بدتر شدند یا از بین نرفتند، یا اگر علائم نارسایی احتقانی قلب مانند تورم پا یا تنگی نفس رخ دادند، با پزشک خود تماس بگیرید. به این معنی است که خون از دریچه میترال به سمت دهلیز چپ نشت می کند.

✔ افراد مبتلا به ناراحتی قلبی باید برای استفاده از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از عفونت قلبی در دوران جراحی یا دندانپزشکی، با پزشک خود مشورت کنند.

✔ زنانی که فکر می کنند باردار هستند باید به پزشک خود مراجعه کنند.

اگر یکی از موارد زیر رخ دهد، به بخش اورژانس بیمارستان بروید:

☑ علائم نارسایی قلبی به طور ناگهانی بدتر شوند.

☑ درد قفسه سینه ای که از بین نمی رود. 

☑ علائمی مبنی بر اختلالات ریتم قلب مانند سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، یا غش کردن و یا احساس مداوم و ناراحت کننده ای در قلب به صورت ضربان سریع

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشک ممکن است با گوش کردن به صدای قلب یک فرد از طریق گوشی طبی به وجود پرولاپس دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه می‌تواند صدای متمایزی را ایجاد کند که کلیک نامیده می‌شود. اگر مشکل برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد، پزشک ممکن است صدای مرمر قلبی را که به دلیل برگشت خون به دهلیز چپ اتفاق می‌افتد بشنود.

با همه اینها تشخیص قطعی مشکل پرولاپس دریچه قلب به تست اکوکاردیوگرام نیاز دارد. این تست در واقع نوعی سونوگرافی از قلب است.

در این صورت پزشک می‌تواند خیلی بهتر حرکت غیر عادی دریچه را بر اثر ضربان قلب در مانیتور مقابلش مشاهده کند. همچنین اگر برگشت خون میترال هم وجود داشته باشد در همان تست اکوکاردیوگرام قابل مشاهده است.

عمل جراحی

درمان قطعی افتادگی دریچه میترال

به طور معمول پرولاپس دریچه قلب برای کسی مشکل‌ساز نمی‌شود. با این حال افرادی که دچار مشکل برگشت خون به دلیل پرولاپس دریچه میترال شده‌اند می‌توانند از مزایای جراحی و جایگزینی دریچه آسیب دیده استفاده کنند.

همچنین برای افرادی که از مشکل نارسایی احتقانی قلب به همراه برگشت خون به دلیل پرولاپس رنج می برند، جراحی می‌تواند بهترین گزینه باشد. اما خود بیماری افتادگی دریچه میترال از آنجایی که دردسری برای افراد ندارد، نیازی به درمان خاصی هم نخواهد داشت.

اگر نشانی از برگشت خون در تست اکوکاردیوگرام دیده نشود، پرولاپس دریچه به خودی خود نمی‌تواند خطری در پی داشته باشد. شاید بهترین درمان برای هر فرد نسبت به دیگری متفاوت باشد، اما همه ی بیماران بهتر است این دستور‌العمل‌ها را طبق نظر پزشک پیش بگیرند:

❇ ورزش

❇ استفاده از مسکن برای رفع درد با نظر پزشک

❇ تکنیک‌های رفع استرس

❇ پرهیز از کافئین و سایر محرک‌های قلب

⚠ توجه: بتابلاکرها که داروهایی برای کاهش سرعت ضربان قلب هستند، می‌توانند در افرادی که به تپش قلب مبتلا شده‌اند یا سرعت ضربان قلبشان بالاست (تاکیکاردی) کمک کننده باشند. البته استفاده از این دارو باید حتما با تجویز پزشک انجام شود.

درمان گیاهی افتادگی دریچه میترال

هرچند از قدیم روش های درمان گیاهی افتادگی دریچه میترال مانند سنبل الطیب و گاو زبان رواج داشته است، اما امروزه این روش ها نمی تواند اثربخشی ویژه ای در مقایسه با سایر روش ها داشته باشند.

جراحی دریچه میترال

در موارد نادر، افزایش نشت دریچه ​​یا پرولاپس شدید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. بهبود در عمل جراحی قلب در 10 سال گذشته نیاز کمتری به تعویض دریچه میترال با دریچه مصنوعی را نشان داده است.

قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال

داروها می تواند در درمان پرولاپس دریچه میترال مربوط به اختلالات ریتم قلب یا عوارض دیگر کمک کنند. برخی از دارو های تجویزی برای افتادگی دریچه میترال قلب عبارتن اند از:

 • مسدودکننده های بتا: این داروها با ایجاد کندی ضربان قلب، که باعث کاهش فشار خون می شود، از ضربان نامنظم قلب جلوگیری می کنند. مسدود کننده های بتا همچنین به شل شدن و باز شدن رگ های خونی برای بهبود جریان خون کمک می کنند.
 • قرص ادرار آور (دیورتیک ها): پزشک ممکن است داروهای مادرار آور را برای تخلیه مایعات از ریه های شما تجویز کند.
 • داروهای آؤیتمی قلبی: اگر به آریتمی قلبی مبتلا هستید، ممکن است پزشک دارویی برای درمان آن تجویز کند، مانند پروپافنون، سوتالول (بتاپاس، سورین، سوتیلیز)، فلکاینید و آمیودارون. این داروها با نرمال سازی سیگنال های الکتریکی در بافت قلب به کنترل ریتم قلب شما کمک می کنند.
 • آسپیرین: در صورت افتادگی دریچه میترال و سابقه سکته مغزی، پزشک ممکن است برای کاهش خطر لخته شدن خون، آسپرین تجویز کند.
 • رقیق کننده های خون: اگر فیبریلاسیون دهلیزی، سابقه نارسایی قلبی یا سابقه سکته مغزی دارید، ممکن است پزشک برای جلوگیری از لخته شدن خون، داروی رقیق کننده خون را پیشنهاد کند. آنها شامل وارفارین (کومادین ، شانتون)، هپارین، دابیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو)، آپیکسابان و ادوکسابان (ساوایسا) هستند. داروهای رقیق کننده خون می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند و باید دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف شوند.

ورزش مناسب برای افتادگی دریچه میترال

قلب یک عضله است و مانند هر عضله ای با ورزش قویتر می شود. ورزش های هوازی قلب را تقویت می کنند. برای پیشگیری از افتادگی دریچه قلب 5 روز در هفته پباده روی و دوچرخه سواری با سرعت متوسط به مدت 30 دقیقه را انجام دهید. توجه داشته باشید که در صورت احساس تپش قلب یا سبکی سر یا ضعف، سرعت خود را کم کنید.

غذا های مفید برای دریچه میترال

غذاهای مفید برای افتادگی دریچه میترال

رژیم غذایی می تواند علائم افتادگی دریچه میترال مانند درد قفسه سینه، تپش قلب و خستگی را به میزان قابل توجهی کاهش یا تشدید کند. رژیم غذایی همچنین می تواند از بروز عوارض قلبی و سایر مشکلات سلامتی با شل شدن دریچه قلب جلوگیری کند. رژیم غذایی برای افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال شامل غذاهایی است که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی متنوع هستند. منیزیم و ویتامین B6 تاثیر زیادی در جلوگیری و بهبود پرولاپس دریچه میترال دارند. از جمله غذاهای مفید برای دریچه میترال عبارتند از:

 • غذاهای ذریایی
 • میوه هایی مانند آووکادو، موز، انجیر
 • غلات کامل
 • حبوبات
 • سبزیجات
 • آجیل ها

اجتناب از غذاهایی که برای دریچه میترال ضرر دارند

باید درک کنید که موارد خاصی باعث بدتر شدن بیماری قلبی می شوند. برای بهبود بیماری خود حتما از غذاهای زیر دوری کنید:

 • قهوه
 • شکلات
 • نوشابه های گاز دار
 • شیرینیجات
 • فست فود ها

عوارض افتادگی دریچه میترال

به طور کلی این بیماری، در بسیاری از موارد نمی تواند مانع زندگی عادی فرد شود اما بهرحال در موارد حاد می تواند عوارضی از این دست داشته باشد:

عت تنگی نفس در خواب

افتادگی دریچه میترال و بارداری

هرچند بارداری برای زنانی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند، ممنوعیتی ایجاد نمی کند، اما این مادران، باید در دوران حامگی تحت نظر یک پزشک متخصص قلب و عروق نیز باشند، زیرا ممکن است این مشکل در دوران بارداری تشدید شود.

در مقابل، تنگی دریچه میترال می تواند در حاملگی مشکل آفرین باشد و باعث سقط جنین شود.

افتادگی دریچه قلب و ورزش

هرچند ورزش، همیشه یکی از عوامل سلامتی شناخته شده است اما به طور کلی بیماران مبتلا به پرولاپس از یک سری ورزش ها شامل:

1- شنا

2- طناب زدن

3- دویدن با سرعت

4- وزنه زدن

خوددداری کنند.

پیشگیری از افتادگی دریچه میترال

داشتن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش می تواند به جلوگیری از انواع بیماری های قلبی کمک کند رعایت نکات زیر می تواند از بروز افتادگی و شلی دریچه میترال جلوگیری کند:

1- کنترل فشار خون

2- ترک دخانیات

3- داشتن رژیم غذایی سالم غذا به طور مستقیم بر نارسایی دریچه میترال تأثیر نمی گذارد. اما یک رژیم غذایی سالم می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی دیگر جلوگیری کند که می تواند عضله قلب را ضعیف کند. غذاهایی بخورید که دارای چربی های اشباع و ترانس کم ، شکر کم، نمک کم و غلات تصفیه شده مانند نان سفید هستند. از انواع سبزیجات و میوه ها، غلات کامل و پروتئین ها مانند گوشت بدون چربی، ماهی و آجیل استفاده کنید.

4- حفظ وزن سالم. وزن خود را در محدوده توصیه شده توسط پزشک نگه دارید.

5- قطع الکل. مصرف زیاد الکل می تواند باعث آریتمی قلبی شود و علائم شما را بدتر کند. استفاده بیش از حد از الکل می تواند باعث کاردیومیوپاتی شود، این وضعیت عضله قلب را ضعیف می کند و منجر به نارسایی دریچه میترال می شود. 


دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپید پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر. من شلی دریچه قلب دارم. چندسال هست تحت کنترل دکتر هستم. امسال که مراجعه کردم گفتن کنترل شده است و خداروشکر تشدید نشده. اما بعلت تپش بالا پروپانول۲۰مصرف میکنم. سوالی که دارم اینه که بیهوشی برام مشکل ساز نیست؟‌یه عمل جراحی درپیش دارم که ۲ساعت بیهوشی داره. و اینکه نیم ساعت قبل عمل باتوجه به ابنکه باید ناشتا باشم میتونم پروپانول مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام ، با توجه به اکو باید در مورد ریسک عمل نظر داد ، به پزشکتون مراجعه کنید قبل از بیهوشی باید ناشتا باشید
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۹ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من سالهاست که پنیک اتک دارم ولی چندسالی بود که دیگه شدید نشده بود
  تا ۲ ماه پیش که خیلی حالم بد شد
  الان خوبم ولی تپش قلب و بی حالی و خستگی زیادی دارم. مادرم هم مشکل تپش قلب داره و ممکنه ژنتیکی باشه. نزدیک ۱۰ کیلو هم تو این ۲ ماه وزن کم کردم. ناهار نمیخورم و بجاش سالاد میوه میخورم. برنج هم نخوردم
  دکتر بخشیان به مادرم قرص فارماتون داده. من هم از اون قرص بخورم؟

  بی نهایت سپاس گزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام مصرف فارماتون ایرادی نداره ولی از لحاظ کم خونی و تیرویید هم بررسی کنید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام من 43 سالمه افتاده گی دریچه میترال قلب دارم دکتر هم رفتم قرص پرانول 20 مصرف میکنم ولی هروز درد قلبم بیشتر میشه قبلا نا موقع کار کردن درد نمی کرد ولی الان سرکار هم درد میکنه احساس ضعف هم بیشتر شده وخیلی زیاد عرق میکنم چیکار کنم چند تا دکتر هم رفتم ولی بدتر هم شدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام ممکنه پرکاری تیرویید داشته باشی تست تیروییدو ویتامین دی بدید ، از لحاظ گوارشی هم بررسی کنید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب
  خانم دکتر مشکل بنده بدین شرح است هنگام دراز کشیدن مخصوصا روی پهلوی چپ احساس درد در ناحیه قلب دارم ولی درپیاده روی وفعالیت احساس نمیشود .باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام ممکنه مربوط به عضلات قفسه سینه و یا کمبود ویتامین دی باشد ، اگر با نرمش بهتر نشد ، جهت گرفتن عکس قفسه سینه و در صورت لزوم تستهای بیشتر مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Minoo یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من 23سالمه حدود یک ماهی هست که سمت چپ قفسه سینم احساس درد میکنم و تپش قلب هم دارم نوارقلب و اکو انجام دادم گفتن افتادگی دریچه قلب هستش و کمی بی نظمی ضربان قلب هم داشتم
  میخواستم بدونم از اونجایی که گفتید به طور معمول مشکلی ایجاد نمیکنه هروقت این درد رو داشتم اهمیتی ندم؟! یعنی مسئله ای نیست؟! درطول روز شاید 4-5بار یا بیشتر هم درد میگیره
  خطری داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام اگر مشکلات گوارشی دارید اون را درمان کنید سطح ویتامین دی را چک کنید اگر نا منظمی ضربان زیاد هست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ندا یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام.خانم‌و۴۰ساله هستم‌.از سال ۸۵درد زیر پستان‌چپم‌شروع شد.اونموقع‌یک‌نقطه‌کوچک‌بود وروزی چند بار درد پیش میومد وخوب میشد .طی همه این سالها نگم‌واستون که‌چقدر دکتر رفتم‌وچندتاسونو‌وازمایش انجام‌دادم.همشون‌میگفتن سالمی وچیزیت نیست.اما درد همچنان‌ادامه داره .دکتر فقط میگه که افتادگی میترال دارم‌ولی مشکل عروقی نه.وزنم زیر پنجاهه‌وقدم‌هم‌بلنده.تو‌ازمایشهام‌هم‌همیشه‌چربیم‌کمه گاهی حتی کمتر از حد نرمال.این دردو‌هنوز هم‌دارم تقریبا بیشتر روزهای هفته با شدت کم‌وزیاد.اما گاهی وقتها ،مثلا هر یکی دوماه یا گاهی بیشتر،یکباره درد شدیدی زیر پستان چپم‌حس میکنم .خیلی خیلی تیز وشدید،انگار دارن با چاقو‌پاره پارش میکنند.دردش هم‌در حد چند ثانیه است .اصلا به یک دقیقه‌نمیکشه .گاهی هم‌سوزش شدید داره انگار واقعا چاقو‌ زدن.فقط یه دکتر بهم‌گفت که نوار قلبم‌مشکل داره ولی نگفت مشکلش چیه‌.همون‌نوارو‌به چند دکتر دیگه‌نشون‌دادم‌گفتن‌سالمه.ذهنم‌خیلی درگیره این درده .میخوام‌یه‌نفر یه حرفی بهم بزنه خیالمو‌ راحت کنه‌که‌دردم قلبیه یانه.که بدونم‌واسه درمان پیش کی برم.دیگه‌خسته شدم.این اکو‌که‌خدمتتون ارسال میکنم‌مربوط به‌دیماه‌۹۸هست.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام درد قلبی نیست ، اگر کمبود ویتامین دی دارید اون را درمان کنید ، واگر نفخ و ترش کردن دارید ، به متخصص گوارش مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب .بنده بیماری شلی یاهمون گشادی دریچه قلب روداری که ازبچگی داشتم والان یه مدتی هست که داره بهم فشارمیاره وسنم هم ۳۶ساله وبیشتراریتمی قلبی وتپش دارم حدودسه ماه پیش رفتم دکترکه بهم گفت فعلانیازبه عمل بازنداری وامپول پنیسلین بهم دادوقرص براتپش قلب
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام اگر نارسایی دریچه شدید بوده باید بررسی بیشتر مثل اکو مری انجام بدید
 • تصویر کاربر اعظم شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام ویزیت تلفنی در سایت وجود نداشت نتیجه آزمایش را فرستادم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   سلام صفحه اخر واضح نیست بقیه ازمایشات به جز پی تی خوب بود در صورتی که وارفارین میخورید مقدار مصرف وارفارین کافی نیست ، اگر داروی رقیق کننده نمیخورید مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  خانم دکتر بنده ۴۰ سالم هست. از مدتها قبل سوزش در سینه چپ و بازوی چپ داشتم که چندین مرتبه به متخصص قلب مراجعه کردم اکو کردن گفتن مشکلی نیست تا اینکه از یکماه احساس ضربان در معده داشتم به متخصص قلب مراجعه کردم سونوگرافی از آئورت شکمی نوشتند مشکلی نبود. بعد به یک متخصص قلب دیگری مراجعه کردم اکو کردن گفتن افتادگی دریچه میترال دارید و بعدش تست ورزش و اسکن قلب شدم که در نتیجه مورد خاصی مشاهده نشد و فقط پرانول ۱۰ بهم تجویز کردن . الان دیگر احساس ضربان در معده را فقط گاهی احساس میکنم ولی در روی سینه چپم احساس درد کوتاه مدت دارم حتی از خواب بیدارم میکنه و خیلی احساس خستگی دارم بعضی وقتا. ایا نیازی هست اقدامی انجام بشه بی زحمت راهنمایی فرمائید دو سه روزه عرق هم میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   سلام سطح ویتامین دی را چک کنید ، به نظر من بهتره اکوی تخصثی ودر صورت نیاز سی تی انژیو هم بشید ، حتما نیاز به معاینه برای تصمیم گیری بهتر هست
 • تصویر کاربر دیبا جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام
  با تجویز پزشک برای درمان میگرن قرص پرانول۲۰ و قطره هایپیران میخورم. ماه اول درمان خوب بود ولی دوماه متوالی سردرد دائم،بی حالی و ضعف عضلات، بی خوابی نیمه شب،تهوع و نخوت و بی انگیزگی و اغلب گربه و نا امیدی دارم. فکر میکردم اگه عوارض دارو باشه روزای اول این اتفاقها بیفته ولی بعد از دو سه ماه علت چیه!؟ از رفتن به دکتر هم متنفرم...
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   سلام ممکنه به دلیل مصرف پروپرانولول باشه ، با دکتر مغز و اعصاب جهت جایگزینی دارو استفاده کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   مشورت کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر