متخصص قلب در تهران

استرس و ضربان نامنظم قلب و بیماری های قلبی چه رابطه ای دارد؟

بسیاری از ما طی زندگی روزمره خود احساس استرس ، ترس و اضطراب را تجربه کرده ایم که علائم آن تا اندازه‌ای شبیه بیماری های قلبی مانند ضربان نامنظم قلب است. حال باید پرسید که این علائم به دلیل استرس و اضطراب است یا بیماری های قلبی؟

استرس و اضطراب، واکنش طبیعی بدن است که با افزایش سریع تعداد و قدرت ضربان قلب، بدن را برای فرار از آسیب‌ها و خطرها تحریک می‌کند. احساس اضطراب در هنگام پیاده‌روی و دویدن فرد را برای گریز آماده می‌کند که واکنشی طبیعی است اما در برخی موارد ممکن است مغز و بدن احساس اضطراب غیرطبیعی داشته باشد.

علائم ترس و استرس می‌توانند به مرور بر کیفیت زندگی تأثیرگذار باشند. اضطراب شدید می‌تواند همچنین موجب افسردگی شود. 5 الی 11 درصد از افراد دچار اختلالات عصبی و اضطراب در طول زندگی خود هستند که یکی از علائم افسردگی است.

استرس یا بیماری قلبی؟

به طور مثال بیماری وجود داشت که بالای 70 سال سن و هم سابقه طولانی ترس و اضطراب داشت. از زمانی که وی داروهای مختلفی را که هیچ‌گونه تأثیری هم نداشتند مصرف می‌کرد، خانه‌اش را ترک نکرده بود. هنگامی‌ که او را بررسی کردم متوجه شدم که دچار آریتمی قلبی است و با روشی به اسم ابلیشن درمان شد.

ابلیشن

بلافاصله پس از ابلیشن او در مراسم عروسی یکی از آشنایان بدون داشتن هیچ‌گونه احساس اضطراب شرکت کرد و این اولین مراسمی که او پس از چهل سال در آن شرکت کرد.

استرس و ضربان نامنظم قلب با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

ضربان نامنظم قلب (آریتمی) که بیش از 100 بار در دقیقه است، ضربان شدید قلب یا SVTs نامیده می‌شود. ضربان نامنظم قلب در افرادی که درگذشته دچار آسیب‌ها و مشکلات قلبی بوده‌اند و همچنین افرادی که دارای قلب سالم نیز هستند می‌تواند اتفاق افتد. در بسیاری از افراد مبتلا، ضربان نامنظم قلب به‌ صورت خودبه‌خودی است و بدون دلیل ورزش و فعالیت‌های فیزیکی است. SVTs باعث ضربان شدید قلب، سرگیجه، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و گاهی موجب مرگ فرد نیز می‌شود. ذهن در این مواقع به این اتفاق پاسخ می دهد و موجب افزایش استرس و اضطراب می شود.

به همین علت است که خیلی از مواقع بسیاری از بیماران برای مدت طولانی دچار استرس و اضطراب هستند و دارو هیچ تأثیری بر ایشان نداشته است.

5 نشانه ضربان غیرعادی قلب

در ابتدا دو امکان وجود دارد از قرار زیر است:

 • آیا استرس باعث ضربان نامنظم قلب می‌شود؟
 • آیا ضربان نامنظم قلب باعث استرس می‌شود؟

 برخی از نشانه‌ها عبارت‌اند از:

#الگوی علائم

یکی از صریح‌ترین نشانه‌ها است. درصورتی‌که اضطراب باعث ایجاد تپش قلب باشد، سپس چیزی موجب احساس استرس می‌شود که ضربان شدید قلب یا تپش قلب را به دنبال دارد؛ اما درصورتی‌که قلب باعث اضطراب گردد آنگاه این ضربان قلب است که استرس و اضطراب را به دنبال دارد. گاهی تپش قلب موجب سرگیجه، درد قفسه سینه و استرس می‌شود.

#بیهوشی

 یکی از عواملی است که موجب نگرانی می‌شود. احساس اضطراب یا ترس در مواقعی موجب بیهوشی فرد می‌گردد. بیهوشی در اثر خون دادن و عصبانیت نیز ممکن است اتفاق افتد اما درصورتی‌که بیهوشی بی‌دلیل اتفاق افتد، افزایش خطر مشکلات قلبی را به دنبال دارد. برخی افراد در هنگام سریع بلند شدن احساس سرگیجه می‌کنند درصورتی‌که بیهوشی در هنگام نشستن، ایستادن و انجام فعالیت بندرت رخ می‌دهد. در غیر این صورت یعنی اگر در هنگام انجام فعالیت دچار بیهوشی شدید به پزشک مراجعه نمایید.

#تنفس شدید

 در مواقعی که فرد احساس ترس و استرس دارد، تنفس نیز افزایش می‌یابد. این مهم موجب بی‌حسی نوک انگشتان دست و اطراف دهان می‌شود. معمولاً تنفس شدید به دلیل اضطراب است اما درصورتی‌که احساس سرگیجه و بیهوشی می‌کنید، ممکن است به دلیل پایین آمدن فشارخون باشد که حاکی از ضربان نامنظم قلب است.

#محرک‌ها

ضربان نامنظم قلب گاهی به دلیل برخی محرک‌ها است. همه افراد به دلیل انجام برخی فعالیت‌ها مانند پریدن ممکن است ضربان شدید قلب را احساس کرده باشند اما افراد مبتلابه تپش شدید قلب همواره احساس تپش قلب را دارند.

#ضعف قلب

که در صورت اضطراب قلب به شکل عادی واکنش می‌دهد؛ اما در صورت ابتلا به ضربان شدید قلبی، قلب به‌صورت طبیعی فعالیت نمی‌کند، ازاین‌رو ضعف قلبی موجب اختلالات قلبی می‌شود. این عامل باعث ورم معده و پاها نیز می‌تواند شود. همچنین فرد ممکن است در هنگام خواب دچار اختلالات تنفسی شود و نیاز به بالش بیشتر داشته باشد. افزایش ضربان شدید قلبی به دلیل اضطراب نمی‌تواند موجب ضعف قلبی به‌ مرورزمان شود.

کنترل قلب برای تشخیص استرس و ضربان نامنظم قلب

بهترین راه برای تشخیص رابطه بیماری های قلبی و اضطراب، کنترل و نظارت قلب است.کنترل قلبی، میزان ضربان قلب طی شبانه‌روز را ثبت می‌نماید. در صورت عدم داشتن علائم، کنترل قلبی اطلاعاتی که برای تشخیص نیاز باشد را ارائه نمی‌دهد. به همین دلیل باید طی چند جلسه این عمل برای به دست آوردن اطلاعات موردنیاز تکرار شود.

تشخیص ضربان شدید قلب

ضربان غیرطبیعی قلب دارای سه الگوی کلی است که اولین الگو ساده‌ترین راه تشخیص است. اولین مورد ضربان قلب با افزایش اضطراب بالا می‌رود که توسط دستگاه به‌خوبی قابل‌مشاهده است. دومین الگو بستگی به فهم ضربان عادی قلب دارد. در این الگو میزان ضربان قلب در زمان استراحت و انجام فعالیت افزایش می‌یابد. الگوی آخر نیز ضربان قلب به شکل چشمگیری متغیر است. این الگو بیشتر در افراد مبتلابه ضربان شدید قلب دیده می‌شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم مذکور، برای درمان و پیشگیری به مشکلات مربوط استرس و ضربان نامنظم قلب توصیه می‌شود حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Fk سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.پدربنده ۴۸ساله هستند.چندسالی است که بیماری پانیک دارند و از داروهای پروپرانول و سیتالوپرام استفاده میکنند.مواقعی که حملات پانیک رو دارن آروغ های شدیدی میزنن..چندوقت پیش دچار سکته قلبی شدن علائمشون هم باز همین آروغ شدید و درد در کتف چپ بود که ما فکر کردیم باز حمله پانیک هست ولی بعد ازاینکه نوارقلبی گرفته شد متوجه شدیم سکته کردن و دوتا از رگای قلب گرفته والان فنر گذاشتن...بعد از این ماجرا با تب و لرزهای زیادی که داشتن متوجه شدیم که کروناهم دارن و بعداز قرنطینه علائم کرونا کامل از بین رفت و بهبود پیداکردن ولی مسئله ای که الان وجود داره اینه که هرشب و هر روزصبح آروغ های شدید و پشت سرهمی میزنن ما نمیدونیم به خاطر قلب هست یانه؟ چون ذکر کردم که موقع حمله قلبی هم شدیدا آروغ میزدن و ما الان میترسیم که دوباره این اتفاق بیفته...آیا به نظر شما این آروغ های زیاد به خاطر قلبه یا اعصاب و مشکلات گوارشی ؟چون من شنیدم که وجود عفونت در دستگاه گوارش و یا استرس زیاد هم باعث این مشکل میشه... به نظرشما ما از چه جهت برای درمان اقدام کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام حتما باید قلب مجدد چک بشه اگه مشکلی نبود از نظر گوارش درمان بشن

 • تصویر کاربر آرین سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام من قبل از خواب یا بعضی موقع ها حس میکنم که ضربان قلبم متوقف میشه و بعد قلبم یه ضربان شدید میزنه که کاملا میتونم حسش کنم همچنین انگار بالای قلبم یه چیزی منقبظ و منبسط میشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  من 39 سالم هستش دو روزه سنگینی قفسه سینه دارم و بعضی وقتها نوک انگشتان پام سرد میشه و ضربان قلبم هم حدود 76 هست و بعضی وقت هم به خودی خود کمی عرق می کنم و احساس می کنم قلبم درد می گیره من این روزها هم خیلی استرس دارم دلیلش چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام اگه دردتون با فعالیت و راه رفتن بیشتر میشه ممکنه مربوط به قلب باشه ، میتونید داروی ضد اظطراب با نظر پزشک بخورید ، سطح ویتامین دی باید چک بشه و اگه مشکلات گوارشی دارین باید درمان بشه

 • تصویر کاربر عبدالوحید سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  باسلام،من 33سالمه و حدود یکماهه دچار تپش قلب شدم اطبای اورژانس و عمومی تشخیص psvtدادن،آیا الزاما برای درمان تنها راه موجود ابلیشن هست یا راه دیگری هم وجود داره؟مصرف پروپرانول در مهار تپش فوق بطنی حمله ای چقدر موثره؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید من 26سال سن دارم و بعضی شب ها وقت استراحت تپش قلب دارم سه شب پشت سر هم دلیل چیه..جای نگرانی است?
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام بهترين كار اين هست كه موقع تپش، نوار قلب گرفته بشه و نوع ان بررسي بشه، در صورتي كه اين امكان نباشه، بايد هولتر انجام بشه البته بسته به معاينه ،ممكنه اقدامات ديگه هم لازم باشه.
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  من در نوجوانی وسنین بلوغ دچار تنگی نفس همراه باهیجان زیاد می شدم .پس از مراجعه به پزشک متخصص قلب وانجام نوار قلب واکو تشخیص تنگی خفیف شریان ریوی داده شد .واکنون که 53ساله ام عارضه خاصی ندارم ولی گاهی اوقات قلبم مثل حالت قلونج یا جیش گرفتن دست ودهد سوالم این است که ممکن است ان زائده شریان ریوی پیشرفت کرده ویا باعث بزرگی قلب سمت راستم شده باشد وایا نیاز به یک چکاب اساسی قلب دارم یاخیر متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام تنگي شريان ريوي به مرور ممكنه پيشرفت كنه و بسته به شدت تنگي يا سالانه يا چند سال يكبار اكوي تخصصي لازم هست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر