متخصص قلب در تهران

استرس و ضربان نامنظم قلب و بیماری های قلبی چه رابطه ای دارد؟

بسیاری از ما طی زندگی روزمره خود احساس استرس ، ترس و اضطراب را تجربه کرده ایم که علائم آن تا اندازه‌ای شبیه بیماری های قلبی مانند ضربان نامنظم قلب است. حال باید پرسید که این علائم به دلیل استرس و اضطراب است یا بیماری های قلبی؟

استرس و اضطراب، واکنش طبیعی بدن است که با افزایش سریع تعداد و قدرت ضربان قلب، بدن را برای فرار از آسیب‌ها و خطرها تحریک می‌کند. احساس اضطراب در هنگام پیاده‌روی و دویدن فرد را برای گریز آماده می‌کند که واکنشی طبیعی است اما در برخی موارد ممکن است مغز و بدن احساس اضطراب غیرطبیعی داشته باشد.

علائم ترس و استرس می‌توانند به مرور بر کیفیت زندگی تأثیرگذار باشند. اضطراب شدید می‌تواند همچنین موجب افسردگی شود. 5 الی 11 درصد از افراد دچار اختلالات عصبی و اضطراب در طول زندگی خود هستند که یکی از علائم افسردگی است.

استرس یا بیماری قلبی؟

به طور مثال بیماری وجود داشت که بالای 70 سال سن و هم سابقه طولانی ترس و اضطراب داشت. از زمانی که وی داروهای مختلفی را که هیچ‌گونه تأثیری هم نداشتند مصرف می‌کرد، خانه‌اش را ترک نکرده بود. هنگامی‌ که او را بررسی کردم متوجه شدم که دچار آریتمی قلبی است و با روشی به اسم ابلیشن درمان شد.

ابلیشن

بلافاصله پس از ابلیشن او در مراسم عروسی یکی از آشنایان بدون داشتن هیچ‌گونه احساس اضطراب شرکت کرد و این اولین مراسمی که او پس از چهل سال در آن شرکت کرد.

استرس و ضربان نامنظم قلب با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

ضربان نامنظم قلب (آریتمی) که بیش از 100 بار در دقیقه است، ضربان شدید قلب یا SVTs نامیده می‌شود. ضربان نامنظم قلب در افرادی که درگذشته دچار آسیب‌ها و مشکلات قلبی بوده‌اند و همچنین افرادی که دارای قلب سالم نیز هستند می‌تواند اتفاق افتد. در بسیاری از افراد مبتلا، ضربان نامنظم قلب به‌ صورت خودبه‌خودی است و بدون دلیل ورزش و فعالیت‌های فیزیکی است. SVTs باعث ضربان شدید قلب، سرگیجه، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و گاهی موجب مرگ فرد نیز می‌شود. ذهن در این مواقع به این اتفاق پاسخ می دهد و موجب افزایش استرس و اضطراب می شود.

به همین علت است که خیلی از مواقع بسیاری از بیماران برای مدت طولانی دچار استرس و اضطراب هستند و دارو هیچ تأثیری بر ایشان نداشته است.

5 نشانه ضربان غیرعادی قلب

در ابتدا دو امکان وجود دارد از قرار زیر است:

 • آیا استرس باعث ضربان نامنظم قلب می‌شود؟
 • آیا ضربان نامنظم قلب باعث استرس می‌شود؟

 برخی از نشانه‌ها عبارت‌اند از:

#الگوی علائم

یکی از صریح‌ترین نشانه‌ها است. درصورتی‌که اضطراب باعث ایجاد تپش قلب باشد، سپس چیزی موجب احساس استرس می‌شود که ضربان شدید قلب یا تپش قلب را به دنبال دارد؛ اما درصورتی‌که قلب باعث اضطراب گردد آنگاه این ضربان قلب است که استرس و اضطراب را به دنبال دارد. گاهی تپش قلب موجب سرگیجه، درد قفسه سینه و استرس می‌شود.

#بیهوشی

 یکی از عواملی است که موجب نگرانی می‌شود. احساس اضطراب یا ترس در مواقعی موجب بیهوشی فرد می‌گردد. بیهوشی در اثر خون دادن و عصبانیت نیز ممکن است اتفاق افتد اما درصورتی‌که بیهوشی بی‌دلیل اتفاق افتد، افزایش خطر مشکلات قلبی را به دنبال دارد. برخی افراد در هنگام سریع بلند شدن احساس سرگیجه می‌کنند درصورتی‌که بیهوشی در هنگام نشستن، ایستادن و انجام فعالیت بندرت رخ می‌دهد. در غیر این صورت یعنی اگر در هنگام انجام فعالیت دچار بیهوشی شدید به پزشک مراجعه نمایید.

#تنفس شدید

 در مواقعی که فرد احساس ترس و استرس دارد، تنفس نیز افزایش می‌یابد. این مهم موجب بی‌حسی نوک انگشتان دست و اطراف دهان می‌شود. معمولاً تنفس شدید به دلیل اضطراب است اما درصورتی‌که احساس سرگیجه و بیهوشی می‌کنید، ممکن است به دلیل پایین آمدن فشارخون باشد که حاکی از ضربان نامنظم قلب است.

#محرک‌ها

ضربان نامنظم قلب گاهی به دلیل برخی محرک‌ها است. همه افراد به دلیل انجام برخی فعالیت‌ها مانند پریدن ممکن است ضربان شدید قلب را احساس کرده باشند اما افراد مبتلابه تپش شدید قلب همواره احساس تپش قلب را دارند.

#ضعف قلب

که در صورت اضطراب قلب به شکل عادی واکنش می‌دهد؛ اما در صورت ابتلا به ضربان شدید قلبی، قلب به‌صورت طبیعی فعالیت نمی‌کند، ازاین‌رو ضعف قلبی موجب اختلالات قلبی می‌شود. این عامل باعث ورم معده و پاها نیز می‌تواند شود. همچنین فرد ممکن است در هنگام خواب دچار اختلالات تنفسی شود و نیاز به بالش بیشتر داشته باشد. افزایش ضربان شدید قلبی به دلیل اضطراب نمی‌تواند موجب ضعف قلبی به‌ مرورزمان شود.

کنترل قلب برای تشخیص استرس و ضربان نامنظم قلب

بهترین راه برای تشخیص رابطه بیماری های قلبی و اضطراب، کنترل و نظارت قلب است.کنترل قلبی، میزان ضربان قلب طی شبانه‌روز را ثبت می‌نماید. در صورت عدم داشتن علائم، کنترل قلبی اطلاعاتی که برای تشخیص نیاز باشد را ارائه نمی‌دهد. به همین دلیل باید طی چند جلسه این عمل برای به دست آوردن اطلاعات موردنیاز تکرار شود.

تشخیص ضربان شدید قلب

ضربان غیرطبیعی قلب دارای سه الگوی کلی است که اولین الگو ساده‌ترین راه تشخیص است. اولین مورد ضربان قلب با افزایش اضطراب بالا می‌رود که توسط دستگاه به‌خوبی قابل‌مشاهده است. دومین الگو بستگی به فهم ضربان عادی قلب دارد. در این الگو میزان ضربان قلب در زمان استراحت و انجام فعالیت افزایش می‌یابد. الگوی آخر نیز ضربان قلب به شکل چشمگیری متغیر است. این الگو بیشتر در افراد مبتلابه ضربان شدید قلب دیده می‌شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم مذکور، برای درمان و پیشگیری به مشکلات مربوط استرس و ضربان نامنظم قلب توصیه می‌شود حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من حدود ۴ ساله که اضطراب شدید دارم و نوار قلب گرفتم و گفتن پی وی سی میزنه و یه ضربان درست و یه نابجا میزنه فشار خون هم تا ۲۰ میره الانم پس از مصرف داروی کنکور و آسنترا و لوزار و کلرودیازپوکساید دکتر بهم گفته قطعشون کن و داروهای برادیکس و مییکسیلیتین و ولزومیکس و بوسپیرون بخورم و امشب که برادیکس مصرف کردم احساس ضعف شدید قلبی دارم و همش فک میکنم دارم کالبد خالی میکنم.آیا با مراجعه به تهران و ابلیشن مشکلم حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش)
   سلام حتما به متخصص الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید نیاز به بررسی بیشتر ودر صورت لزوم ابلیشن دارید
 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من ۳۴ ساله هستم و از حدود ۱ سال پیش گاهی تنگی نفس میگرفتم ، که چندباری دکتر قلب رفتم و بار اول تست ورزش دادم که گفتن مشکلی نیست و دفعه دوم سیتی آنژیو دادم و گفتند رگها بازه و مشکلی نیست،، اما الان دست و زیربغل و کتف و ساق پای چپم گاهی وقتها درد میگیره و وسط سینه ام تیک میزنه و فشارم هم یک ماهی میشه که پائین هست و روی ۹ هستش،
  سوالم اینه که من باید باز چکاپ قلب بدم و آیا سیتی آنژیو کامل مشکلات را نشان میدهد؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 3 هفته پیش)
   سلام علایم تیپیک قلب نیست ، بهتره مجدد چکاپ به خصوص اکو انجام بدید
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،بنده مشکلات گوارشی دارم و مبتلا به اچ پیلوری معده هستم،گاهی وقتا یک احساس ترکیدگی حباب در سینه دارم به ندرت شاید هفته ای یک یا دو بار،یا وقتی به یکباره از جایم بلند می‌شوم ضربان قلبم به مدت حدودا یک دقیقه بالا میرود،آیا ورم معده و رفلاکس باعث ایجاد ضربان بالا میشود؟سه بار به فوق تخصص قلب مراجعه و همه آنها گفتن که قلب من هیچ مشکلی ندارد،حال با این علائم و داشتن اینگونه مشکلات چکار باید بکنم،با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام مشکلات معده ممکنه سبب این عوارض بشه ، برای معده درمان انجام بدید
 • تصویر کاربر جعفر سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من نوار قلبم گفتن کمی پی وی سی داره و تست ورزش دادم گفتن مشکلی نیست تو هولتر ۲۴ ساعته هم ۳۲۰ تا ضربان نابجا داشتم دکتر قلب گفت طبیعیه و مشکل خاصی نیست و اضطرابیه منو به متخصص اعصاب و روان ارجاع دادن خواستم نظر شما رو بدونم
  1. تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۲۱ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   البته که من هیچ مشکل خاصی نداشتم واسه چکاپ سالیانه محل کار نوار قلب دادم
  2. تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۲۱ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   اینم مدارک موجودم
  3. تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۲۱ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   اینم مدارک
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام اگر اکو هم طبیعی بوده مشکلی نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام چند روز تپش قلب و استرس خیلی شدید میگیرم دست هام می لرزه دلم مثل سیر سرکه میجوشه احساس زانوهام سست میشن
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام نوار بگیرید ممکنه عصبی باشه

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام‌
  خانوم دکتر‌استرس وترس،احساس تنگی نفس
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Meier چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۲۳ ساله هستم
  من ۲ یا ۳ سالی هست که به قلبم و ضربان قلبم حساس شدم تو ساله اول درگیر مسائل پانیک بودم ناشی از این که ضربانه قلبم بالا میرفت ولی پریشب موقع راه رفتن ضربان قلبمو در گلوم احساس کردم چک که کردم دیدم از ۵ تا یا ۱۰ تا ضربان یکی جا میوفته؟ امبولانس زنگ زدم اکو‌گرفت گفت هیچ مشکلی نیست ولی من دقیقا فهمیدم ضربان قلب نا منظمم اونا گفتن برم پیش دکتر قلب و روانپزشک؟ میخوام نظر شمارو بدونم.ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام حتما مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Meier چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۲۳ ساله هستم
  من ۲ یا ۳ سالی هست که به قلبم و ضربان قلبم حساس شدم تو ساله اول درگیر مسائل پانیک بودم ناشی از این که ضربانه قلبم بالا میرفت ولی پریشب موقع راه رفتن ضربان قلبمو در گلوم احساس کردم چک که کردم دیدم از ۵ تا یا ۱۰ تا ضربان یکی جا میوفته؟ امبولانس زنگ زدم اکو‌گرفت گفت هیچ مشکلی نیست ولی من دقیقا فهمیدم ضربان قلب نا منظمم اونا گفتن برم پیش دکتر قلب و روانپزشک؟ میخوام نظر شمارو بدونم.ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام حتما باید مراجعه شود

 • تصویر کاربر Meier چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۲ یا ۳ سالی هست که به قلبم و ضربان قلبم حساس شدم تو ساله اول درگیر مسائل پانیک بودم ناشی از این که ضربانه قلبم بالا میرفت ولی پریشب موقع راه رفتن ضربان قلبمو در گلوم احساس کردم چک که کردم دیدم از ۵ تا یا ۱۰ تا ضربان یکی جا میوفته؟ امبولانس زنگ زدم اکو‌گرفت گفت هیچ مشکلی نیست ولی من دقیقا فهمیدم ضربان قلب نا منظمم اونا گفتن برم پیش دکتر قلب و روانپزشک؟ میخوام نظر شمارو بدونم.ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام حتما باید مراجعه شود

 • تصویر کاربر عبدالله چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من ساعاتی از روز آریتمی دارم یک حالت بسیار ناخوشایند دارم به قول معروف تو دلم رخت میشورند ۳ سال پیش مونیتورینگ ۲۴ ساعته تو بیمارستان شدم اکو هم انجام شد گفتند مشکلی نداری ۲ سال پیش تست ورزش واکو مجدد انجام شد گفتند سالمه ۶ ماه پیش هم‌ متخصص قلب نوار دوبار تو مطب گرفت گفت هیچ مشکلی نداره ۱۰ روز پیش از بس دلم خالی میشد رفتم‌ اورژانس نوار گرفت پزشک طب اورژانس گفت‌ نوارسالمه واحتمالا مال معده میتونه باشه ولی این‌ حالت آریتمی زندگی را برام‌ خیلی سخت کرده ..جهت استحضار سندرم روده تحریک پذیر...اختلال افسردگی واختلال اضطراب فراگیر مختلط دارم به همراه حملات اضطرابی ممنون‌ میشم یه راهی جلوی پام‌ بذارین در ضمن ۵۱ ساله هستم خیلی تشکر از اینکه وقت میزارین عبدالله از اصفهان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام اگر همه تستها طبیعی است ، مربوط به اضطراب و یا معده میباشد

 • تصویر کاربر افسانه شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام ۴۲ سال دارم تپش قلب شدید و استرس دارم
  قرص کلرودیازپوکساید میخورم دوسال پیش اکو کردم افتادگی دریچه قلب داشتم قرص پرو پانانول خوردم الان از شدت تپش و تنگی نفس چندین بار در شب از خواب می پرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام هولتر ریتم انجام بدید

 • تصویر کاربر Mnsr چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام من نوزده سالمه
  و دوران استرس شدید کنکور داشتم و بعدش چند وقت پیش ویروس روده گرفتم که به همین خاطر یک روز فشار به شدددت افت کرد و ضربان قلبم حتی رسیده بود به 160
  سابقه هیچ بیماری ای ندارم و الان چند روز احساس میکنم که کمی تنگی نفس دارم و وقتی یه استرس شدید بهم وارد میشه احساس میکنم که ضربانم میره بالا البته من سینوزیت دارم و تنگی نفس رو فکر میکنم برای اون باشه اما بخاطر همین موضوع که استرسم میگیره مدام ذهنم درگیره که نکنه مشکل قلبی داشته باشم و ترسیده هم شدم و همش ذهنم درگیره و میترسم و استرس دارم سر این موضوع
  1. تصویر کاربر Mnsr یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 7 ماه پیش)
   البته بگم که من تقریبا چار ماه پیش نوار قلب گرفتم و طبیعی بود
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 7 ماه پیش)
   سلام بهتره اکو انجام بدید اگر نرمال بود مشکل قلبی نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  من استرس شدید داشتم همزمان تپش قلب جدید یکی دوباراین حالت میشم هر این سه مورد برام اتفاق میفته من تپش قلب باعث استرس میشه یا یااسترس باعث تپش قلب میشه لطفا راهنمایی کنید باید به چه دکتری مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   سلام در موقع تپش نوار بگیرید اگر نوار غیر طبیعی بود به متخصص قلب و اگر طبیهی بود به متخصص اعصاب و روان
 • تصویر کاربر افسانه سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  خانمی ۵۲ ساله مدتی است که دچار طپش قلب وpvc و pac شده ام دکتر برام قرص سوتالول وآلپرازولام تجویز کرد ولی سوتالول موثر نبوددرضمن یه مدتی خیلی استرس داشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   سلام قبل از شروع سوتالول و هر داروی دیگه باید ابتدا از جهت عروق قلب برسی بشید ، اکو هم لازم دارید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   برای استرس به متخصص روانپزشک مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Majd جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من میترا 20 ساله هستم دوسال پیش ب دلیل درد زیاد قلبم رفتم دکتر و نوار قلب گرفتن من متوجه نشدم کامل اما گفتن یکی از رگ ها قلبم گرفته که مشکل خاصی نیست و فقط گفت شبا ک میخوابی یا وقتایی دراز میکشی تپش شدید داری و حسش میکنی گفتم بله گفتن چیزی نیس و پرانول برام دادن. حالا چند مدته که نفس تنگی دارم و احساس درد و سوزش میکنم انگار یه وزنه رو قلبمه. آیا هنوز مشکل نداره؟ یا چیزی شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   سلام اگر مشکل گوارشی دارید اون را درمان کنید در غیر اون صورت اکو انجام بدید ،در ضمن کرونا را هم در نظر داشته باشید
 • تصویر کاربر محمدعلی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من تیروئید پرکار داشتم الان تحت درمانم درحال حاضر نرمال شده اما ضربان قلب 2تا میزنه یک وقفه دارد اکو وتست ورزش دادم خوب بوده هولتر ریتم قلب گذاشتم گفتن از تیروئید است ببخشید این وقفه در ضربان قلب مشکل نداره وقتی غذا می خورم حالت اضطراب بهم دست میده ممنون ببخشید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 9 ماه پیش)
   سلام اگر مشکل معده دارید در مان کنید ، اگر هولتر خوب بوده جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر دیرباز شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۱۲روزه که به کرونا مبتلا شدم علایم شدید نداشتم
  ولی امروز با تپش قلب شدید و تنگی نفس بیدار شدم وبعد از چند ساعت هنوز خوب نشدم
  البته سابقه این تپش قلب و تنگی نفس که به کفته دکتر ازاسنرس بالا بوده رو داشتم الان خیلی میترسم و نمیدونم باید برم بیمارستان یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 9 ماه پیش)
   سلام حتما از نظر ریوی بررسی کنید در صورتی که درگیری ریه نداشتید جهت بررسی قلبی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقت بخیر من ۳۳سالمه از ۱۴سالگی کم کاری تیرویید دارم و روزی یه دونه قرص میخورم.چند سال پیش دچار حملات پانیک شدم و به چندین دکتر قلب مراجعه کردم تشخیص همه پرولاپس خفیف بود که گفتن چیز خاصی نیست.ولی وسواس شدید پیدا کردم و با هر اضطراب میرفتم دکتر آخرین بار ۷ ماه قبل دکتر کمال خادم وطن ارومیه گفتن این نوع پرولاپس بیماری محسوب نمیشه و خیالت راحت فقط ۵سال یه بار بیا اکو.من همیشه فشارم پایینه و اکی هستم باهاش ولی زیاد تپش قلب میگرم یا انگار دلم میریزه واسه پانیک کلرو دیازپکساید میخورم ولی بعضی شرایط مه استرس میگیرم فشارم روبا دستگاه خونه گرفتم یکی دو بار آریتمی نشون داد .خیلی نگارانم کرده این که چرا آریتمی نشون میده البته موقع ورزش بدنسازی ضربانم تا ۱۷۰ میره و هیچ مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   سلام اگر تپش زیاد دارید هولتر ریتم انجام بدید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت دکتر عزیز، ببخشید من 30 سال سن دارم، افتادگی دریچه میترال دارم به صورت خفیف، سه بار اکو دادم و تایید شده ولی در یک اکو گفتن شاید نارسایی داشته باشین، و استرس و اضطراب هم بیشتر مواقع دارم، الان در حال حاضر ضربان های نامنظم قلبی که دارم که غیر از صدای قلبم هست و روی سینه بالای قلبم احساس میکنم باعث اضراب بیشتر من شده و با درد مبهمی همراه هست، که بعد از مدتی با استراحت خوب میشه و بیشتر مواقع دلشوره و نگرانی دارم، ممنون میشم راهنمایی کنین چون این ضربان های غیر از ضربان قلبم که چون لاغر اندام هستم و با چشم هم محسوسه، زندگی رو مختل کرده و نگرانم کرده، ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام باید هولتر ۲۴ ساعته ریتم بشید تا نوع اریتمی ها و تعداد اون مشخص بشه
 • تصویر کاربر Javid چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  درود خدمت خانم دکتر خوب و دلسوز
  براتون آرزو تندرستی دارم
  خلاصه عرض کنم بنده ادم فوق استرسی و اضظرابی هستم کمی هم وسواس فکری و عملی دارم ! ( جهت شفاف سازی )
  در مواقع شدید استرس یا مکان هایی که قرار میگرفتم ماهی ۱-۲ باز قلبم هوری میرخت جوری که خیلی میترسیدم
  تا اینکه ۲ شب پیش سر جریانی عصبی شدم دوباره قلبم ریخت و منم مدام به طور وسواس گونه روی ریتم و ضربان قلبم فوکوس میکردم و این عمل مدام تکرار میشد تا اینکه پروپانول ۱۰ خوردم کمی اروم شدم و خوابیدم اما تا فردا که وقت دکتر گرفتم بهم گفتن افسردگی شدید و اضطراب دارم بهم فلوکستین ۲۰ و پروپانول ۲۰ تجویز کردن دیشب بدون استرس و ریختن دل خوابیدم اما موقع ای که بیدار شدم باز اون استرس و توجه به ضربان قلبم منو به خودش جلب میکنه و انگار این توجه من باعث شد هول یا دلم خالی شه ریزش داشته باشه
  خواهشا بگید بیماری قلبی ندارم تووروخدااا
  1. تصویر کاربر Javid سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)
   خانم دکتر در ادامه بگم بنده ۲۶ سال سن دارم
   همش مدام دارم فکر میکنم و فکر میکنم وقتی فکر میکنم هوری میریزه :(( دلم وقتی کمتر فکر کنم نمیریزه فقط دیشب بعد از مصرف پروپنال ۲۰ اصلا دیگه نریخت ! ضربانم بالای ۱۰ نمیره بین ۷۰-۸۵ هستش اما اگه جای استرسی برم یا استرس بگیرم دلم میریزه
   کمکم کنید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام در صورتی که اکو نرمال باشه احتمال بیماری قلبی کم هست ، و ممکنه عصبی باشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sara یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر همسر من ۳۰ سالشه وقتی وارد مطب دکتر میشه استرس میگیره تپش و فشارش میره رو ۱۷ ۱۸ ولی وقتی میاد خونه اروم‌یشه فشارش حداقل ۱۲وحذاکثر ۱۴ نوار قلب ازش میگیرن دکتر گفت قلبش یه مقدار انحراف به راست داره مادرزادیه مشکلی نیست ۳روز در هفته هم تنیس بازی میکنه هیچ مشکلی نداره میخواستم بدونم یعنی مشکل قلبی داره انحراف به راست ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام حتما باید اکو و هولتر فشار انجام بدن
 • تصویر کاربر الهه چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام ضمن عرض تشکر
  ۵۳ ساله هستم ، متاهل و دوبار زایمان طبیعی داشته ام،
  ۴ ساله ورزش( پیلاتس و یوگا) می کنم، حین ورزش و بالا و پایین رفتن پله مشکلی ندارم
  در طول یکماه یکی دو بار دچار تپش قلب میشوم،برای چکاپ نزد دکتر رفتم ، نوار و اکو انجام دادند، و گفتند یکی از دریچه ها گشاد است ولی چون تنگ نفس نداری و درفعالیت مشکل نداری فعلا کاری بهش نداریم،
  و پرانول ۱۰ تجویز کردند ، روزی دوبار
  سرچ کردم دیدم عوارض دارو زیاد است و اگر مصرف کنم قطع کردنش هم برام مشکل درست میکنه،
  سوال:
  ۱- آیا مصرف قرص برایم ضروریست؟
  ۲- آیا اگر دچار گرفتگی عروق قلبی باشم ، در همین تست ها خودش را نشان میده؟ گرفتگی ندارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام ظاهرا گشادی دریچه کم بوده و اهمیتی نداره برای بررسی عروق قلبی باید سی تی انژیو یا تست اسکن با ورزش بدید
 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  مدتی است که بعلت یک سرمایه گذاری اشتباه دچار استرس های شدید میشوم که گاهی دو دست چپ و راستم از ساعد به پایین دچار یک نوعی بیحسی و گزگز میشود و گاهی که فکر و خیال و استرسم زیاد می‌شود درد در ناحیه قفسه سینه زیاد میشود و احیای میکنم در حال حمله قلبی هستم این حالتها البته دائمی نیستند و گاهی برایم پیش میآید خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید چه قرصی استفاده کنم
  پیشاپیش از شما سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام و وقت به خیر احتمال اینکه مربوط به اعصاب باشه هست ولی بهتره از نظر قلبی هم حتما بررسی بشید به خصوص اگه سن بالای ۳۰ دارید
 • تصویر کاربر صابر جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما .خانم دکتر مدت ۲ ماهی هست که من گاهی قلبم تیر میکشه گاهی با تغییر حالت و حرکت دست درد میگیره و خوب میشه رفتم نوار قلب گرفتم پزشک عمومی گفت مشکوکه خواستم لطف کنید نوار رو ملاحظه کنید ببینید مشکلی هست یا خیر .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام نوار مشکلی نداره
 • تصویر کاربر نسرین جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید یک سالی هست که یهو تپش قلب میگیرم دست و پام یخ میکنه سمت چپم درد مبگیره احساس میکنم الانه قلبم وایسته به دکتر مراجعه کردم اکو و نوار قلب و ازمایشات قلبی سالم بود مشکلی نداشتم گفتن از استرسه ولی بعضی موقع ها یهو احساس میکنم ضربان قلبم نامنظم میشه این پرسه فقط چندثانیه طول میکشه فوری خوب میشم ولی خیلی میترسم نگرانم نکنه اریتمی قلبی دارم لطفا کمکم کنید خیلی اذیت میشم درضمن دکتر روانشناسم مراجعه کردم داروهای اعصاب و پروپرانول مصرف میکنم ولی باز این حالتهارو دارم اصلا خوب نشدم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام هولتر ۴۸ ساعته ریتم انجام بدید ، تست تیرویید هم چک کنید ، اگر مشکل گوارشی دارید اون را هم درمان کنید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر خسته نباشید ببخشید من دیگه کلافه شدم آدم خیلی ترسویی هستم تهران رفتم اکو و نوار بهم گفتن سالمی فقط افتادگی دریچه میترال داری که دکترش میگفت مهم نیست بعد اومدم شهرمون رفتم دکتر بازم اکو دادم گفت هیچیت نیس رفتم روانشناس فقط قرصای پرپرانول ۱۰ میخورم سرترالین ۱۰۰ اما بازم تپش قلب شدید دارم مخصوصا وقتی که هول میشم تا یک روز کل سمت چپم هر ۲ یا ۳ ساعت یبار تیر میکشه خوب میشه
  واقعا خستم ۲۳ سالمه
  کمکم کنین من حتی از ورزش کردن هم استرس میگیرم که تپش قلبم بالا نره و یه نکته ی دیکه ای هم که هست همش زیر سینه ی چپم درد هس و هرچی به دنده ها نزدیک میشه دست میزنم دردشون وحشتناک تره گاهی عطسه میزنم دقیقا همون ناحیه زیر سینه محکم گرفتگی ایجاد میشه که باید بالا پایین بپرم ول کنه البته اینم بگم گاها درد به پشت سمت چپ بدنم یعنی پشت کتف هم میزنه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما سطح ویتامین دی را چک کنید و در حد ۵۰ حفظ بشه ، به طور منظم ورزش کنید با شدت کم ، اگه بهتر نشدید هولتر ریتم انجام بدید
 • تصویر کاربر مژگان یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام شبتون بخیر، من مدت یکماه ونیمه دچارتنگی نفس شدید شدم یه باردمترمراجعه کردم که گفتن التهاب ریه دارم وکورتون برام تجدیزکردن تا چندروز خوب بودم والان چندروزه با خیلی شدیدشده طوریکه حس میکنم نفس کم میارم وموقع نفس کشیدن به قلبم فشارمیاد دچارخمیازه ناقص میشن وپشت کتفم تیرمیکشه ودرد میگیره ضربان قلبم بالاپایین میشه وقفسه سینم تیرمیکشه واقعاایتگن تنگی نفس آزاردهنده شده ایاممکنه به خاطرقلبم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما از نظر گرونا بررسی بشید اگه کرونا نبود جهت بررسی قلبی مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر مژگان دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام من سیتی ریه دادم که گفتن یه لک یاعفونت خیلی کوچیک توی ریم هست ومشخص نیست چیه، بایدگزارش سیتی ببرم، که بعدیکهفته بردم وگفتن مشکلی نداره وهمه چیزنرماله وفقط زیه هام التهاب داره ولی واقعا این تنگی نفساازاردهنده شده، هیچ علائمی ندارم الان دوماه گذشته واین تنگی نفس ادامه دارشده
  3. تصویر کاربر مژگان دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام من سیتی ریه انجام دادم گفتن یه عفونت کوچیک توی ریم هست ولی مشخص نیست چیه، بایدگزارش سیتی روببرم، بعدیکهفته بردم گفتن مشکلی ندارم همه چیزنرماله وچون تنگی نفس دارم به خاطرالتهاب ریه هست الان دوماه گذشته دوزداروهام تموم شده ولی همچنان تنگی نفس آزاردهنده رو آرم، وکتف وگردنم سمت چپ خیلی درد داره وخمیازه ناقص میکشم
  4. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   اکو قلب باید انجام بدید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکترمن تقریباسه سال پیش تپش قلب گرفتم رفتم دکتر قلب نوارقلبراگرفت گفت از استرسه واکوشدم گفت قلبت سالمه وآزمایشم خوب بود به همین خاطر من خیلی میترسم ذهنم رادرگیر کرده وحشت دارم به دکتر اعصاب وروان رفتم گفت وسواسی شدی انواع قرص اعصاب خوردم هیچ اثری نذاشت من فقط تپش قلب دارم وقتی چندماه قرص پروپرانول خوردم هیچ تاثیری نداشت وقتی فشارم رو می گرفتم فشارخونم ده وبعضی وقتها نه بودولی نبضم زیر60استولی باز احساس تپش قلب دارم تااینکه دوباره رفتم به متخصص قلب دیگه نوارقلبم راگرفت گفت مشکلت غیر قلبیاست استرست خیلی بالاست بهم سرترالین 50و متوپرال 50تجویزکرو گفت سرترالین متورال تصفی صبح نصفی شب بخور الن ده روز میخورم باز تپش قلب رااحساس می کنم فشار خونم رامیگیرم فشارم تقریبا10و9 است نبضم زیر 60 است ولی احساس تپش دارم میترسم داروها اثرنکند آخر سر به بیماری قلب دچارشوم وایست قلب کنم توروخدا راهنماییم کنیدمتشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بهتره متورال را یک چهارم صبح و یک چهارم شب بخورید ، بعضی اوقات کم شدن ضربان قلب هم باعث تپش میشه ، همچنین قرصاس امپرازول هم یکماه صبح ناشتا بخورید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  دو برگ نتیجه آزمایش خون در ارتباط با پرسش قبلی من تقدیم حضور می گردد.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   ازمایش فقط کمی غلظت خون دارید ، ولی قند و چربی و بقیه ازمایشات چک نشده
 • تصویر کاربر خاطره شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسروی مدتی است دچاررتپش قلب شدم طوری که بدنم می لرزه و احساس می کنم که دارم سکته می کنم دچار مشکل عصب معده و التهاب معده هم هستم و روزی دوبار امپرازول می خورم ولی به خاطر اون حالتهای تپش شدید مثل یک حمله مدتی است که ازپاهام مورمور و گز گز میشه و گاهی در بک پام احساس بی حسی می کنم و خواب رفتن پا و گاهی در صورتم احساس بی حسی یکطرف آن و پشت سرمگز گز می کنه
  به دکتر قلب که مراجعه کردم گفتند افتادگی دریچه داری و گفتند دو دریچه ،هر وقت تپش سراغم میاد پروپرانولول می خورم
  در ترافیک دوباره تپشم بالا میره
  من اصلا مشکل عصبی نداشتم وهمه چیز از شروع تپش قلبم و التهاب معده شروع شد و الان گزگز دست وپا و بی حسی نگرانم کرده در ضمن روزی یک قرص کورتون هم می خورم به خاطر مشکل التهاب،خانم دکتر هر وقت تپش می گیرم سینه سمت چپم و پشت اون تا چندروز درد می کنه
  به نظرتون من مشکل قلبی دارم چی بخورم برای این دردهای براثر تپش، و اینکه چه بخورم تا گزگز و خواب رفتن دست و پام خوب شه
  گاهی گلاب و بها رنارنح و گل گاو ربان هم می خورم
  کمکم کنید اگر نیاز است تصاویر اکو و آزمایشم را بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بعید هست مشکل قلبی داشته باشید ، از نظر کم خونی و کمبود ویتامین دی بررسی کنید ، به دکتر مغز و اعصاب برای بیحسی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اسماعیلی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقت شما بخیر
  من سال گذشته دی ماه پیش شما اومدم و نوار قلب من رو بررسی کردید و اکو قلب دادم و حتی نشتی دریچه قلبم رو هم چک کردید و فرمدید نیاز به دارو ندارم و هیچ مشکل خاصی نبست و احتمالا از گوارش من هست هفته گذشته من دو باره تپش قلب گرفتم و چند روز میشه که یه دفعه دچار تپش قلب میشم چه در حال راه رفتن و چه در حال نشستن امکان داره گوارش من باعث این تپش قلب ها باشه چون یههو تپش قلب می گیرم به همراه حالت تهوع و سست شدن بدنم و در ساعاتی درد در سرم به صورت ضربه ای و البته من استرسی هم هستم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام فشار خونتون را بررسی کنید و داروی گوارش هم بخورید بهتر نشدید مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ندا سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام ،خسته نباشین،بنده ۳۷سالمه ،پروسه پر از استرس زای طلاقو طی کردم ،یه شب احساس سکته کردم و فشار خون بالا و تپش قلب شدید،پزشک متخصص قلب فرمودن قلب سالمه،اختلال پنیک من تایید شد،الانم وقتی اس ام اس دادگاه می یاد یا وکیلم زنگ می زنه دچار سنگینی سینه می شم و رفلاکس شدید معده می گیرم،چندین بااار نوار قلب طول تپش قلب گرفتم ،گفتن مشکلی نیست واسه استرسه،ایا به نظر شما اختلال پنیکم بعد از بر طرف شدن عامل استرسی من خوب می شه،ایا سنگینی سینه و حالات رفلاکس من طبیعیه در موقع استرس؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام برای رفلاکس دارو بخورید و اگه حملات پانیک شدید هست به روانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشی دخترم ۳۰سالشه سه ماه پیش کرونا گرفته بود و خوب شد ولی گهگاهی تپش قلب داشت از کوچکی مشکلی نداشته امروز نوار قلب گرفته پزشک قلب بهش گفته سوراخی مادرزادی در‌دریچه قلب داری و دستور اکو مری دادند نگرانم .سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ابتدا یک اکو تخصصی با تزریق کنتراست انجام بدن اگه سوراخ تایید شد اکو مری لازم هست
 • تصویر کاربر احلام جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام..خواهرم ۳۷ سال سن دارن و از میگرن شدید رنج میبرن.مدتی با مراجعه به متخصص دارو مصرف کردن ولی دجار حملات عصبی شدن و دارو رو قطع کردن.. الان تقریبا هرشب دچار تپش قلب شدید و بی قراری میشن و در همون لحطه به اورژانس مراجعه میکنیم و در اکو و نوار قلب چیزی مشاهده نمیشه.. آزمایش کامل خون و ام ار ای انجام شده بازم چیزی مشاهده نشده. تنها چیزی ک معلوم شده باکتری معده توسط اندسکوپی بوده...الان هر یک شب در میون دچار همون حالات میشن و ما نمیدونیم اون لحظه چکار کنیم ...ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام به روانزشک مراجعه کنید ممکنه حملات پانیک باشه
 • تصویر کاربر miran دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر یه سوال داشتم در مورد اینکه استرس و اضطراب در بیماران قلبی چطور باعث هیپوکسی مضاعف قلب میشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   چون استرس باعث ترشح هورمونها و افزایش فشار و ضربان قلب میشه و مقدار اکسیژن مصرفی قلب را بالا میبره

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر