درباره دکتر

دکتر آرزو خسروی – متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکو کاردیوگرافی
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه
رئیس بخش اکوکاردیوگرافی بیمارستان بقیه الله اعظم
عضو انجمن قلب و عروق ایران
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی ایران
عضو انجمن قلب اروپا (ESC)
عضو انجمن اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری اروپا (EACVI)
عضو انجمن اکو کاردیوگرافی آمریکا (ASE)
عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اترواسکلروز

انجام استرس اکو در مطب دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی قلب

فهرست مطالب

انجام استرس اکو برای تشخیص بیماری های شریان کرونر قلب در مطب دکتر آرزو خسروی

آزمایش استرس اکو در مطب دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی، با تزریق دوبوتامین انجام می شود. جهت ارتباط با نوبت دهی مطب کلیک کنید. قیمت آزمایش استرس اکو در مطب یک ملیون ششصد و هفتاد و چهار هزار تومان است که با توجه به اقلام مصرفی حین انجام آزمایش امکان افزایش هزینه وجود دارد.

استرس اکوکاردیوگرافی چیست؟

استرس اکو آزمایشی برای تعیین عملکرد قلب و عروق خونی است. در ادامه با آن بیشتر آشنا می شویم.

آزمایش سرپایی استرس اکو نشان می دهد قلب شما در مواقعی که در حال فعالیت بدنی هستید، چقدر خوب کار می کند. این آزمایش برای اثبات یا رد وجود بیماری های شریان کرونر قلب صورت می گیرد.

اکوکاردیوگرافی استرس به واسطه داروهایی مثل دوبوتامین که ورزش را شبیه سازی می کنند، انجام می شود. انجام این آزمایش ایمن و بی خطر در مطب دکتر آرزو خسروی بین ۱۵ الی ۲۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

اگر درد قفسه سینه ای دارید که فکر می کنید به علت بیماری عروق کرونر یا حمله قلبی است پزشک ممکن است تست استرس اکو درخواست کند. استرس اکو همچنین تعیین می کند که اگر در توانبخشی قلبی هستید، چه مقدار ورزش با خیال راحت می توانید انجام دهید.
همچنین می توان از این آزمایش جهت ارزیابی میزان موفقیت درمان هایی نظیر پیوند عروق، آنژیوپلاستی و داروهای ضد آنژین و ضد آریتمی استفاده کرد.

فیلم استرس اکو

خطرات و عوارض استرس اکو با تزریق

این نوع از  اکو با تزریق بی خطر و ایمن است. دوبوتامین تزریقی برای انجام آزمایش فقط ضربان قلب را مقداری افزایش می دهد و هیچ گونه خطر یا عوارضی به همراه ندارد.

آمادگی قبل از استرس اکو در مطب دکتر آرزو خسروی

این آزمایش در مطب دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام می شود که معمولا ۱۵ الی ۲۵ دقیقه طول می کشد.

۱- ۷ ساعت قبل از انجام تست مواد غذایی و نوشیدنی مصرف نکنید و ناشتا باشید.

۲- در روزی که تست را انجام می دهید سیگار نکشید زیرا نیکوتین می تواند با ضربان قلب تداخل داشته باشد.

۳- بدون مشورت با پزشک خود قهوه یا داروهای حاوی کافئین مصرف نکنید.

۴- اگر دارو مصرف می کنید از دکتر خود بپرسید که در روز تست داروها را مصرف کنید یا نه. نباید از داروهای قلبی خاصی مانند بتابلاکرها و داروهایی که ضربان قلب را کنترل می کنند مانند، Isosorbide mononitrate-dinitrate isosorbide) ،Isordil Titradose) و نیتروگلیسرین قبل از تست استفاده کنید.

6- لباس های راحت و گشاد بپوشید.

48 ساعت قبل از انجام این آزمایش باید مصرف داروهایی که ضربان قلب را کنترل می کنند قطع شود.

اکو استرس در مطب دکتر آرزو خسروی چگونه انجام می شود؟

ابتدا 10 تکه کوچک و چسبنده به نام الکترود را روی قفسه سینه بیمار می چسبانیم. الکترودها به دستگاه ثبت نوار قلب وصل می شوند. نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب به خصوص تعداد و ریتم منظم ضربان قلب را اندازه گیری می کند. معمولا فشار خون هم در طول تست اندازه گیری می شود.

استرس اکو با تزریق دوبوتامین

آزمایش استرس اکو در مطب دکتر خسروی با تزریق داروی دوبوتامین انجام می شود. دارویی که ضربان قلب را افزایش می دهد و حالتی را شبیه سازی می کند که بیمار در حال انجام فعالیت بدنی باشد. پس از تزریق دارو زمانی که ضربان قلب به بیشترین سطح خود رسید، از بیمار درخواست می شود به پهلو دراز کشیده و دکتر آرزو خسروی، اکو در حال استراحت یا اولتراسوند از قلب را انجام می دهند. هزینه آزمایش استرس اکو در مطب یک ملیون ششصد و هفتاد و چهار هزار تومان است که با توجه به اقلام مصرفی حین انجام آزمایش امکان افزایش هزینه وجود دارد.

ابتدا ژل مخصوصی روی پوست می زنند و سپس از دستگاهی به نام مبدل استفاده می کنند. این دستگاه امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از حرکات قلب و ساختارهای داخلی را منتشر می کند. به این صورت پزشک تصاویر سونوگرافی از قلب را در نمایشگر مشاهده می کند و در این مشاهده در میابد که آیا عضلات قلب در حال ورزش به اندازه کافی خون و اکسیژن دریافت می کنند یا خیر.

انجام انواع اکو قلب در مطب دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی
انجام انواع اکو قلب در مطب دکتر آرزو خسروی فلوشیپ اکوکاردیوگرافی

جواب آزمایش استرس اکو با تزریق

این آزمایش بسیار دقیق و قابل اعتماد است و دکتر خسروی نتایج آزمون را برای شما توضیح می دهند. اگر نتایج طبیعی باشد یعنی قلب شما به درستی کار می کند و عروق خونی به علت بیماری عروق کرونر، مسدود نمی باشد.

نتایج آزمایش غیر طبیعی ممکن است به این معنی باشد که قلب به طور موثر خون پمپاژ نمی کند. زیرا در رگ های خونی انسداد وجود دارد. دلیل دیگر می تواند به علت تخریب قلب در نتیجه حمله ى قلبی باشد.

تشخیص بیماری عروق کرونر و ارزیابی خطر ابتلا به حمله قلبی در اوایل، می تواند به پیشگیری از عوارض بعدی کمک کند. این تست همچنین تعیین می کند که آیا در حال حاضر برنامه توانبخشی قلب برای شما کاربردی است یا نه.

انجام استرس اکو ضروری است؟

در صورتی که پزشک به مشکل داشتن دریچه ها یا حفرات قلبی فرد مشکوک باشد و یا مشکلات قلبی علائمی مانند تنگی نفس یا درد قفسه سینه را ایجاد کرده باشند، او می تواند انجام یک استرس اکوکاردیوگرافی را به بیمار پیشنهاد دهد.

قیمت استرس اکو با تزریق در مطب دکتر آرزو خسروی

قیمت استرس اکو کاردیوگرافی یک ملیون ششصد و هفتاد و چهار هزار تومان است که با توجه به اقلام مصرفی حین انجام آزمایش امکان افزایش هزینه وجود دارد. همچنین به دلیل نوسانات ارز، بهتر است پیش از مراجعه به مطب، قیمت آن  را به صورت تلفنی جویا شوید.


دکتر آرزو خسروی عضو انجمن اکوکاردیوگرافی قلب ایران، آمریکا و اروپا.

برای دریافت نوبت استرس اکو در مطب دکتر آرزو خسروی با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ در تماس باشید.