متخصص قلب در تهران

اثرات داروی تراستوزوماب بر قلب (داروی سرطان سینه)

طبق مطالعات انجام شده، بیماران مبتلا به سرطان سینه که همزمان با مصرف داروی تراستوزوماب یا همان هرسپتین شروع به مصرف یکی از دو داروی شناخته شده قلبی کردند هیچ پیشرفتی در جلوگیری از کاهش عملکرد قلبی خود نداشته اند.

داروی تراستوزوماب یا هرسپتین یک داروی متمرکز سرطان است که با آسیب قلبی ارتباط داده شده است.

با این حال، برخی از بیماران علاوه بر تراستوزوماب، از قبل یا به طور همزمان شیمی درمانی با پایه آنتراسایکلین نیز دریافت می کردند. بروز آسیب قلبی در گروهی از این افراد که لیزینوپریل یا کارودیلول نیز مصرف می کردند به نصف کاهش یافت. لیزینوپریل و کارودیلول به ترتیب از دسته دارو های مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین و بتا بلاکر ها می باشند.داروی هرسپتین

عوارض داروهای سرطان سینه

 

یافته ها نشان می دهند هیچکدام از دارو های کارودیلول و لیزینوپریل، تفاوتی در شرایط زنانی که تحت یک دوره استاندارد درمان با تراستوزوماب قرار دارند ایجاد نمی کنند. با این حال، این دارو ها در افراد دارای سابقه درمان با آنتراسایکلین می توانند از قلب محافظت کرده و مصرف آن ها باید در نظر گرفته شود.

عوارض داروی هرسپتین 

عوارض داروی سرطان سینه بر قلب و سایر اعضای بدن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فشار خون بالا
 • درد کمر یا مفصل
 • گر گرفتگی
 • سر درد
 • اسهال داروی هرسپتی

اگز شما هم از داروی هرسپتین استفاده میکنید و از عوارض آن نگرانی دارید، سوالتان را در بخش ثبت پرسش ارسال کنید و ظرف چند روز پاسخ خود را دریافت کنید.

این مطالعه در حال افزایش آگاهی درباره این موضوع است که برخی درمان های سرطان می توانند با نارسایی یا دیگر مشکلات قلبی در ارتباط باشند.

در حالی که مطالعات کوچک تر بر کارآمدی این دارو های قلبی رایج در محافظت از مسمومیت قلبی ناشی از داروی آنتراسایکلین تحقیق کرده اند، این آزمایش یکی از اولین و بزرگترین تحقیقاتی است که توانایی یا عدم توانایی این دارو ها در جلوگیری از بروز مشکلات قلبی ناشی از تراستوزوماب و جلوگیری از نیاز قطع یک درمان احتمالی زندگی بخش را ارزیابی می کند.

عوارض داروی هرسپتین

 

 

داروی تراستوزوماب (هرسپتین) به عنوان یک درمان موفقیت آمیز برای سرطان پستان HER2 مثبت تحسین شده است.

سرطان سینه و نارسایی قلبی

این نوع سرطان یکی از تهاجمی ترین انواع سرطان است. با این حال، گولین بیان دارد که برخی مطالعات نشان داده اند حداکثر تا 1 نفر از هر 4 زنی که این درمان را دریافت کرده است مشکلاتی از جمله علائم حمله قلبی را تجربه کرده است.

نارسایی قلبی ، بیماری است که در آن قلب ضعیف شده و نمی تواند جهت پاسخگویی به نیاز های بدن مقدار خون کافی را پمپاژ کند. این وضعیت به دستورالعمل های بالینی شدیدتری منجر شده که اظهار دارند زن مبتلا باید قبل از شروع مصرف داروی تراستوزوماب از طریق اکوکاردیوگرام یا دیگر روش های تصویر برداری غربالگری شده و نسبت پمپاژ خون به میزان خون رسانی قلب وی ارزیابی شود. .

میزان کاهش خون رسانی، حجمی از خون است که با هر ضربان قلب از بطن چپ، مهم ترین حفره تپنده قلب، خارج می شود. در صورتی که این مقدار کمتر از 50 درصد (حد پایین بازه عادی) باشد، این افراد واجد شرایط مصرف داروی تراستوزوماب بر اساس استاندارد های عملی رایج نیستند.داروی هرسپتین

شرایط بسیار دشواری است زیرا در حالی که مایل به آسیب دیدن قلب نیستیم، از طرف دیگر نیز نمی خواهیم از احتمال درمان یک سرطان جلوگیری کنیم. به دلیل وجود این فرایند غربالگری اولیه، ما از تجویز برخی از این دارو های زندگی بخش بالقوه امتناع می کنیم.

در حالی که شیمی درمانی آنتراسایکلین می تواند اثراتی طولانی مدت و آسیبی احتمالا غیر قابل برگشت به عضله قلب وارد کند، درمان با تراستوزوماب با کاهشی خفیف تر و اغلب موقتی در عملکرد قلب ارتباط داده شده است.

 اطلاعات ما تایید می کنند که آنتراسایکلین ها دارو هایی تهاجمی بوده و نسبت به تراستوزوماب آسیب بسیار بیشتری به عضله قلب می رسانند.

این آسیب می تواند در اثر مصرف قبلی این نوع شیمی درمانی ایجاد شده باشد. بنابراین، با اینکه کسر تخلیه بیمار عادی بوده و اجازه شروع مصرف تراستوزوماب را به آن ها می دهد اما امکان دارد قلب آن ها از قبل آسیب دیده باشد.

اثر داروی تراستوزوماب بر قلب

 

 

 

 

تأثیر داروهای مختلف بر عملکرد قلبی

هیچکدام از دارو های لیزینوپریل یا کارودیلول در زمینه پیشگیری از مسمومیت قلبی ایجاد شده توسط تراستوزوماب یا پیشگیری از اختلالات مرتبط در درمان تفاوت چندانی با داروی شاهد نداشتند. با این حال، در بیمارانی که به وسیله آنتراسایکلین ها درمان شده بودند، این دارو های قلبی در حفظ کاهش خون رسانی بطن چپ (توانایی پمپاژ قلب) موثر بودند.

کارودیلول و لیزینوپریل افت عملکرد قلب را به نصف رسانده که این پدیده تفاوتی چشمگیر بود. تفاوت هر کدام از این دارو ها نسبت به دارو نما به ترتیب 0.49 و 0.53 بود. اثرات نامطلوب قلبی در میان این سه گروه مشابه بوده و بروز آن ها در بیماران مصرف کننده دارو نما، کارودیلول و لیزینوپریل به ترتیب 32، 29 و 30 درصد بود.

عوارض جانبی رایج فشار خون پایین و گیجی بود که در گروه مصرف کنندگان کارودیلول خفیف تر بود. کارودیلول بهتر تحمل می شود.

اما طبق مطالعات در صورتی که فرد به سرطان پستان مبتلا بوده، متخصص سرطان او مایل به تجویز هرسپتین بوده و سابقه مصرف آنتراسایکلین را داشته باشد شانس بهتری در اجتناب از ابتلا به افت عملکرد قلب دارد. همچنین، در صورتی که این فرد از قبل لیزینوپریل یا کارودیلول (هر کدام که بهتر تحمل می شود) مصرف کند، می تواند بدون آسیب دیدن قلب خود مصرف هرسپتین را آغاز کند.

او بلافاصله تاکید می کند که تمامی درمان های سرطان سبب ایجاد مشکلات قلبی نشده و برای آن مواردی که این مشکلات را ایجاد می کنند امکان دارد راه هایی احتمالی جهت به حداقل رساندن آسیب قلبی مرتبط وجود داشته باشد.داروی هرسپتین

این آزمایش اطلاعات مهمی را به پزشکان می دهد تا در هنگام برنامه ریزی برای درمان های سرطان بیماران پر خطر از آن ها استفاده کنند.

این مطالعه به دلیل اینکه در سطوح اولیه سرطان های HER2 مثبت، امکان استفاده از آنتراسایکلین را به متخصص سرطان می دهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. رژیم های درمانی با پایه آنتراسایکلین برای بیماران پر خطر موثر تر بوده اما مسمویت قلبی بالای آن ها مصرفشان را محدود می کند. محققان به تحلیل اطلاعات و ارزیابی چگونگی تاثیر گذاری مصرف دارو های قلبی در کنار درمان های متمرکز سرطان بر وسعت اختلال عملکردی قلب، مدت پایداری و امکان یا عدم امکان احیای آن ادامه خواهند داد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

جهت مراجعه حضوری به مطب با تلفن نوبت دهی به شماره 02122894086 تماس بگیرید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

 • در این قسمت سوال خود را ارسال کنید. هزینه ثبت پرسش ۱۰هزار تومان است.
تنها پس از پرداخت مبلغ ۱۰هزار تومان میتوانید کد رهگیری دریافت نمایید و پاسخ خود را مشاهده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای مشاهده پاسخ سوال خود، کد رهگیری را در این قسمت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پاسخ های ارائه شده اعم از تشخیصی و درمانی، در این بخش توسط دکتر آرزو خسروی، کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی نیاز نمی‌کند.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گلی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  با سلام مادر من مریض شماست امروز متوجه شدم حدود سه هفته است قرص متورال با قرص متازیرو باهم مصرف میکن یکی صبح یکی شب و میگه دکتر بهم گفته سنش 70سال شاید اشتباه کرده باش راهنمایی می فرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 9 ماه پیش)
   سلام متورال را قطع کنند و فقط متازیرو بخورن
 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  وقتتون بخیرخانمی ۳۹ ساله هستم و اخیرا مشکلات فراوان و تنش زایی در زندگی داشتم که منجر به اضطراب شدید در من شده.به دنبال یک عصبانیت بی نهایت شدید قلبم یک دفعه یک ضربان نامنظم زد مثل احساس لرزش یا پرش.همین موضوع بیشتر باعث استرس و اضطرابم شد.دکتر قلب نوار گرفتن و اکو گفت افتادگی دریچه میترال هست و ربطی به قلب نداره و مشکل اعصاب هست.فشارو میزان تپشم همیشه نرمال هست.دکتر پروپرانولول ۱۰ یدونه صبح یدونه شب و آمی تریپتیلین ۲۵ شب ها دادن.بهتر شدم و آریتمی نداشتم چند ماه اما به محض عصبانیت و یا خستگی زیاد دوباره این پرش قلب برمیگرده.خیلی میترسم خطرناک باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام ، اگر گاهی این طور میشید خطرناک نیست ولی اگر بیشتر روزها هست مراچعه کنید ، اگر مشکلات معده هم دارید درمان کنید
 • تصویر کاربر زهره جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  با سلام
  ( سال قبل تعويض دريچه مكانيكي ايورت و ميترال داشتم ) و براي فشار ريوي ٤٠ )مصرف قرص اسپيرونولاكتونء باعث افزايش شديد پناسيم ، اسيد اوريك و تري گليسيريد وحتي اوره شده قرص اپلرون تجويز شده كه ءچون همان عوارض را براي من دارد نسبت به مصرفش نگرانم ، چون با توجه به مصرف وارفارين رژيم غذايي ام سخت دچار مشكل شده و حسابي گيج شده ام و دچار سو تغذيه.لطفا در صورت امكان توضيحاتي در مورد موارد ذيل بفرماييد
  ١-نوع فشار ريوي من ايا ثابت ميماند يا رو به پيشرفت است ؟ ايا با دارو قابل كنترل است ؟ من كه علايم ورم و تجمع اب ريوي ندارم چرا لازم است از ديورتيك ها استفاده كنم ؟٢
  - امكان جايگزيني قرصهاي ديورتيك با قرصهاي ديگر كم عوارض تر هست؟
  - واينكه ايا ميشود قرص هاي ديورتيك را پيوسته بصورت روزانه استفاده نكرد مثلا هفته اي يك يا دو بار استفاده كرد؟
  ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام فشار ریوی ممکنه پس از عمل کاهش پیداکنه ، اسپیرونو لاکتون غیر از دیورتیک بودن ، خواص دیگه ای هم داره که برای قلب مفید هست ، اگه بدلیل کاهش پمپاژ قلب و یا سکته قلبی نیاز به مصرف اسپیرونولاکنون یا اپلرنون نباشه میشه دیرتیکهای دیگر را جایگزین کرد ویا یک روز در میان خورد
 • تصویر کاربر A.M سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 318 مشاهده پرسش
  سلام لطفا درباره این سوراخ نظرتون رو بگید هفته ۱۹ بارداری اکو انجام شده.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام احتمال بسته شدنش هست
 • تصویر کاربر ر.س سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام. من قرص کلومیپرامین سرترالین آریپیپرازول مصرف میکنم. آیا عوارض این قرصها ضربان قلب نامنظم هست. چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله ممکنه باشه
 • تصویر کاربر لاوچاک سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 385 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  با توجه به کمبود و عدم دسترسی به داروی متوهگزال95، و طریقه مصرف روزی نصفی قرص صبح.میشه لطف کنید و یه داروی جایگزین و طریقه مصرفش رو معرفی کنید.
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ميتونيد از داروي ميوكارمت يا متازيرو ٩٥ ميلي گرم روزي نصف استفاده كنيد ، اگه دوز ٩٥ گير نيومد از دوز ٤٧.٥ ميلي گرم روزي يك عدد استفاده كنيد اگه باز پيدا نكردين قرص متورال يا متوپرولول ٥٠ ميلي . هر ١٢ ساعت نصف استفاده. كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر