متخصص قلب در تهران

اثرات داروی تراستوزوماب بر قلب (داروی سرطان سینه)

طبق تحقیقی که در شصت و هفتمین جلسه علمی سالانه کالج قلب آمریکا ارائه شد، بیماران مبتلا به سرطان سینه که همزمان با مصرف داروی تراستوزوماب شروع به مصرف یکی از دو داروی شناخته شده قلبی کردند هیچ پیشرفتی در جلوگیری از کاهش عملکرد قلبی خود نداشته اند.

تراستوزوماب یک داروی متمرکز سرطان است که با آسیب قلبی ارتباط داده شده است.

با این حال، برخی از بیماران علاوه بر تراستوزوماب، از قبل یا به طور همزمان شیمی درمانی با پایه آنتراسایکلین نیز دریافت می کردند. بروز آسیب قلبی در گروهی از این افراد که لیزینوپریل یا کارودیلول نیز مصرف می کردند به نصف کاهش یافت. لیزینوپریل و کارودیلول به ترتیب از دسته دارو های مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین و بتا بلاکر ها می باشند.

عوارض داروهای سرطان سینه

مایا گولین – پزشک، پروفسور پزشکی در زمینه بیماری های قلبی دانشگاه کنتاکی و نویسنده اول این مطالعه – می گوید:

یافته های ما نشان می دهند هیچکدام از دارو های کارودیلول و لیزینوپریل، تفاوتی در شرایط زنانی که تحت یک دوره استاندارد درمان با تراستوزوماب قرار دارند ایجاد نمی کنند. با این حال، این دارو ها در افراد دارای سابقه درمان با آنتراسایکلین می توانند از قلب محافظت کرده و مصرف آن ها باید در نظر گرفته شود.

عوارض داروی هرسپتین 

عوارض داروی سرطان سینه بر قلب و سایر اعضای بدن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فشار خون بالا
 • درد کمر یا مفصل
 • گر گرفتگی
 • سر درد
 • اسهال

روش های خانگی کنترل فشار خون بالا

این مطالعه در حال افزایش آگاهی درباره این موضوع است که برخی درمان های سرطان می توانند با نارسایی یا دیگر مشکلات قلبی در ارتباط باشند.

در حالی که مطالعات کوچک تر بر کارآمدی این دارو های قلبی رایج در محافظت از مسمومیت قلبی ناشی از داروی آنتراسایکلین تحقیق کرده اند، این آزمایش یکی از اولین و بزرگترین تحقیقاتی است که توانایی یا عدم توانایی این دارو ها در جلوگیری از بروز مشکلات قلبی ناشی از تراستوزوماب و جلوگیری از نیاز قطع یک درمان احتمالی زندگی بخش را ارزیابی می کند.

عوارض داروی هرسپتین

گولین بیان می کند: ما مایل به دانستن تاثیر گذاری یا عدم تاثیر گذاری اثرات جلوگیری کننده قلبی این دارو ها بر داروی تراستوزوماب بودیم.

تراستوزوماب (هرسپتین) به عنوان یک درمان موفقیت آمیز برای سرطان پستان HER2 مثبت تحسین شده است.

سرطان پستان و نارسایی قلبی

این نوع سرطان یکی از تهاجمی ترین انواع سرطان است. با این حال، گولین بیان دارد که برخی مطالعات نشان داده اند حداکثر تا 1 نفر از هر 4 زنی که این درمان را دریافت کرده است مشکلاتی از جمله علائم حمله قلبی را تجربه کرده است.

نارسایی قلبی ، بیماری است که در آن قلب ضعیف شده و نمی تواند جهت پاسخگویی به نیاز های بدن مقدار خون کافی را پمپاژ کند. این وضعیت به دستورالعمل های بالینی شدیدتری منجر شده که اظهار دارند زن مبتلا باید قبل از شروع مصرف داروی تراستوزوماب از طریق اکوکاردیوگرام یا دیگر روش های تصویر برداری غربالگری شده و نسبت پمپاژ خون به میزان خون رسانی قلب وی ارزیابی شود. .

میزان کاهش خون رسانی، حجمی از خون است که با هر ضربان قلب از بطن چپ، مهم ترین حفره تپنده قلب، خارج می شود. در صورتی که این مقدار کمتر از 50 درصد (حد پایین بازه عادی) باشد، این افراد واجد شرایط مصرف داروی تراستوزوماب بر اساس استاندارد های عملی رایج نیستند.

او می گوید: شرایط بسیار دشواری است زیرا در حالی که مایل به آسیب دیدن قلب نیستیم، از طرف دیگر نیز نمی خواهیم از احتمال درمان یک سرطان جلوگیری کنیم. به دلیل وجود این فرایند غربالگری اولیه، ما از تجویز برخی از این دارو های زندگی بخش بالقوه امتناع می کنیم.

گولین توضیح می دهد، در حالی که شیمی درمانی آنتراسایکلین می تواند اثراتی طولانی مدت و آسیبی احتمالا غیر قابل برگشت به عضله قلب وارد کند، درمان با تراستوزوماب با کاهشی خفیف تر و اغلب موقتی در عملکرد قلب ارتباط داده شده است.

 اطلاعات ما تایید می کنند که آنتراسایکلین ها دارو هایی تهاجمی بوده و نسبت به تراستوزوماب آسیب بسیار بیشتری به عضله قلب می رسانند.

او همچنین اضافه می کند که این آسیب می تواند در اثر مصرف قبلی این نوع شیمی درمانی ایجاد شده باشد. بنابراین، با اینکه کسر تخلیه بیمار عادی بوده و اجازه شروع مصرف تراستوزوماب را به آن ها می دهد اما امکان دارد قلب آن ها از قبل آسیب دیده باشد.

شرایط تحقیق

در این مطالعه آینده نگر، تصادفی و کنترل شده 468 بیمار شرکت داشند که از بیش از 165 مرکز در آمریکای شمالی مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شده و درمان بالینی با مصرف تراستوزوماب برای آنها تجویز شده است.

تمام افراد شرکت کننده در مطالعه در ارزیابی کاهش خون رسانی، عملکرد قلبی عادی داشته و از قبل به دلایل پزشکی دیگر دارو های مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین یا بتابلاکر مصرف نمی کردند. نیمی از این افراد در حال دریافت شیمی درمانی بر پایه آنتراسایکلین بوده و یا از قبل، این دارو را دریافت کرده بودند.

اثر داروی تراستوزوماب بر قلب

بیماران به صورت تصادفی دسته بندی شده و روزانه یک داروی لیزینوپریل (10 میلی گرم)، کارودیلول (10 میلی گرم) یا دارو نما دریافت کرده و به مدت 2 سال پیگیری شدند. این 2 سال شامل یک سال درمان فعالانه با تراستوزوماب و یک سال پس از آن بود.

گروه ها از نظر سنی (میانگین 51 سال) و عوامل خطر قلبی عروقی قابل مقایسه بودند. محققان هر سه ماه فعالیت قلب و هر گونه کاهش در آن را به وسیله اکوکاردیوگرام (نوار قلب) بررسی می کردند.

تأثیر داروهای مختلف بر عملکرد قلبی

هیچکدام از دارو های لیزینوپریل یا کارودیلول در زمینه پیشگیری از مسمومیت قلبی ایجاد شده توسط تراستوزوماب یا پیشگیری از اختلالات مرتبط در درمان تفاوت چندانی با داروی شاهد نداشتند. با این حال، در بیمارانی که به وسیله آنتراسایکلین ها درمان شده بودند، این دارو های قلبی در حفظ کاهش خون رسانی بطن چپ (توانایی پمپاژ قلب) موثر بودند.

کارودیلول و لیزینوپریل افت عملکرد قلب را به نصف رسانده که این پدیده تفاوتی چشمگیر بود. تفاوت هر کدام از این دارو ها نسبت به دارو نما به ترتیب 0.49 و 0.53 بود. اثرات نامطلوب قلبی در میان این سه گروه مشابه بوده و بروز آن ها در بیماران مصرف کننده دارو نما، کارودیلول و لیزینوپریل به ترتیب 32، 29 و 30 درصد بود.

عوارض جانبی رایج فشار خون پایین و گیجی بود که در گروه مصرف کنندگان کارودیلول خفیف تر بود. گولین بیان دارد: مطالعات ما بیان دارد که کارودیلول بهتر تحمل می شود.

اما طبق مطالعه ما در صورتی که فرد به سرطان پستان مبتلا بوده، متخصص سرطان او مایل به تجویز هرسپتین بوده و سابقه مصرف آنتراسایکلین را داشته باشد شانس بهتری در اجتناب از ابتلا به افت عملکرد قلب دارد. همچنین، در صورتی که این فرد از قبل لیزینوپریل یا کارودیلول (هر کدام که بهتر تحمل می شود) مصرف کند، می تواند بدون آسیب دیدن قلب خود مصرف هرسپتین را آغاز کند.

او بلافاصله تاکید می کند که تمامی درمان های سرطان سبب ایجاد مشکلات قلبی نشده و برای آن مواردی که این مشکلات را ایجاد می کنند امکان دارد راه هایی احتمالی جهت به حداقل رساندن آسیب قلبی مرتبط وجود داشته باشد.

پاملا مونستر – پزشک، سرطان شناس و نویسنده مسئول این مطالعه – بیان دارد که این آزمایش اطلاعات مهمی را به پزشکان می دهد تا در هنگام برنامه ریزی برای درمان های سرطان بیماران پر خطر از آن ها استفاده کنند.

این مطالعه به دلیل اینکه در سطوح اولیه سرطان های HER2 مثبت، امکان استفاده از آنتراسایکلین را به متخصص سرطان می دهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. رژیم های درمانی با پایه آنتراسایکلین برای بیماران پر خطر موثر تر بوده اما مسمویت قلبی بالای آن ها مصرفشان را محدود می کند. محققان به تحلیل اطلاعات و ارزیابی چگونگی تاثیر گذاری مصرف دارو های قلبی در کنار درمان های متمرکز سرطان بر وسعت اختلال عملکردی قلب، مدت پایداری و امکان یا عدم امکان احیای آن ادامه خواهند داد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۹۴۰۸۶ تماس بگیرید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  وقتتون بخیرخانمی ۳۹ ساله هستم و اخیرا مشکلات فراوان و تنش زایی در زندگی داشتم که منجر به اضطراب شدید در من شده.به دنبال یک عصبانیت بی نهایت شدید قلبم یک دفعه یک ضربان نامنظم زد مثل احساس لرزش یا پرش.همین موضوع بیشتر باعث استرس و اضطرابم شد.دکتر قلب نوار گرفتن و اکو گفت افتادگی دریچه میترال هست و ربطی به قلب نداره و مشکل اعصاب هست.فشارو میزان تپشم همیشه نرمال هست.دکتر پروپرانولول ۱۰ یدونه صبح یدونه شب و آمی تریپتیلین ۲۵ شب ها دادن.بهتر شدم و آریتمی نداشتم چند ماه اما به محض عصبانیت و یا خستگی زیاد دوباره این پرش قلب برمیگرده.خیلی میترسم خطرناک باشه
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام ، اگر گاهی این طور میشید خطرناک نیست ولی اگر بیشتر روزها هست مراچعه کنید ، اگر مشکلات معده هم دارید درمان کنید
 • تصویر کاربر زهره جمعه ۱۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با سلام
  ( سال قبل تعويض دريچه مكانيكي ايورت و ميترال داشتم ) و براي فشار ريوي ٤٠ )مصرف قرص اسپيرونولاكتونء باعث افزايش شديد پناسيم ، اسيد اوريك و تري گليسيريد وحتي اوره شده قرص اپلرون تجويز شده كه ءچون همان عوارض را براي من دارد نسبت به مصرفش نگرانم ، چون با توجه به مصرف وارفارين رژيم غذايي ام سخت دچار مشكل شده و حسابي گيج شده ام و دچار سو تغذيه.لطفا در صورت امكان توضيحاتي در مورد موارد ذيل بفرماييد
  ١-نوع فشار ريوي من ايا ثابت ميماند يا رو به پيشرفت است ؟ ايا با دارو قابل كنترل است ؟ من كه علايم ورم و تجمع اب ريوي ندارم چرا لازم است از ديورتيك ها استفاده كنم ؟٢
  - امكان جايگزيني قرصهاي ديورتيك با قرصهاي ديگر كم عوارض تر هست؟
  - واينكه ايا ميشود قرص هاي ديورتيك را پيوسته بصورت روزانه استفاده نكرد مثلا هفته اي يك يا دو بار استفاده كرد؟
  ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام فشار ریوی ممکنه پس از عمل کاهش پیداکنه ، اسپیرونو لاکتون غیر از دیورتیک بودن ، خواص دیگه ای هم داره که برای قلب مفید هست ، اگه بدلیل کاهش پمپاژ قلب و یا سکته قلبی نیاز به مصرف اسپیرونولاکنون یا اپلرنون نباشه میشه دیرتیکهای دیگر را جایگزین کرد ویا یک روز در میان خورد
 • تصویر کاربر A.M سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام لطفا درباره این سوراخ نظرتون رو بگید هفته ۱۹ بارداری اکو انجام شده.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام احتمال بسته شدنش هست
 • تصویر کاربر ر.س سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام. من قرص کلومیپرامین سرترالین آریپیپرازول مصرف میکنم. آیا عوارض این قرصها ضربان قلب نامنظم هست. چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بله ممکنه باشه
 • تصویر کاربر لاوچاک سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  با توجه به کمبود و عدم دسترسی به داروی متوهگزال95، و طریقه مصرف روزی نصفی قرص صبح.میشه لطف کنید و یه داروی جایگزین و طریقه مصرفش رو معرفی کنید.
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ميتونيد از داروي ميوكارمت يا متازيرو ٩٥ ميلي گرم روزي نصف استفاده كنيد ، اگه دوز ٩٥ گير نيومد از دوز ٤٧.٥ ميلي گرم روزي يك عدد استفاده كنيد اگه باز پيدا نكردين قرص متورال يا متوپرولول ٥٠ ميلي . هر ١٢ ساعت نصف استفاده. كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر