متخصص قلب در تهران

روش انجام و مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چگونه است؟

خیلی از مردم، از انجام آنژیوگرافی قلب می‌ترسند، تنها دلیل آن هم این است که روند انجام آن و ماهیت آن را به خوبی نمی‌دانند، در این مقاله به مراقبت بعد از آنژیوگرافی و چگونگی انجام آن پرداخته شده است.

آنژیوگرافی چیست؟

آنژیوگرافی قلب نوعی آزمایش است که به منظور تشخیص گرفتگی های سرخرگ کرونری انجام می‌شود. در صورتی که بیمار دچار گرفتگی عروقی ناپایدار، درد های غیر عادی قفسه سینه، انسداد سرخرگ آئورت و نارسایی های قلبی باشد، بیشتر در معرض خطر حملات قلبی قرار دارد.
در هنگام آنژیوگرافی ماده حاجب به منظور مشاهده چگونگی جریان خون در قلب توسط نمایشگر اشعه ایکس به داخل رگ تزریق می‌شود. این آزمایش تحت عنوان های آنژیوگرام قلبی، آتریوگرافی و میل زدن قلب نیز شناخته می‌شود.

آنژیوگرافی چیست؟

قبل از آزمایش آنژیوگرافی

آزمایش های اِم آر آی و سی تی اسکن اغلب پیش از آنژیوگرافی و به منظور تشخیص مشکلات قلبی توسط پزشک انجام می‌شود. به مدت 8 ساعت قبل از آنژیوگرافی، از خوردن و آشامیدن باید پرهیز کرد. پس از انجام این آزمایش نیز به علت سرگیجه و حواس پرتی، از انجام فعالیت هایی مانند رانندگی به مدت 24 ساعت باید خودداری نمود.

فرد در بیمارستان ملزم به پوشیدن لباس مخصوص بیمار و امضا فرم های مربوطه است. فشار خون بیمار توسط پرستار اندازه گیری شده و در صورت ابتلا به دیابت، قند خون فرد نیز بررسی می‌شود. علاوه بر این ممکن است از فرد آزمایش خون و نوار قلبی گرفته شود. در صورت حساسیت به غذاهای دریایی و واکنش به مواد حاجب و یا در صورت مصرف قرص های ویاگرا (Viagra) و بارداری، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

فیلم آنژیوگرافی قلب

(تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی)

مراحل آنژیوگرافی

هنگامی که شما گان بیمارستانی (لباس مخصوص بیمارستانی) را پوشیدید، به شما داروی آرام بخش تزریق می شود. ممکن است شما احساس خواب آلودگی کنید یا حتی بخوابید، اما برای انجام یک سری دستورات پزشکی باید بیدار باشید.

آنژیوگرافی قلب معمولا از طریق ورود یک لوله بلند و باریک به نام کاتتر Catheter به یکی شریان های اصلی خون انجام می شود. به طور معمول دو شریان زیر مورد استفاده قرار می گیرند :

 • سرخرگ دست : که به آن آنژیوگرافی از طریق دست گفته می شود.
 • سرخرگ ران : که به آن آنژیوگرافی از طریق ران نیز گفته می شود.

رگ های اصلی ورود کاتتر آنژیوگرافی

ورود کانتر به شریان

دکتر آنژیوگرافی شما قبل از وارد کردن کاتتر به رگ، ناحیه دست یا ران شما را تمیز، ضد عفونی و بی حس میکند. ممکن است احساس فشار خفیفی هنگام ورود کاتتر به رگ خود بکنید.

کاتتر به آرامی وارد رگ شما می شود. و تحت نظر پزشک به سمت عروق هدف معاینه هدایت می گردد. معمولا حرکت کاتتر در رگ حس نمی شود. ممکن است کمی سوزش یا درد خفیف در محل ورود کاتتر حس کنید.

ورود کاتتر آنژیوگرافی به شریان

 

 

تزریق جوهر نمایان کننده

مقدار کمی مایع تضاد دهنده (جوهر نمایان کننده) در ناحیه مورد نظر به خون شما از طریق نوک کاتتر تزریق می شود. این مایع کمک می کند تا وضعیت رگ های شما در عکس اشعه ایکس X-ray نمایان شود.

بنا به محلی که مورد معایته آنژیوگرافی قرار می گیرد، پزشک ممکن است از شما بخواهد تغییر وضعیت دهید، نفس عمیق بکشید یا سرفه کنید.

یک متخصص آنژیوگرافی به دقت تصویر رگ های شما را بررسی می کند و هر گونه مشکل در رگها، گرفتگی و یا آسیب به شریان های خونی را در آن مشخص می کند و گزارش می دهد.

تصویر رگ پس از تزریق جوهر نمایان کننده در آنژیوگرافی

مقایسه سی تی آنژیوگرافی با آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی جایگزین آنژیوگرافی

مراقبت های در محل پس از آنژیوگرافی

پس از آنژیوگرافی در محل خروج کاتتر را باید با پانسمان فشار دهید تا از خونریزی در محل زخم آنژیو جلوگیری شود. اگر محل ورود کاتتر در ران شما باشد ممکن است دکتر از شما بخواهد چند ساعت در جهت خواصی دراز بکشید تا از خونریزی جلوگیری شود.

آب زیادی بنوشید تا به کلیه برای دفع جوهر نمایان کننده کمک کند.به طور کلی فرآیند آنژیوگرافی ساده است و حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چیست

پس از انجام آزمایش آنژیوگرافی، فرد بیمار نیاز به استراحت و نوشیدن مایعات دارد. علاوه بر این باید از نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف دخانیات پرهیز کند.

به دلیل تزریق مواد بی حس کننده، پس از آنژیوگِرافی فرد بیمار از انجام فعالیت هایی که نیاز به حواس کامل دارد مانند رانندگی، باید اجتناب ورزد.

محل باند 24 ساعت پس از انجام آزمایش باید باز گردد و در صورت تراوش مایع، به مدت 12 ساعت دیگر محل تزریق با باند تازه بسته شود.

 از انجام فعالیت های سنگین و مقاربت تا دو روز پس از آنژیوگرافی باید پرهیز کرد.

تا سه روز پس از آزمایش به جای استحمام از وان آب گرم یا استخر استفاده کنید. همچنین تا سه روز پس آنژیوگرافی از استعمال انواع لوسیون در اطراف محل زخم نیز باید خودداری کرد.

رژیم غذایی آنژیوگرافی

به طور کلی مصرف غذاهای پر چرب و پر نمک و سرخ کردنی، می تواند احتمال بروز گرفتگی قلب را در افراد افزایش دهد. بنابراین کما فی السابق افراد باید از مصرف این نوع مواد پس از آنژیوگرافی نیز اجتناب کنند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد مصرف مایعات بیشتر به خصوص تا روز سوم بعد از آنژیوگرافی است. زیرا داروهای استفاده شده در آنژیوگرافی سبب کاهش آب بدن شده و باید این آب از دست رفته بدن جبران شود.

عوارض بعد از آنژیوگرافی

عوارض ناشی از آنژیوگرافی

آنژیوگرافی روش بسیار ایمنی است اما ممکن است دارای برخی عوارض احتمالی باشد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

1. خونریزی و کبودی
2. لخته شدن خون
3. آسیب به رگ‌ها
4. احتمال خطر سکته
5. خطر ابتلا به حملات قلبی و نیاز به عمل بای پس قلب
6. کاهش فشار خون

رانندگی بعد از آنژیوگرافی

سازمان راهنمایی و رانندگی بیان توصیه های زیر را برای رانندگی ارائه داده است:

پس از انجام فرایند آنژیو تشخیصی قلب باید تا 3 روز از رانندگی اجتناب کند.

پس از یک آنژیوگرافی برنامه ریزی شده باید به مدت یک هفته از رانندگی دست کشید.

در صورت داشتن سابقه حمله قلبی، بازگشت به رانندگی به میزان مناسب بودن عملکرد عضله قلب فرد در پمپاژ خون بستگی دارد. در صورتی که پمپاژ عضلانی در اثر حمله قلبی ضعیف شده باشد، رانندگی باید به مدت 4 هفته به تعویق بی افتد. در صورتی که آسیبی جدی به پمپاژ قلبی فرد نرسیده باشد فرد می تواند پس از یک هفته رانندگی خود را از سر گیرد.

در صورتی که فرد گواهینامه رانندگی پایه یک (ماشین های سنگین) داشته باشد باید وضعیت خود را به سازمان راهنمایی و رانندگی اطلاع داده و حداقل به مدت 6 هفته قادر به راندن چنین ماشین هایی نخواهد بود. امکان دارد فرد بتواند بر اساس دستورالعمل های ذکر شده در بالا بتواند رانندگی کند. ممکن است، گذراندن آزمون های بیشتری جهت کسب کفایت لازم در موارد مورد نیاز دریافت گواهینامه پایه یکم لازم باشد. فرد باید شرایط شخصی خود را با پزشک یا پرستار خود مطرح کند.

مسافرت بعد از آنژیوگرافی

با اینکه به طور کلی پرواز های طولانی ظرف مدتی اندک پس از انجام فرایند آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی توصیه نمی شوند اما اغلب افرادی که اوضاع مناسبی دارند می توانند با هواپیما سفر کنند.

سازمان هوانوردی انگلستان به تمامی مسافران توصیه می کند که شرایط شخصی خود را با پزشکشان مطرح کنند. راهنمایی های عمومی صرف نظر از تناسب بدنی فرد شامل موارد زیر می شوند:

2 روز پس از انجام یک آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی متداول فرد قادر به سفر هوایی خواهد بود.

3 تا 10 روز پس از یک حمله قلبی غیر پیچیده فرد قادر به سفر هوایی خواهد بود.

در صورت ابتلا به یک حمله قلبی پیچیده یا قابل ملاحظه سفر های هوایی باید 4 تا 6 هفته به تعویق افتند.

لازم به ذکر است که بدون داشتن اطمینان پزشکی باید از مسافرت به خارج از انگلستان خودداری شود. فرد باید شرکت بیمه خود را از شرایط قلبی خود مطلع ساخته و از شرکت هایی بیمه ای آگاه باشد که تا یک ماه پس از فرایند آنژیوپلاستی خدمات بیمه ای ارائه نمی کنند.

کار و فعالیت پس از انژیوگرافی

بازگشتن بر سر کار به شغل فرد بستگی دارد. به طور کلی، فرد می تواند 3 روز پس از انژیوگرافی و 1 هفته پس از آنژیوپلاستی ساده بر سر کار باز گردد. در صورت ابتلا به حمله قلبی احتمالا باید 4 تا 6 هفته از بازگشت بر سر کار خودداری کرد.

جلوگیری از کبودی بعد از آنژیو

آنژیوگرافی به احتمال زیاد از طریق یک رگ در مچ دست یا بالای پا انجام شده و مقداری کبودی پس از آن رایج است. در صورت احساس درد و ناراحتی می توان از دارو های مسکنی از جمله پاراستامول استفاده کرد. فرد نباید از مسکن هایی استفاده کند که حاوی آسپرین می باشند.

پانسمان باید به مدت 48 ساعت پس از فرایند حفظ شود و پس از آن می توان پانسمان را برداشته و به طور معمول دوش گرفت. بهتر است به مدت 2 روز پس از فرایند از رفتن به حمام و همچنین اعمال مستقیم پماد یا تالک بر روی محل زخم خودداری کرد. تا 7 روز پس از انجام فرایند باید از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کرد.

زخم و کبودی بعد از آنژیوگرافی

امکان دارد توده ای در اطراف محل زخم تشکیل شود. در صورتی که این برآمدگی به اندازه یک نخود باشد جای نگرانی وجود ندارد زیرا این فقط جای زخم است. با این حال در صورتی که توده تشکیل شده بزرگ تر از یک سکه باشد و یا محل زخم شروع به خونریزی کند باید مراقبت های پزشکی را پیگیری کرد.

در صورتی که خونریزی از ناحیه کشاله ران باشد باید صاف دراز کشیده و بر روی آن ناحیه فشار اعمال کرد. در صورتی که خونریزی از مچ دست باشد باید بر روی آن ناحیه فشار اعمال کرده و دست را بالا نگه داشت. در صورت احساس بی حسی، سردی یا درد در بازو یا پای ذکر شده باید به دنبال مراقبت پزشکی بود.

هزینه آنژیوگرافی قلب سال 98

هزینه آنژیوگرافی قلب بسته به اینکه این عمل در کدام یک از مراکز آنژیوگرافی تهران انجام شده باشد و بیمار تحت پوشش کدام بیمه درمانی باشد متفاوت است. همچنین در بسیاری از موارد ممکن است آنژیوگرافی به همراه عمل های دیگری نظیر آنژیوپلاستی و بالن زدن قلب انجام شود که آن هم بر قیمت آنژیوپلاستی و آنژیوگرافی تأثیر می گذارد.

آزمایش آنژیوگرافی رگ پا و دست

در زمان آنژیو گرافی ممکن است فرد در حالت هوشیار باشد اما قبل از انجام آزمایش به منظور تسکین وی داروهای مسکن به فرد داده می‌شود.

قسمتی از کشاله ران یا بازو که محل وارد کردن میل است توسط پزشک و با ماده بی حسی، بی حس می‌شود. در هنگام تزریق میل ممکن است بیمار درد خفیفی را احساس کند. میل باریک جراحی به آرامی از طریق رگ‌ها به داخل قلب هدایت می‌شود. تمام این فرایند از طریق نمایشگر و توسط پزشک کنترل می‌شود. حرکت میل جراحی در داخل رگ‌ها نیز ممکن است توسط بیمار احساس شود. پس از انجام آزمایش، سوزش و قرمزی محل تزریق میل توسط بیمار احساس خواهد شد.

به منظور جلوگیری از خونریزی، محل تزریق میل پس از انجام آزمایش فشار داده می‌شود. در صورتی آنژیوگرافی از راه پا انجام شود که محل تزریق میل، کشاله ران می باشد، پس از آنژیوگِرافی بیمار باید به مدت چند ساعت برای جلوگیری از خونریزی بر پشت خود خوابیده و استراحت کند. نوشیدن آب و مایعات پس از آنژیوگرافی به خروج مواد حاجب از کلیه کمک می‌کند.

آیا آنژیو بستری دارد؟

اکثر بیماران این نگرانی را دارند که آنژیو چقدر طول می کشد و آیا این عمل نیاز به بستری دارد؟ به طور کلی مدت زمان آنژیو گرافی به همراه آماده سازی قبل از آنژیو حدوداً 2-3 ساعت به طول می انجامد و پس از اتمام آن، بیمار باید حدود1 ساعت و نیم در کت لب استراحت نموده و سپس به بخش منتقل شود.

در انجام آنژیوگرافی از پا، بیمار حتماً باید یک شب در بیمارستان بستری بوده و در صورت عدم مشاهده مشکل جسمانی خاص، می تواند مرخص شود. در برخی موارد آنژیو رگ قلب ممکن است در هنگام آنژیوگرافی از طریق رگ دست نیازی به بستری نباشد.

جواب آنژیو گرافی

نتیجه غیر طبیعی آزمایش می‌تواند حاکی از انسداد یک یا چند رگ باشد. در صورت گرفتگی عروق، پزشک در هنگام آنژیوگرافی برای رفع گرفتگی روش آنژیوپلاستی را انتخاب می‌کند. در این روش پزشک با قرار دادن استنت در داخل رگ، باعث جریان دوباره خون در داخل می‌شود.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ظریف یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.لطفا کمکم کنید.من در ماه اخر بارداری و پس از یه استرس شدید در زندگیم.بعد از خوردن غذا به طور ناگهانی دچار تپش قلب بالای ۱۸۰ به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه شدم اما متاسفانه به منض رسیدن به اورژانس همه چیز یهویی به حالت نرمال برگشت و با گ فتن نوار قلب چیزی مشخص نشد.از اون زمان نه ماه میگذره و خدا رو شکر من تو این مدت دچار حمله نشدم .و در این مدت پیگیر بودم اما ام نوار قلب و هم اکو نرمال بود و فقط مقدار جزیی افتادگی دریچه میترال دارم.اما ترس از تکرار حمله زندگی منو مختل کرده و متاسفانه گیج شدم چون همکاران شما هرکدوم نظری دارن بعضی اصرار بر ایموشن و بعضی میگن تا زمانی که حمله دیگه ای رخ نداده اقدامی انجام ندین .میخواستم نظر شما بزرگوار رو جویا بشم که من چه کنم چون واقعا گیج شدم در ضمن چقدر این حمله خطرناکه و ایا خطر مرگ داره و ایا حمله من ربطی به بارداری داشته یا نه ممکنه هر لحظه تکرار بشه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   جاي نگراني اصلا نيست تا وقتي تكرار نشده هيچ اقدامي لازم نيست ممكنه ديگه اصلا تكرار نشه ، معمولا هم خطر مرگ نداره
 • تصویر کاربر فضه جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید...
  من حدود 2 سال هست دچار pvcقلبی شدم در این مدت به دکتر های متخصص زیادی مراجعه کردم اکو و تست ورزش گرفتن نتیجه گشادی خفیف دریچه میترال بود .با توجه به اینکه من تو ریتم قلبم پرش یا وقفه رو احساس می کنم این خیلی برام آزار دهنده است و نوعی وحشت از اینکه داره قلبم می ایستم به من دست میده و حال خیلی بدی پیدا می کنم . من از چندین سال پیش دچار تپش قلبی هم هستم دکتر ها نظر شون اینه که عوامل استرس باعث ایجاد pvcشده و باید سبک زندگی رو با ورزش و کنترل عوامل استرس زا برطرف کنم در این مدت از داروهایی مثل متوهگزال و وراپامیل و پراپرانولول به همراه داروهایی مثل فلوکستین و کلردیازپوکساید که الان هم این 2 تا دارو روبه همراه پراپرانولول 20مصرف می کنم ولی خیلی زیاد تا ثیری برام نداشته این وشرایط من همچنان پا برجا هست .می خواستم لطف کنید و من رو راهنمایی بفرمایید.نوار قلبم که دو روز پیش از من گرفتن رو براتون ارسال کردم .
  ممنون....
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام شما بايد هولتر ريتم انجام بدين در صورتي كه تعداد pvc از مقدار مشخصي بيشتر بود شايد نياز به اقدام باشه
 • تصویر کاربر عبداله شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  من روزي يك عدد قرص زالربان 20 ميلي گرم ميخورم ,ولي عدد پي تي اي ان ار من در حد نرمال است .آيا اين مورد طبيعي است.
  بيماري بنده ايجاد لخته خون در پشت پاي چپ است. DVT
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام عدد پي تي با زالربان تغيير نميكنه مشكلي نيست دارو را ادامه بديد
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خانم دکتر و با تشکر از شما بابت کمک به مردم. من نوزاد دختری دارم که 25اردیبهشت 97 سن اش 3ماه میشه در 15 روز اول تولد به دکتر کودکان نشون دادیم دکتر گفت که قلب اش صدای اضافی داره . تا الان 4 بار تحت نظر متخصص قلب کودکان بودیم طی این 3 ماه، 4 بار اکو شده.یک سوراخ 3میلی بطنی vsd داره آخرین باری که 23اردیبهشت رفتیم دکتر براش یک دارو نوشت و گفت هر 12 ساعت 0.4 میل بهش بدید و دوباره 2 ماه دیگه بیاریدش. نام دارو "لانوکسین 0/05" هست می خواستم بینم این دارو چقدر عوارض داره. و اگر داره عوارض اش کوتاه مدت، بلند مدت یا دائمی و مادام العمر هست. در ضمن بچه افزایش وزن داره خوب شیر می خوره و هیچ علامتی هم نداره فشار ریه اش هم رو دکتر راضی بود . با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اين دارو اگه درست خورده بشه و مقدار درست تجويز بشه عارضه زيادي نداره , عوارض دراز مدت هم نداره ، احتمال بسته شدن سوراخ در اينده هست
 • تصویر کاربر حیدری دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام.حدود 5 ماه هست که گوشه استخوان قفسه سینه ام(نزدیک به دریچه معده) با هر ضربان قلب بالا و پایین میاد(نبض دار)تو خواب بیداری استراحت. به سه دکتر فوق تخصص مراجعه کردم نوار قلب و اکو انجام دادم گفتن قلبت مشکلی نداره. حدود یه ماهی هست بلند که میشم ضربان قلبم تا 100 میره. بیش از 50 متر نمیتونم پیاده برم احساس سوزش در دو طرف ساق پا دارم بلافاصله تمرکزمو از دست میدم باید بشینم. در ضمن رفلاکس معده هم دارم. معدم هم عصبیه. فشار خونم نرمال هست. سه بار ازمایش خون دادم هر سه بار تیروییدم نرمال بوده. لرزش دست هم دارم. استرس هم دارم.اگه چند تا جعبه کوچیکم جابجا کنم نفس کم میارم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اگه از نتيجه اكو مطمئن هستيد ، بهتره ابتدا با مشورت با يك روانپزشك استرس خودتون را درمان كنيد همچنين رفلاكس معده ، اگه بهتر نشدين مجددا به متخصص قلب جهت بررسي بيشتر مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید بنده ۴۰سال سن دارم حدود یک سال پیش دچار حملات اضطرابی شدم مدتی تحت درمان قرار گرفتم وقرص های سترالین و آلپرازولام تحویز کردن بعداز آن همیشه احساس ریزش قلب پیدا کردم تو این مدت دوبار اکو ودوبار تست ورزشی دادم گفتن مشکلی ندارید ،توی یکی از نوار قلبی هام پی وی سی معلوم شد گفتن از استرسه ،الانم گاها دچار این ضربات نابجا میشم مخصوصا شب ها موقع خوابیدن باعث بی خوابیم میشه این ضربات نابجا فقط با مصرف آلپرازولام متوقف میشه ،وقتی این حالتها رو بهم دست میده خیلی استرس میگیرم لطفاراهنمایی بفرمایید مدت یک سال هست از هیچ دکتری نتیجه نگرفتم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام بهتره هولتر ريتم ٢٤ ساعته براي بررسي تعداد پي وي سي ها انجام بشه سپس براي درمان تصميم گيري بشه، اگه تعدادش كم باشه اهميت نداره و نياز به كنترل اضطراب هست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر