متخصص قلب در تهران

تست آی ان آر و پی تی چیست و چگونه تفسیر می شود؟

عوارض بالا بودن پی تی خون میزان نرمال inr

آزمایش inr چیست؟ میزان نرمال inr چقدر است؟ عوارض بالا بودن inr چیست؟ عوارض بالا بودن پی تی خون کدام است؟در ادامه این مطلب از سایت دکتر آرزو خسروی فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله به بررسی سوالات مطرح شده میپردازیم .

اگر شما هم داروهایی مانند وارفارین مصرف می کنید که لخته هاى خون شما را تغییر مى دهد، ممکن است به تست آی ان آر (INR) نیاز داشته باشید. پزشک متخصص قلب ابتدا تست پی تی را درخواست مى کند که از جواب آن مى توان براى محاسبه ى آی ان آر استفاده کرد. نام دیگر تست آی ان آر (INR)، زمان پروترومبین استاندارد شده است.

inr چیست؟

این آزمایش، لخته هاى خون را بررسى مى کند. آی ان آر (INR) یک عدد استاندارد است که در آزمایشگاه تشخیص داده مى شود . اگر از داروهای ضد انعقاد استفاده مى کنید باید آی ان آر شما چک شود. آی ان آر با استفاده از نتایج زمان پروترومبین (PT) محاسبه مى شود که زمان مورد نیاز برای ایجاد لخته را محاسبه مى کند. INR یک استاندارد بین المللی برای پی تی است.

میزان نرمال inr دو تا 3 است

inr مخفف چیست؟

نسبت نرمال شده بین المللی (INR) اندازه گیری آزمایشگاهی است که چقدر طول می کشد تا خون لخته شود. از این معیار برای تعیین اثرات ضد انعقاد خوراکی بر روی سیستم لخته استفاده می شود.

آزمایش inr برای چیست؟

اگر شما داروهایی مانند وارفارین مصرف می کنید که لخته هاى خون شما را تغییر مى دهد ، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. اگر در معرض خطر سکته هستید، داروهای ضد انعقاد برایتان مفید هستند.

اما اگر تصادف کنید و خون شما به سرعت لخته نشود، ممکن است در خطر خونریزی خطرناک باشید. پزشک شما از آی ان آر استفاده مى کند تا بفهمد داروها براى شما مناسب هستند یا اینکه نیاز به تغییر در میزان دوز مصرفى دارید.

داروهای ضد انعقاد جدیدتر مانند وارفارین نیازی به نظارت بر آی ان آر  و تغییرات دوز دارند، بنابراین این آزمایش برای این داروها استفاده نمى شود. هم چنین از این آزمون براى تشخیص اختلالات انعقادى استفاده مى شود .

 

پایین بودن inr نشانه چیست ؟

INR پایین به معنای این است که دوز ضد انعقاد خون شما خیلی کم است و خون شما خیلی سریع لخته می شود. ممکن است برخی از بگویند خون شما بسیار غلیظ است. این شما را در معرض خطر ابتلا به شرایط ناشی از لخته خون قرار می دهد.

 

عوارض بالا بودن پی تی خون

هرچه PT یا INR شما بیشتر باشد، خون شما طی مدت زمان بیشتری لخته می شود (دیرتر لخته می شود). هنگامی که PT یا INR شما خیلی زیاد باشد، خطر خونریزی بیشتر وجود دارد.

عوارض بالا بودن پی تی خون

عوارض بالا بودن پی تی خون ، دیر لخته شدن خون و خونریزی بیشتر است

چه تستهای دیگری همراه با این تست انجام مى شود ؟

پزشک ابتدا تست پی تی را درخواست مى کند که از جواب آن مى توان براى محاسبه ى آی ان آر استفاده کرد. در آزمایش پی تی، مواد شیمیایی به نمونه خون اضافه می شوند و آزمایشگاه زمانى که به لخته تبدیل مى شود را اندازه گیری می کند.

اگر پزشکتان درباره عملکرد کبد شما یا خطر خونریزی نگران باشد ممکن است این آزمایشات را نیز درخواست کند:

✅ شمارش پلاکت

✅ زمان پروترومبین

✅ زمان ترومبوپلاستین جزئی فعال شده

✅ فیبرین D-دایمر

✅ سطح فیبرینوژن

✅ زمان ترومبین

 

درمان بالا بودن پی تی خون

گزینه های درمان بالا بودن inr یا همان pt شامل موارد زیر است:
استفاده مجدد از ویتامین K می تواند باعث مقاومت وارفارین در هنگام شروع مجدد ضد انعقاد شود که بیمار را در معرض خطر افزایش ترومبوز قرار می دهد. قبل از تجویز ویتامین K، پتانسیل مقاومت به وارفارین باید در برابر خطر خونریزی متعادل باشد – براساس نشانه بیمار برای ضد انعقاد تعیین می شود.

گزینه های درمانی برای بیمارانی که بیش از حد ضد انعقاد خون دارند عبارتند از:

درمان پی تی بالا خون با تزریق پلاسما تازه یخ زده

حذف دوز
فیتونادیون خوراکی (ویتامین K1)
فیتونادیون داخل وریدی
پلاسما یخ زده تازه (FFP)
کنسانتره های پیچیده پروترومبین (PCC)

میزان نرمال inr

اگر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف نمی کنید، دامنه طبیعی برای نتایج پی تی  2 تا 3می باشد. INR از 5 یا بالاتر بدان معنی است که شما در معرض خطر ابتلا به کبودی یا خونریزی عمده هستید. INR از 1.5 یا پایین تر شما را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد لخته خون تهدید کننده زندگی قرار می دهد.

نتایج آزمایش inr چه معنایى دارد؟

 

نتایج آزمون ممکن است بسته به سن، جنس، سابقه بیمارى، روش مورد استفاده برای آزمون و سایر موارد متفاوت باشد. از پزشک خود بپرسید که نتایج آزمون چه معنایى دارد.

آی ان آر یک نسبت است، بنابراین فقط یک عدد است، نه یک عدد وابسته به زمان و یا یک مقدار دیگر. نتایج با توجه به سن، داروهای مصرفى و هرگونه بیمارى زمینه اى متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هر چه عدد آن بزرگتر باشد بیشتر طول مى کشد تا خون شما لخته شود .

اگر داروى ضد انعقاد مصرف مى کنید ، میزان نرمال inr بین 2 تا 3 است، اما بسته به شرایط شما، ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، میزان نرمال inr ابرای بیمارانی که اختلال مکانیکى دریچه هاى قلبى دارند و یا براى لخته خون در پاهایشان باشد متفاوت است . معمولا میزان نرمال inr برای اختلال مکانیکى دریچه های قلبى، به ویژه دریچه میترال بالاتر است. میزان نرمال inr در این افراد بین 2.5 تا 3.5 است.

میزان نرمال inr

تست آی ان آر چگونه انجام می شود؟

آزمایش با گرفتن نمونه ى خون انجام می شود. یک سوزن برای گرفتن خون از یک ورید در دست شما استفاده می شود.

آیا آزمایش inr خطرناک است؟

آزمایش خون با یک سوزن،که به ندرت ممکن است با خونریزی، عفونت، کبودی و احساس سرگیجه همراه باشد.

چه چیز هایی ممکن است بر روى نتیجه ى آزمایش inr شما تاثیر بگذارند؟

برخی از غذاها و هر نوع داروئی که مصرف می کنید ممکن است نتایج شما را تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه اگر داروهای وارفارین، هپارین یا سایر داروهای ضد انعقاد را مصرف می کنید و یا برای بیماری کبد با ویتامین K تحت درمان هستید . بسیار مهم است که دستورالعمل های پزشک را به طور کامل انجام دهید .

چگونه برای آزمایش inr آماده شوید؟

از شما ممکن است خواسته شود تا قبل از این آزمون غذاهای حاوى ویتامین K نخورید. اطمینان حاصل کنید که پزشکتان در مورد تمام داروها، گیاهان، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید اطلاع دارد.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۱ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام .من مردی ۴۴ ساله هستم .سال۸۷ آنژیو داشتم الان بیحال میشم تنفسم ضعیف میشه وگاهی اوقات در زیر سینه چپ احساس درد دارم آیا مشکل قلبی دارم .در ضمن I.N.Rخونم ۱ میباشد.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام چون مدت طولای از انژیو گذشته ، حتما جهت بررسی بیشتر انجام اکو و در صورت نیاز بررسی بیشتر مراجعه کنید، inr نرمال هست
 • تصویر کاربر Saeid چهارشنبه ۹ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .. خانومم حدود 8 ماه پیش عمل تعویظ دریچه میترال از نوع بافتی داشتند. ویک ماه پیش بعد از گرفتن اکو متوجه شدیم لخته ای در نزدیکی قللبشون وجود دارد.. که دکتر علاوه بر وارفاربنی که مصرف میکردن nox هم تجویز کردن.. 10روز بعد یک دفعه دچار تشنج شدن و در بیمارستان بستری شدن که با آزمایش و عکس های که ازش گرفتن متوجه شدن لخته به سمت مغز حرکت کرده .. الآنم هر کاری میکنیم inr شون بالا پایین میره.مشکل از چیه. nox هم دیگه مصرف نمیکنه.. ؟ الآنم inr 4.1 آیا خطری وجود دارد..
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 5 ماه پیش)
   سلام اوایل تنظیم وارفارین ممکنه سخت باشه در فواصل کوتاه تری ازمایش inr بدید وحتما تحت نظر پزشک باشند ، بهتره بین ۲.۵ تا ۳.۵ حفظ بشه
 • تصویر کاربر ماریا شنبه ۱ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخیر
  من خانم 26 ساله هستم و حدود دو هفته دیگه جراحی بینی دارم .آزمایش pt.ptt.inr دادم کهpt14 و inr1.3و ptt39 هستش که دکتر گفته بالاس همش باید پایین بیاد pt13 و inr1 بشه میخواستم ببینم چیکار کنم تا پایین بیاد کم خونی هم دارم ممنون میشم جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱ خرداد ۰( 6 ماه پیش)
   سلام ، علت اون باید بررسی بشه ، حتما تست های کبدی بدید و دوباره ازمایشتون را تکرار کنید ، اگر بازم بالا بود نیاز به ازمایشات بیشتری برای تسخیص علت اون دارید
 • تصویر کاربر منیر چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  پدرم ۲ازدریچه های قلبش تعویض شده و فلزی است چندوقت پیش خونریزی مغزی کردن و تقریبا فلج شدن که عاملش مصرف وارفارین بود هفته ای یکبار پی تی خونش چک میشه که امروز آی ان آر خونش ۴/۴بود این هفته دو روز سه چهارم قرص و یک روز نصف قرص و استفاده میکرد .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام باید وارفارین را کم کنند در اینگونه موارد حتما با پزشک معالج زودتر تماس بگیرید ، بهتره دو روز قطع کنن و مجدد ازمایش بدن و با مقدار کمتری وارفارین شروع بشه ، ، چون چند روز از سوال شما گذشته ، دقیق نمیتونم راهنمایی کنم
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   این مسایل اورژانسی هست در سایت سوال نفرمایید ،
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عبدالله جمعه ۲۶ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام،آیا شربت لاناکوردین۰/۰۵ مشابه شربت لانوکسین۰/۰۵ میباشد وبجای آن، بدلیل نایاب بودن شربت لانوکسین میتواند با همان دستور مصرف مورد استفاده قرارگیرد
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام این شربت همون دیگوگسین است
 • تصویر کاربر غنی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام
  هفته ای دوبا قرص کامل وبقیه روزها نصف قرص وارفارین مصرف میکنم وجواب پی تی ۱۶.۰کهکنارش ستاره خورده وآی ای آر ۱.۴ است آیا نتیجه آزمایش خوب است ؟ یا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام پی تی پایین هست بر اساس بیماری زمینه ای که به علت اون وارفارین مصرف میکنید باید مقدار دارو افزایش پیدا کنه یا عوض بشه
 • تصویر کاربر مهشید سه شنبه ۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام، مادر من قبلا وارفارین مصرف میکردن، بخاطر خونریزی شدید روده دو هفته در ببمارستان بستری شدن، والان اکساببن 10 بجای وارفارین استفاده میکنن، inr شون 1/5 بوده، میخولستم بدونم که پایین نیست،
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام علت مصرف وارفارین چی بوده ؟ بیماری کلیوی و کبدی دارند یا نه ؟ سطح کراتینین و سنشون چه قدر هست ؟
 • تصویر کاربر Narsis شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام. روزتون به خیر. من ۱۱ ماه به خاطر نامنظمی قاعدگی، قرص روکین مصرف می کردم. تازه قطع کردم و ازمایش دادم الان inr من ۱ هست. سوالم اینه به مرور که اثر قرص از بین بره میزان inr طبیعی می شه یا باید داروی خاصی مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام INR یک طبیعی هست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. خانم دکتر بیمار بنده۱۶ روزه که از بیمارستان ترخیص شدندو توضیه شده بودکه هر روز انوکساپارین ۶۰۰۰ برای ایشون تزریق کنیم .بعد از ۱۶ روز جواب آزمایشpt و ptt و INR رو گرفتیم مقدار pt ایشون 13.8 و مقدار INR 1.2 ومقدار PTT هم 55.3 بود. میخواستم ببینم من هنوز انوکساپارین ۶۰۰۰ رو روزانه به پدر بزنم یا خیر؟ در ضمن ایشون دو روز هماچوری شدید هم داشتند. ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام انوکساپارین روی Inr تاثیری نداره و دوز انوکساپارین هم ۶۰۰۰ نیست ، ۶۰ یا ۸۰ هست ، بیته به علت تجویز دارو میتوان دارو را کم قطع یا تعویض کرد
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   اطلاعات برای پاسخگویی کامل نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمدتی پیش به دلیل ناراحتی به دکتر مراجه کردم گفتن بایدباطری بذاری وداروی وارفارین تجویزکردن وهربارکه ازمایش inrوptدادم ای ان ار7بود شماچی دستورمیفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)


   سلام بايد مقدار وارفارين را انقدر تغييير داد تا تنظيم بشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر