متخصص قلب در تهران

آریتمی قلبی پی وی سی (PVC) چیست؟

آریتمی قلبی PVC ،ضربان های اضافی و غیر طبیعی هستند که در یکی از دو اتاقک پایینی قلب (بطن ها) شروع می شوند. این ضربان های اضافی باعث اختلال در ریتم منظم قلب شده و گاهی اوقات باعث می شوند که در سینه تان احساس ضربه کنید. آریتمی قلبی PVC بسیار رایج هستند و در اکثر افراد اتفاق می افتند.

اگر گاه گاه دچار آریتمی قلبی PVC دارید، اما یک فرد سالم هستید، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و درمانی لازم نیست. اگر مکرراً دچار آریتمی PVC یا بیماری های قلبی زمینه ای دارید، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید تا حالتان بهبود یافته و مشکل قلبی زمینه ای برطرف گردد.

علائم آریتمی قلبی پی وی سی (PVC)

آریتمی قلبی PVC اغلب علائمی را ایجاد نمی کنند. اما ممکن است در سینه خود احساس عجیبی داشته باشید، مانند:

آریتمی پی وی سی

# لرزش (مثل یک جریان شدید)

# تپش یا پرش

# فقدان ضربان

# افزایش آگاهی از ضربان قلب خود

انقباضات بطنی زودرس(آریتمی پی وی سی) ممکن است در شرایط دیگری نیز وجود داشته باشد که شامل مشکلات ریتم، مشکلات جدی قلب، اضطراب، کم خونی یا عفونت می باشد.

PVC قلب چیست؟

قلب شما از چهار حفره تشکیل شده است – دو حفره ی بالایی (دهلیز) و دو حفره ی پایینی (بطن). ریتم قلب شما به طور طبیعی توسط گره سینوسی-دهلیزی (گره SA) ، یک منطقه از سلول های تخصص یافته واقع در دهلیز راست ، کنترل می شود.
این ضربان ساز طبیعی موجب ایجاد ضربان الکتریکی و در نتیجه ضربان قلب طبیعی می شود. از گره سینوسی، امواج الکتریکی به بطن ها حرکت کرده و باعث انقباض بطن ها و پمپاژ خون به ریه ها و سراسر بدن می شوند.

ایمپالس قلبی

انقباضات بطنی زودرس انقباضات غیر طبیعی هستند که در بطن ها آغاز می شوند. این انقباضات اضافی معمولاً زودتر از ضربان قلب بعدی که باید در حالت طبیعی باشد، پیش می آید و آن ها اغلب دستورالعمل های معمول پمپاژ را که ابتدا دهلیز ها، سپس بطن ها می باشد را متوقف نموده ؛ در نتیجه، پمپاژ خون به سراسر بدن کارآمد نخواهد بود.

چرا ضربانات اضافی اتفاق می افتند؟

دلیل آن همیشه روشن نیست. برخی از عوامل، بیماری های قلبی یا تغییرات بدنی می توانند سلول های بطنی را از لحاظ الکتریکی ناپایدار کنند. بیماری های قلبی زمینه ای یا اسکار قلب ممکن است موجب ایجاد ایمپالس های اشتباهی الکتریکی شوند.

آریتمی پی وی سی ممکن است با موارد زیر مرتبط باشند :

✅ تغییرات شیمیایی یا عدم تعادل در بدن

✅ برخی از داروها، از جمله داروهای رایج آسم

✅ الکل یا داروهای غیر قانونی

✅ افزایش سطح آدرنالین در بدن که ممکن است ناشی از کافئین، تنباکو، ورزش یا اضطراب باشد.

✅ آسیب به عضله قلب ناشی از بیماری عروق کرونر، بیماری قلبی مادرزادی، فشار خون بالا یا نارسایی قلبی
عوامل خطر

محرک ها، شرایط و عوامل زیر ممکن است خطر انقباض زودرس بطنی را افزایش دهند:

✅ کافئین، تنباکو و الکل

✅ ورزش

✅ فشار خون بالا (فشار خون بالا)

✅ اضطراب

✅ بیماری های قلبی زمینه ای شامل بیماری های مادرزادی قلبی، بیماری عروق کرونر، حمله قلبی، نارسایی قلبی و ضعف عضله قلب (کاردیومیوپاتی ها)

عوارض آریتمی پی وی سی

اگر متناوباً دچار انقباضات زودرس بطنی یا الگوهای خاصی از انقباضات زودرس بطنی می شوید، در معرض خطر ابتلا به مشکلات ریتم (آریتمی ها ) یا تضعیف عضله قلبی (کاردیومیوپاتی ) قرار دارید.
ندرتاً، بیماری قلبی زمینه ای همراه با انقباضات زودرس مکرر می توانند منجر به آشفتگی، ریتم های خطرناک قلب و احتمالا مرگ ناگهانی قلب شوند.

یکی از علائم سکته قلبی خفیف در زنان، آریتمی و ضربان قلب نامنظم می باشد.

هولتر قلب

تشخیص آریتمی قلب

اگر پزشک مشکوک به انقباضات زودرس بطنی شود، ممکن است یک الکتروکاردیوگرام (ECG) برای شما انجام دهد. این تست می تواند ضربان های اضافی ،الگو و منشا آن ها را شناسایی کرده و هر گونه بیماری قلبی زمینه ای را نشان دهد.

 • الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)

بسته به فرکانس و زمان انقباضات زودرس بطنی، جواب های متفاوتی در نوار قلب مشهود خواهد بود.

 • ECG استاندارد

در حین آزمون ECG استاندارد، حس گر ها (الکترود ها) به قفسه سینه و اندام ها متصل می شوند تا سیگنال های الکتریکی را که از طریق قلب شما حرکت می کنند را ثبت کنند. معمولاً در کلینیک یا بیمارستان انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد.

اگر متناوباً انقباضات زودرس بطنی را تجربه می کنید، ECG استاندارد انجام نمی شود. در چنین مواردی ممکن است لازم باشد از یک دستگاه مانیتورینگ قابل حمل برای 24 ساعت یا بیش تر استفاده شود تا ریتم های غیر طبیعی را ثبت نماید. انواع معمول ECG های قابل حمل عبارتند از:

    • مانیتور هولتر

این وسیله ی قابل حمل در جیب یا روی کمربند به طور خودکار فعالیت قلب شما را طی 24 ساعت ثبت می کند.

    • ECG تحت استرس ورزش

این تست تشخیصی از الکتروکاردیوگرافی برای ضبط فعالیت الکتریکی قلب در هنگام استفاده از دوچرخه یا تردمیل بهره می برد.

درمان آریتمی قلبی PVC

اکثر افراد مبتلا به انقباضات زودرس بطنی (PVCs) درحالی که قلب طبیعی دارند دیگر نیاز به درمان ندارند. به ندرت، اگر علائم مکرر و ناراحت کننده ای دارید، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید.

در برخی موارد، اگر بیماری قلبی زمینه ای دارید که می تواند مشکلات جدی ریتم را به دنبال داشته باشد، باید برای پیشگیری اقدام کنید :

تغییر سبک زندگی

حذف عوامل شایع PVC مانند کافئین یا تنباکو می توانند تناوب و شدت علائم شما را کاهش دهند.

 داروها

مسدود کننده های بتا – که اغلب در درمان فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیز استفاده می شوند – می توانند انقباضات زودرس را نیز مهار کنند.

اگر مبتلا به تاکی کاردی بطنی یا انقباض های بطنی زودرس مکرر هستید که باعث اختلال در عملکرد قلب و علائم شده ، سایر داروها مانند مسدود کننده های کانال کلسیم یا داروهای ضد آریتمی مانند آمیودارون یا فلکایینید نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.

تخلیه با کاتتر رادیوفرکانسی

در مواری که انقباضات زودرس بطنی به تغییرات شیوه زندگی و یا داروها پاسخ نمی دهند، پزشک ممکن است این درمان کمکی را توصیه کند. در این روش با استفاده از انرژی رادیوفرکانسی ناحیه ای از بافت قلب که موجب انقباض نامنظم می شود از بین می رود.

تغییرات شیوه ی زندگی و درمان های خانگی

1- شرایط خود را پیگیری کنید : چنانچه متناوباً علائم دارید ، علائم و فعالیت های خود را یادداشت کنید.

2- مصرف کافئین الکل تنباکو و دیگر داروهای واکنش دهنده را متعادل کنید.

3- استرس را مدیریت کنید.

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی
برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد من پى وى سى با درصد پايين دارم يعنى حدودا هفت يا ده درصد و سوتالول ٨٠ نصف صبح و نصف شب ميخورم و٤٣سالمه وبعضى وقتا اسپرين ميخورم البته سرخودو بدون تجويز پزشك خواستم بدونم ايرادى كه ندارد در ضمن صبح تا ظهر خيلى خوبم ولى عصر تا شب احساس خستگى ميكنم البته اين اتفاق بعضى شبها اتفاق ميوفته
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام به اسپیرین نیازی نیست ، اگر پمپاژ قلب خوبه نیاز به اقدام بیشتری نیست
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ۳۷ سالمه و
  چن سالی بود تپش قلب هایه ناگهانی میگرفتم و حدود یک الی دو دقیقه طول میکشید و خودبخود برطرف میشد اما این اواخر زیاد تکرار میشد رفتیم پیش متخصص قلب گفتن باید epsبشی تا تشخص داده بشه چه نوع اریتمی دارید سه ماه پیش epsشدم تشخیص دادن psvtهست و برام ابلیشن کردن دو ماه خوب بودم و مشکلی نداشتم اما بعد دوماه احساس ضربان نابجا و همراه با تنگی نفس کردم و رفتم بیمارستان نوار قلب گرفتن گفتن pvcدارم اما درصدش زیاد نیست و نیاز به دارو نداری و ۲۴ ساعت طول کشید تا رفع شد .بعد اون چن بار بار چن ساعتی اتفاق افتاده و تکرار شده خواستم بدونم ایا خطرناکه و نیاز به پیگیری بیشتر داره
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   سلام اگر تعداد pvc کم باشه خطرناک نیست
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت پزشک محترم من فردی۳۸ساله میباشم که متاسفانه ظربان قلبم نامنظم میباشد یکبارهم عمل pvcانجام دادم که نا موفق بوده اما بعداز عمل حال بهتر شد متاسفانه چندوقتی هست که حالم خیلی بد میشه حالت فشار سنگینی درسروتنگی نفس میشوم امکان عمل دوباره وجوددارد؟یانه وچه قرص های مصرف کنم، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام بله امکان ابلیشن مجدد هست ، باید هولتر ۲۴ ساعته ریتم و اکو انجام بدید ، در صورتی که نیاز بود مجدد ابلیشن انجام بشه
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ۲۸ سال سن دارم تا الان ورزش متوسط به بالا انجام دادم و هیچ مشکلی نداشتم وزن ایده ال دارم و بیماری زمینه ای نداشتم
  از دو هفته پیش دچار pvc شدم اوایل تعداد کم در مواقع استراحت بیشتر حس میشد تا الان که مرتب pvc میزنم و احساس ناخوشایند اون بسیار برام ازار دهنده است.
  ناگفته نماند که با توجه به حرفه ام که تکنسین اورژانس هستم در مواقع بالا رفتن از پله یا بشار جسمی دچار تاکی پنه هم میشم چیزی که قبلا مطرح نبود
  خواهش میکنم راهنمایی کنید
  در اکو قلب افتادگی میترال و تریکوسپید تشخیص دادند ولی ریت من همیشه حدودا ۵۵ تا ۷۵ بود و تاکی کارد نمیشم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام اگه ورزش حرفه ای انجام میدید ، ممکنه علت pvc ها برادیکاردی باشه ، حتما یک هولتر ۲۴ ساعته انجام بدین ، اگر رفلاکس معده هم دارید باید درمان بشید
 • تصویر کاربر Ali.h جمعه ۸ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من ۲۹ سال سن دارم ، حدودا ۷ ماه پیش به مدت دو هفته شب ها دچار احساس خالی شدن توی قفسه سینه میشدم ، به صورت اتفاقی متوجه شدم اون لحظات نبض ندارم (باید عرض کنم توی اون مدت قرص فکسوفنادین استفاده میکردم که توی ویکیپدیا نوشته بود از عوارضش آریتمی قلبی هست) خلاصه وقتی متوجه شدن نبضم جا میوفته خیلی سریع به درمانگاه مراجعه کردم و قضیه رو با دکتر عمومی مطرح کردم ، از من نوار قلب گرفتن و بهم گفتن همین الان باید با اورژانس به بیمارستان بری (در لحظه ی نوار قلب دائم اون احساس خالی شدن نبض رو داشتم) من قبول نکردم ، گفتم میتونم خودم برم ، از من رضایتنامه گرفتن و اجازه دادن برم ، به شدت بهم استرس وارد شده بود ، وقتی رسیدم به بیمارستان به واسطه ی استرس ضربان و فشارم بالا رفته بود ، ازم آزمایش خون و نوار قلب گرفتن و ی دکتر منو معاینه سطحی کرد و گفت سالمی بعدا به یک متخصص مراجعه کن ، بعد از اون به یک متخصص قلب مراجعه کردم ، اکو و تست ورزش دادم و دکتر گفت همه چی خوبه و نیازی به دارو نیست ، ناگفته نماند که در تست ورزش ۳ تا pvc وجود داشت که از نظر دکتر چیز خاصی نبود و حتی بهم دارو نداد و گفت هروقت دچار این احساس شدی تا چند روز پرانول بخور و قعطش کن ، حدودا تا ۲ ماه چیزی حس نکردم تا این که توی یک مهمونی دوباره دچار فقدان ضربان پشت سرهم شدم ، پرانول خوردم و کم کم خوب شد ، توی این مدت حدودا به ۵ تا متخصص مراجعه کردم و همشون گفتن طوری نیست ، به اصرار خودم هولتر ۴۸ ساعته برام نوشتن و توی هولتر هیچ pvc وجود نداشت ، آزمایش خون کامل دادم و همه چی خوب بود ، ولی همچنان حداقل ماهی یک بار دچار pvc مکرر میشم بطوری که در دقیقه چندین بار حسش میکنم ، خانم دکتر این قضیه خیلی منو مضطرب کرده ، دائم به قلبم فکر میکنم و تپیدنش رو حس میکنم ، من داروی معده هم استفاده میکنم، به درخواست متخصص قلب به روانپزشک مراجعه کردم و تشخیص پانیک بود ، ولی چیزی که برام مهمه اینه که بدونم آیا واقعا pvc هام میتونه خطرناک باشه؟ و آیا میتونم مثل سابق ورزش کنم؟ آیا من بیمار آریتمی محسوب میشم؟ و اصلا چرا من که هیچ سابقه ای نداشتم باید یهو دچار pvc بشم؟ لحظاتی که تپش قلب ندارم حالم خوبه و اضطراب ندارم آیا لازمه داروهای پانیک رو استفاده کنم یا بیشتر پیگیر قلبم باشم؟ ببخشید طولانی شد ، از وقتی که میگزارید ممنونم.
  1. تصویر کاربر Ali.h پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)
   لطفا به این سوال پاسخ دهید
  2. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام داروهای پانیک را حتما ادامه بدید ، pvc در قلبی که بررسی شده و اکو تست ورزش نرمال بوده و کمتر از ده هزار تا در ۲۴ ساعت باشه اهمیتی نداره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  و ممنون از سایت خوبتون
  بنده ۲۴ سال پیش انفاکتوس کردم و یکی از رگ های اصلی قلبم بسته شد . و بعد از ۱۵ سال برای رگ دیگه مجبور به استفاده از فنر شدم.
  بعد از سه سال به علت تحرک بیش از حد و زیاد در کوه دچار. وی تک شدم . در حال حاضر اوکی قلب من ای اف ۲۰ تا ۲۵ نشون میده و ۹ سال پیش که باطری( ای سی دی ) برام گذاشتم هر چند سال در اثر تلاطم و تحرک زیاد و در هوای الوده ناخود اگاه دچار شک برقی میگردم ضمنا از اول بیماری همون ۲۴ سال پیش ایاف من همیشه بین ۲۰ الی ۳۰ بوده . میخوام بدونم که باید چه کاری انجام بدم.
  از اونجا که من یکم میترسم اگه خیلی حاده نگید به من فقط اگه جای امید واری هست به من بگید چون میترسم و روحیه ام رو از دست میدم .
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام هر وقت دچار شوک شدید حتما باید انالیز باطری انجام بشه ، در ضمن شما باید درمان دارویی کامل داشته باشید تا افت ef بیشتر نشه
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  بنده ۲۸ سالمه و از پرسنل اورژانس ۱۱۵ هستم
  راستش یه چهار پنج ماهی بود که احساس خالی شدن دل میکردم که یبار سر شیفت خودم رو مانیتور کردم که دیدم pvc دارمو معمولا هنگام فعالیت و وقتی که سر شیفت و حین ماموریت هستم معمولا اتفاق میفته یا وقت هایی که میزنه و بهش فکر میکنم که الان pvc زدم ، تکرار میشه در کل بیشتر در مواقع استرس و فعالیت میزنه
  و اینکه کلا بیس فشار خونم بالاست کمی معمولا فشارم بین ۱۳۰ تا ۱۴۵ است
  که پیش متخصص قلب رفتم که فرمودن اینامشکلی نداره و جهت کنترل فشارخونم قرص بیزومرترنول دادن که شبی یک عدد استفاده میکنم
  ولی خب از pvc هام نگرانم که خدایی نکرده به آریتمی خطرناک تبدیل نشه.
  اینم بگم که یبار هولتر مانیتور شدم که از شانسم تو اون ۲۴ ساعت خونه بودم و هیییچ pvc ای ثبت نشده بود
  ولی خب معمولا pvc وقتی که میزنم شاید تو دقیقه دو تا ۳ تا باشه
  ولی خب موقعی که در فعالیت و یا استرس هستم آزار دهنده اس از این جهت که باعث دلهره ام میشه.
  حالا با این وجود خواستم نظر و مشاوره تون رو بدونم
  ممنون از شما🌺
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام حتما اکو بشید اگر اکو نرمال هست pvc ها معمولا اهمیتی نداره ، از نظر تیرویید و ریفلاکس معده هم بررسی کنید چون باعث تشدید p vc میشه
 • تصویر کاربر مهتاب جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خانم دکتر من دکتر قلب و بیمارستان رجایی رفتم به خاطر حاتهام که تنگ ینفس شدید و خمیازه زیاد درد قفسه سین و خستگی و ضربان کند قلب بود مرجعه کردم و با اکو و نوار گفتن پی وی شدید داری . تو اتاق عملم که دوبار برایعمل کلیه رفتم دکتر بیهوشی گفت حتما برو چون پی وی سی داری و خطرناکه . که رفتم وگفتن باید عمل بشی بعد رفتم یه دکتر دیگه که گفتن ساختار قلب سالم هست و متوهگزال دادن و گفتن مال استرسو اضطرلابه بهتر شدم اما خوب نشدم و الان دوبارههمون حالتهام شروع شده . به نظرتون باید برم برای عمل؟ چون قصد بارداری و دارم و برای این موضوع صبر کردم
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام اگه تعداد pvc ها از یک حدی در هولتر ریتم بیشتر باشه باید عمل بشید
 • تصویر کاربر Arman جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما. نوار قلب هایی ک طی دو سال اخیر گرفتم افزایش تعداد pvc رو نشون داد و الان pvc بای ژمینه دارم خیلی اوقات. اکو شدم و دکتر گفتن مشکلی نداره. از نظر تیروئید و گوارشی هم آزمایشات و علائمم مشکلی ندارن. خواستم ببینم چطور میتونم مطمئن شم ابلیشن لازم هست یا خیر و پیگیری دیگه ای نیازه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام اگه اکو سالم بوده باید هولتر ریتم ۲۴ساعته بدید ، و بر اساس اون تصمیم گیری بشه
 • تصویر کاربر ف.د چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام علیکم.مدت یکسال و نیم بود که تپش قلب و ضربات کوبشی داشتم.دو سه هفته پیش به دکتر مراجعه کردم.نوار قلب مشکلی نداشت.اکو افتادگی دریچه میترال را نشان داد از نوع خفیف.هولتر نصب کردم که گفتند آریتمی pvc هست. داروی بیزوپرلول 2/5 تجویز کردند صبح و شب.متاسفانه دارو هیچ تاثیری نداره و من مدام ضربان های کوبشی و تپش قلب رو احساس میکنم که خیلی آزار دهنده هست.مخصوصا کوبشی ها.سرگیجه و حالت تهوع،احساس سبکی سر،خستگی بیش از اندازه،تنگی نفس،اضطراب و بی قراری شدید،گزگز انگشتان دست و پا و لرزش دارم.در طول روز چند بار دچار این حالت میشم.قبلا هم این مشکلات را داشتم ولی هر چند وقت یکبار دچار این حالت می شدم.ولی چند روزی ست بطور مداوم این مشکلات رو دارم.کار و زندگیم مختل شده.در ضمن چند روز پیش نوار عصب دست و پا هم دادم که تشخیص cts رو دادند.آزمایشات کم خونی و تیرویید و...همگی سالم بودند.میخواستم بدونم چرا دچار این حالتها میشم و چرا دارو تاثیری نداره.این ضربه های کوبشی خیلی خیلی آزاردهنده ست.
  1. تصویر کاربر دکتر آرزو خسروی چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام ، اگه تعداد p vc ها زیاد هست باید منشا اون سوزانده بشه یا ابلبشن انجام بشه ، اگه سن بالای ۳۵_ ۴۰ دارین تست ورزس یا اسکن هم لازمه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر